Beyoncé'nin kanatlarının gölgesindeki melek

Tarih: 30.11.2012 17:03:00
Beyoncé'nin kanatlarının gölgesindeki melek

Diva ablasından 'kurtulma' mücadelesindeki Solange Knowles'ın yeni şarkıları, DiskolaTa'nın seçtikleri ve haftanın ajandası...


1986 doğumlu Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, oyuncu, DJ, dansçı, model ve moda ikonu... Solange Piaget Knowles'ın bu sıfatlara rağmen en çok Beyonce'nin kardeşi olarak tanınmasının ve onunla kıyaslanmasının kendisini hırpaladığını yaptığı açıklamalardan -direkt bu şekilde söylemese de- hissedebilirsiniz. Hatta 2008 tarihli ''Sol-Angel and the Hadley St. Dreams'' adlı ikinci albümünün açılış parçası ''God Given Name'' de ''I am not her and never will be / Two girls gone in different direction'' diye neredeyse haykırması da bunun kanıtı gibi.

Ablası Beyonce ve diğer tüm sanatçılar gibi çok küçük yaşlarda müzikle içiçe olan Solange, 2002 tarihli ilk albümü ''Solo Star'' yayımlandığında daha 16 yaşındadır. İki albümünde farklı tarzları deneyen Solange, ilk albümdeki R&B ve dans-pop stilini altı yıl sonra çıkardığı ikinci stüdyo albümünde bırakır ve 60'lı ve 70'li yılların ''Motown Sound'' ekolünden ilham aldığı soul, elektronika ve downbeat stiliyle farklı bir hedef kitleye ulaşır. İlk iki albümü genel olarak olumlu eleştiriler alır ama hit çıkaramaz.

2009 yılında plak şirketiyle anlaşmasını bitirip kendisini tamamen üçüncü albümünün hazırlıklarına veren Solange bir arkadaşının aracılığıyla Lightspeed Champion ve Blood Orange takma adlarıyla da tanınan ünlü müzisyen ve prodüktör Dev Hynes ile tanışır ve yeni yol arkadaşını tanıştığı ilk andan itibaren bulduğu için çok sevinir. Solange, Florence and The Machine ve The Chemical Brothers gibi isimlere şarkılar yazan Hynes'ı albümün prodüktörü olarak değil bir ''collaborator'' olarak öne çıkarır. Bunun sebebi de, aslında, ünlü prodüktörün -aynı döneme denk gelen- yaşadığı ayrılığın acılı hikayelerinin albümde yer alan şarkıların hemen hepsine ilham vermesidir.

New Wave etkili ''True EP''den çıkan ilk single olan ''Losing You''nun Cape Town'da çekilen videosunun aldığı olumlu eleştiriler şarkıcının gece gündüz demeden albümünün hazırlıklarına devam ettiği stres dolu yıllarının da artık bittiğinin bir müjdesi olarak görülebilir. Ayrıca, Losing You'nun piyasaya sürülmesiyle albümün, Indie müziğin çok önemli gruplarından biri olan Grizzly Bear'ın kurucusu Chris Taylor'ın ortağı olduğu Terrible Records etiketiyle müzik marketlerde yer alacağı da 'iyi haber'lerden biri.

Djital olarak iki gün önce yayımlanan yedi şarkılık ''True EP''sini tamamen kendisi finanse eden Solange, bu çalışmasını sadece bir albüm çıkarmak olarak görmediğini, hem duygusal hem de zihinsel olarak hayatının bir değişim süreci olarak gördüğünü ifade ediyor. Görünen o ki; bu albümüyle Solange, istediği, özlem duyduğu büyük başarılara çok yakın. Bunu da fazlasıyla hak ediyor. Albümden tanıtılan ikinci şarkı ''Lovers in The Parking Lot''ı da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Tanıtımı yapıldıktan sonra ''Losing You'' DJ'lerin de gözdesi oldu. Yapılan birçok remiksten en ilgi gören ise aşağıda dinleyebileceğiniz ve bir çok DJ'in de setine giren Cyril Hahn'ın şaşırtıcı remiksi.

 

FOTOĞRAF
}