Dijital Platformdan Geleneksel Hamle: Netflix’te Ne İzlesem Sorusuna Alternatif Cevap

İzleme alışkanlıklarımızı değiştiren Netflix bu kez ‘ters köşe’ yapıyor. Ve yüzlerce içerik arasında ne izlesem diye menüler arasında kaybolmanızın önüne geçmek için ilk dijital ‘doğrusal kanalını’ kuruyor.

07 Kasım 2020

Dijital Platformdan Geleneksel Hamle: Netflix’te Ne İzlesem Sorusuna Alternatif Cevap

İstediğimiz içeriği, istediğimiz zaman izlemeye Netflix ile alıştık. Seri izleme, yani ‘binge-watching’ kavramını popüler kültüre yerleştirdi ve izleme alışkanlıklarına getirdiği yeniliklerden sonra, bu piyasadaki pazar lideri konumunda yeniliklerden kaçınmıyor. Bu yenilik aslında biraz tanıdık biraz da beklenmedik. Adeta ters köşe. Çünkü Netflix akışı belli olan bir kanal ile denemelere başladı.

Fransa’da yayına başlayan Netflix Direct, platformun kataloğundaki yüzlece içeriği bilinen TV akışı tekniği ile yayınlıyor. Sadece internet üzerinden yayın yapan Direct’i izlemek için platform aboneliği şart. Daha önce Shuffle diye bir uygulama beğenebileceklerinizi karşınıza çıkarıyordu ama bir algoritmada daha kaybolmak kimseyi cezbetmedi. 

 

netflix direct

 

 

Neden Fransa’da Başladı? 

Platformun ülkede 9 milyon abonesi bulunuyor ve geleneksel TV tüketimi hayli yüksek. Yeni ekranın diğer tarafından bakacak olursak zaten izleyiciler kendileri için seçilmiş ve akışa dizilmiş içerikleri izlemeyi tercih ediyor (Ya da uygulama ekranı karşısında dakikalarca ne izlesem diye düşünmek istemiyor.) Yapılan açıklama da bunu destekliyor ve ‘belirli bir kategori seçmeden platformun çeşitliliği karşısında kendinizi şaşırtabilirsiniz’ deniyor. Fransa’daki televizyon kanallarının güçlerini birleştirip hayata geçirdiği bir platform (Salto) karşısında popülerliğini bir de bu şekilde korumak istiyor da olabilir.

 

Orijinal içerikler hızla yayına devam ediyor. Diğer şirketlerin yapımları ile katalog hiç olmadığı kadar zengin. Global olarak 200 milyon aboneye ulaşan platform, belli ki her abonesinin ilk tercihi olmayı hedefliyor. Geleneksel izleme alışkanlığından vazgeçmemiş olanları da bu şekilde yakalayıp ‘streaming’ sayılarını artıracağı kesin. 

Böylece Netflix, öylesine ekrana bakmak, izlerken uykum gelir diye kendinizi kaptırmadan vakit geçirmek istediğinizde de karşınızda. Tabii izlediğiniz dizinin diğer bölümlerinin elinizin altında olduğunu bildiğinizi biliyor. 

 

Seri izlemek mi ? Ara Verip Beklemek mi? Sorunun detaylı cevabını buradan okuyabilirsin. 


Değişim Yolculuğu: GQ Türkiye x Slack

GÜNCEL | Değişim Yolculuğu: GQ Türkiye x Slack

En İyi Hediye Seçeneği Kendin İçin Olsun! Tebrikler 2020'yi Bitirmek Üzeresin

GÜNCEL | En İyi Hediye Seçeneği Kendin İçin Olsun! Tebrikler 2020'yi Bitirmek Üzeresin

Kadınlara Yönelik Şiddete Dur De!

GÜNCEL | Kadınlara Yönelik Şiddete Dur De!

Ödül Töreni Kıyafetlerinde Nostaljik 2020

GÜNCEL | Ödül Töreni Kıyafetlerinde Nostaljik 2020

Maske Aknesine ya da Alerjisine Karşı Yapılabilecekler

GÜNCEL | Maske Aknesine ya da Alerjisine Karşı Yapılabilecekler

Afet Durumunda Nasıl Destek Olabiliriz?

GÜNCEL | Afet Durumunda Nasıl Destek Olabiliriz?

Daha Fazla Göster