2012'nin en iyi albümleri

Tarih: 28.12.2012 14:59:00

Yılın son günlerini yaşarken müzik gündemini atlamak olmazdı. DiskolaTa yılın en iyi 25 albümünü sizin için seçti.

2012'nin en iyi albümleri

Her yıl olduğu gibi Aralık ayının başlamasıyla hayatımızın her alanında yılın muhasebesini yapmaya başlarız. "Yeni yıla nasıl ve nerede girelim?" ile sevdiklerimize yeni yıl hediyesi alma stresini bir kenara koyarsak yılın son ayı ''best of'' ayıdır aynı zamanda... Ben de üşenmedim birçok online müzik sitesi ve derginin hazırladığı en iyiler kategorisinden (tüm müzik tarzlarından albümlerin birlikte değerlendirildiği) en iyi albümler listesini inceledim. Birçok listeyi incelediğim için şunu rahatlıkla söyleyebilirim; ilk beş büyük bir ittifakla hemen her listede aynı, özellike ilk iki sıra açık ara diğerlerine fark atmış amiyane tabirle. Daha sonraki sıralamalar liste sahiplerinin ağırlık verdiği müzik tarzlarına göre değişebiliyor. Siz de inceleyin ve kendi müzik zevkinize göre kendi ''best of'' listenizi hazırlayın.

25 - Santigold: Master of My Make-Believe (Downtown/Atlantic)
Spin dergisinin en iyi pop albümü seçtiği Santigold'un ''Master of My Make-Believe'' adlı albümü Billboard dans/elektronik albüm listesinde bir numaraya çıkarak şarkıcıya ilk kez zirveye çıkmanın zevkini de yaşattı. Albümde yer alan ''Disparate Youth''un videosunu aşağıdan seyredebilirsiniz.

24- Taylor Swift: Red (Big Machine)
Amerika'nın en beğenilen genç şarkıcılarından olan Taylor Swift'in albümü ''Red'' çıktığının ilk haftasında yakaladığı bir milyonun üzerindeki satışla Billboard albüm listesine bir numaradan giriş yaptı. Albümden çıkan ilk single ''We Are Never Ever Getting Back Togehter'' yılın şarkıları listelerine girdiği gibi Grammy'de yılın kaydına da aday oldu. Video, YouTube 100'de 12. sırada.

23- Niki and The Dove: Instict (Sub Pop)
Malin Dahlstrom (vokal) ve Gustaf Karlof'tan (keyboard) oluşan İsveçli ikilinin elektro-dans-pop tarzındaki ilk albümü ''Instict'' ikiliye uluslararası şöhretin kapılarını da ardına kadar açtı. Albümde yer alan ''Fox'' için hazırlanan video bir hayli ilgi uyandırmıştı.

22- The xx: Coexist (Young Turks)
İngiliz grubun 2009'da fırtınalar estiren kendi adını taşıyan ilk albümünün ardından 2012 Eylül'de çıkardığı ''Coexist'' İngiltere albüm listesine bir numaradan giriş yaptı. İlk albümleri kadar ses getirmese de çok olumlu eleştiriler alan ikinci albümün konseptini elektronik dans müziği oluşturuyor.

21- Death Grips: The Money Store (Epic)
Experimental Hip Hop müzik grubu Death Grips'in ilk albümü ''The Money Store'' hemen tüm müzik dergileri, internet siteleri vb. tarafından çok fazla beğenildi. Sonuçta en iyi albümler listelerinin hemen hepsinde yer aldılar. Albümde yer alan ''I've Seen Footage'' yılın şarkıları listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

 

FOTOĞRAF
}