Dogecoin ve Elon Musk'ın Piyasadaki Gücü

Şu sıralar Elon Musk Dogecoin ile ilgili tweetler atıyor ve piyasaların daha önce hiç tanık olmadığı olaylar yaşanıyor. Bir tweetiyle milyonların yatırımını etkileyen dünyanın en zengin adamının bunu yapmasındaki amaç ne? Dogecoin nedir ve Musk’ın bu tweetleri piyasa için ne anlama geliyor? Çoğu kişinin Fransız kaldığı bu konuyu sizler için araştırdık.

17 Şubat 2021

Dogecoin ve Elon Musk'ın Piyasadaki Gücü

Onlarca caps’e konu olan ve bakışlarıyla bir insanı andıran köpeğin fotoğrafını görmüşsünüzdür. Bir kripto paranın sembolü haline gelen bu köpek aslında Japonya’da bir anaokulu öğretmeninin Shiba Inu cinsi köpeği. 2010’da internette paylaşılan köpek kısa bir süre sonra Reddit’te paylaşıldı ve o günden beri internetin diline düşmekten kurtulamadı. Kabosu isimli köpek, sahibinin haberi olmaksızın 2013’te bir girişimin yüzü oldu. İngilizce’de köpek anlamına gelen ‘dog’ ve para anlamına gelen ‘coin’ kelimelerinden oluşan Dogecoin, aslında uzun bir süredir piyasada yer almakta ve diğer kripto paralardan oldukça farklı bir hikayeye sahip. Ne derde deva olduğunu tam olarak anlayamadığımız ve komik bir geçmişe sahip olan Dogecoin’in ortaya çıkmasında birçok sebep var. Bunlardan en önemlisi  2013’te Bitcoin’in yükselmesiyle ve ardından kripto para enflasyonunun yaşanmasıyla birçok yeni kripto para ortaya çıkması.

Dogecoin aslında bu durumu alaya almak amacıyla yani trollemek için ortaya çıkan bir kripto para. Dogecoin’i farklı kılan özelliklerinden biri de Dogecoin topluluğunun gücü. Bir kripto para arkasında ne kadar insan toplayabilirse o kadar değerlenir, bu yüzden arkasında onu destekleyecek birilerinin bulunması çok önemli. Dogecoin de sempatik bulunduğu için sağlam bir kitle oluşturdu ve adından söz ettirmeyi başarabildi. 

 

elon

 

Peki, Elon Musk bu olayın neresinde ve neden bu tweetleri atıyor? Öncelikle kripto para birimine aşina değilseniz ilk önce onu tanıtmakta fayda var. Kripto para en basit anlatımıyla internet üzerinde kullanılan sanal bir para birimi. Aslında online alışverişlerimizde kredi kartlarıyla haberimiz olmadan sanal harcamalarla yıllardır alışveriş yapıyoruz. Herhangi bir merkezi otoriteyle yönetilmeyen kripto paralar için temelinde güvenli olarak kabul edilmesi bu sanal paranın popüler olma sebeplerinden biri. Dogecoin de işte bu sanal alemdeki para birimlerinden yalnızca biri. Elon Musk cephesine geldiğimizde, olaylar Ocak ayında yaşanan Gamestop kadar eski. Gamestop hisselerini satın alan Melvin Capital isimli yatırım fonu hatırlarsanız bir grup Robin Hood’çu tarafından trollenip zarara girmişti. Elon Musk, zamanında Melvin Capital’ın Tesla hisselerine çöküp büyük paralar kazandığı için Melvin Capital’dekilere sinir oluyor diyebiliriz. Melvin Capital gibi birçok yatırım fonu şirketi Gamestop olayında  yaşanan sosyal medyanın gücünden korktuğu için Reddit’e sansür talep ediyor ve istekleri gerçekleşiyor. Bunun üzerine 4 Şubat 2021’de Elon Musk ‘Dogecoin halkın kripto parasıdır.’ tweetiyle Dogecoin %75 değer kazanmasına sebep oluyor.

Neden Dogecoin’i sahiplendi diye sorarsanız muhtemelen Dogecoin daha önce dediğimiz gibi daha sevimli bulunduğundan ve trol bir para birimi olduğundan olabilir. Daha sonra Aslan Kral filminden paylaştığı bir fotoğraf Twitter’da çok fazla beğeni alarak sembol hale geldi.

  elon

Twitter’da 44 milyon takipçisi bulunan Elon Musk, dünyada milyonları etkileyebilen en önemli insanlardan. Her tweetiyle piyasaların dengesini bozan Musk, amatör yatırımcıların spekülasyonlarla daha vahşi olabileceğini ve piyasalarda daha uzun ömürlü kalabileceğini gösteriyor.  

Elon Musk bilgisayar ve insan beyni arasındaki bağlantıyı 2021 yılı içinde sağlayabilmeyi hedefliyor. 

Jeff Bezos, hangi alanlardaki girişimlerine daha fazla vakit ayırmak için Amazon'daki CEO'luk görevini bırakıyor? 


Yalıkavak Marina’nın Yenisi: Moncler

GÜNCEL | Yalıkavak Marina’nın Yenisi: Moncler

Instagram'da Birden Çok Algoritma Var

GÜNCEL | Instagram'da Birden Çok Algoritma Var

NFT Sanat Balonu Söndü mü? Metaverse'de Arsa mı Almalı?

GÜNCEL | NFT Sanat Balonu Söndü mü? Metaverse'de Arsa mı Almalı?

Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Korumanın Yolları

GÜNCEL | Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Korumanın Yolları

Amazon'un MGM'i Satın Alması Neleri Değiştirebilir?

GÜNCEL | Amazon'un MGM'i Satın Alması Neleri Değiştirebilir?

Andy Warhol NFT’ler Yüzünden Mezarında Dönüyor (mu?)

GÜNCEL | Andy Warhol NFT’ler Yüzünden Mezarında Dönüyor (mu?)

Daha Fazla Göster