Hem Barmen Hem Fit Nasıl Olunur?

Sağlık ve fitness söz konusu olunca uzak kaldıklarımızı meslek edinmiş bir profesyonel durumu dengelemiş görünüyor. Hayat sürekli “sağlıklı olmalıyım” diye düşünmek için çok kısa. Fit kalmak için yapabileceklerimiz düzensiz bir hayat ritminde bile mümkün.

20 Haziran 2021

Hem Barmen Hem Fit Nasıl Olunur?

Barmen olmak dünyanın en güzel işlerinden biridir; leziz içecekler yaratıp, her gece havalı yabancılarla tanışma şansı elde edersiniz. Şehirdeki en iyi restoranlarda arkadaşlarınız olur. İşiniz ağır ve zorlu da olsa her zaman kendinize sert bir içki hazırlayabilir ya da iş arkadaşlarınızla gizlice shot atabilirsiniz.

Ama barmen olmanın tüm bu eğlenceli ve rockstar enerjisinin yanı sıra, en sağlıklı kariyer seçeneği olmadığını da kabullenmemiz gerek. Bazı geceler bir barmenin akşam yemeği, garsonun yanlışlıkla sipariş aldığı soğuk patates kızartması ya da bardaki bir kase kuruyemiş, zeytin ve belki de yanında soğuk bir biradan ibaret olabiliyor. 

Bütün gece ayakta durup, üzerine sürekli olarak içki kasalarını kaldırdıklarını ya da bardakları buzdolabından çıkarırken sırtlarının ne hale geldiğini de unutmamak gerek. Yorulduklarında eve gittiklerini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz; gece daha yeni başlıyor! Diğer insanlar güne uyanırken barmenler yeni yeni evlerine varıyor ve bir iki kahve içip tekrar bara gidecek zaman olana kadar anca uyuyor.

Bu Düzende Nasıl Fit Kalınır?

Sağlık konusunda bir uzman olmasam da yıllar içinde nasıl olduysa beni nispeten fit tutan bir yaşam tarzıyla kariyerimin vücudum üzerindeki etkisini dengelemeyi başardım. Ben sağlığın üç ana etkene bağlı olduğunu düşünüyorum: Ne yediğin, nasıl uyuduğun ve bedeninle nasıl ilgilendiğin. Çalışmaya başlamadan önce mutlaka kocaman bir öğün yemek yiyorum. Bu herkes için geçerli olmalı. Eğer zayıflığınızın sabah ofisteki hamur işleri olduğunu biliyorsanız, ofise tok gidin! Evde kendinize omlet veya yulaf ezmesi yapıp işe tok gittiğiniz sürece midenizi çöple doldurmak için hevesli olmazsınız. 

İş uyumaya gelince, en kolay yapılacak şey gidip düzgün bir yatak almak. Ben eşyalı bir daireye taşınmıştım ve yıllarca -her ne kadar acı da olsa- paramı lüks bir otelden bekleyeceğim bir ürüne harcayana kadar, yeterli olduğunu düşündüğüm bir yatakta uyudum. Verdiğim para neredeyse tüm yıl yapacağım harcamalara denkti. İyi bir yatak, düzgün yastıklar ve kaliteli bir nevresim herkese uyumasında yardımcı olacaktır, inanın bana. 

Ve son olarak en çekindiğim kısım; fit kalmak. Gün içerisinde en az 30 dakika hareket etmeye çalışıyorum. 30 dakika, YouTube’da veya İnstagram’da harcadığımdan çok daha az bir süre. Ben o bu sürede ağırlık kaldırmayı tercih ediyorum ve bu bana iyi geliyor ama masabaşı bir işiniz varsa yürüyüşe çıkabilir ya da evinin salonunda egzersiz videolarıyla da o 30 dakikayı geçirebilirsiniz.

Sabahlara kadar içki hazırlayan bir barmen de olsanız ofiste bilgisayar başında yazı yazan bir muhasebeci de, dengeye giden yol pek değişmiyor. Yiyebildiğiniz kadar sağlıklı yiyin, bedeninizin ihtiyacı kadar uyuyun, günde en az bir kere terlemeyi deneyin; ve evet kendinizi arada bir margarita ile şımartmayı unutmayın. Hayat sürekli “sağlıklı olmalıyım” diye düşünmek için çok kısa. 

Bu yazı Barmenin Fit Kalma Rehberi başlığıyla #GQBahar21 sayısında yayınlanmıştır.  

İçki Editörümüz Kevin'ın Akşamdan Kalmalara Özel Önerilerini buradan okuyabilirsin.  

Abone Ol Kapına Gelelim!

Abonelik


Kış İçin Odunsu, Baharatlı ve Sıcak En İyi Parfümler

PARFÜM | Kış İçin Odunsu, Baharatlı ve Sıcak En İyi Parfümler

Her Şey Kararında ve Zamanında

DENGE | Her Şey Kararında ve Zamanında

40'ından Sonra Bitkisel Beslenmeye Geçerek Hayatını Değiştiren Rich Roll

DENGE | 40'ından Sonra Bitkisel Beslenmeye Geçerek Hayatını Değiştiren Rich Roll

Henry Cavill'in Beslenme Programı

FITNESS | Henry Cavill'in Beslenme Programı

Supplement Kullanımı ve Değişim Beklentisi | Yanlış Bilinen Doğrular

FITNESS | Supplement Kullanımı ve Değişim Beklentisi | Yanlış Bilinen Doğrular

Spor Yapanların Yeme Alışkanlıkları | Yanlış Bilinen Doğrular

FITNESS | Spor Yapanların Yeme Alışkanlıkları | Yanlış Bilinen Doğrular

Daha Fazla Göster