Bir Japon Şef ile Bir Hollywood Yıldızı Bir Araya Gelirse...

Hayalperest şef Nobuyuki Matsuhisa ve Robert De Niro, yeni girişimlerini ve Michelin yıldızlarının neden hiç de önemli olmadığını GQ’ya anlattı.

23 Haziran 2016

Bir Japon Şef ile Bir Hollywood Yıldızı Bir Araya Gelirse...

80’li yılların sonu, Los Angeles. Yönetmen Roland Joffé (The Killing Fields, The Mission) aktör arkadaşlarından birini Beverly Hills’teki yepyeni bir restorana akşam yemeğine davet etmiş. Dedikodunun her şey demek olduğu bu şehirde, hem LA Times hem de New York Times tarafından tebrikler yağdırılan, sessiz ve ciddi şef Nobuyuki’nin (arkadaşları için Nobu) Matsuhisa adlı restoranı, çığır açan Japon yemeğinin yeni adresi olarak görülüyormuş.

Joffé daha önce de burada bulunmuş, çalışkan şefle sıkı bir dostluk kurmuş ve şimdi onu, misafiriyle tanıştırmak istiyor. O günleri düşününce Nobu, Joffé’nin arkadaşı “Bob”la (Robert’ın kısaltması) karşılaşmasını ve sohbetlerini hatırlıyor. “İyi biriydi” diyor Nobu, “Ama meşguldüm, mutfakta çalışıyordum ve onun kim olduğunu bilmiyordum. Hayatımı bir suşi şefi olmaya adamıştım, pek fazla film izlediğim söylenemezdi.”

Şefin şansına, Robert De Niro bu duruma gücenmemişti. “Konuştuklarımızın çoğunu hatırlamıyorum bile ama yemeğin leziz olduğuna emindim” diyor De Niro gülümseyerek: “Ve bu yüzden Nobu’ya şöyle dedim: Eğer New York’ta bir restoran açmayı düşünürsen, bana haber ver...”

Sonrası, büyük bir başarı hikayesi. Dünyanın beş kıtasında 32 restoran ve 20 yılı aşan Nobu-De Niro ortaklığı günden güne daha da güçleniyor. İşte işin sırrı...

Yemek her restoran için kilit unsurdur

Robert De Niro: Los Angeles’taki Matsuhisa’ya gittiğimde daha önce böylesi bir Japon mutfağı görmemiştim. New York’ta bildiğim Japon yemekleri güzeldi ancak gelenekseldi. Nobu’nun Güney Amerikan ilhamıyla yaptıkları farklı ve heyecan vericiydi, onun olağanüstü olduğunu düşündüm.

Doğru ortağı seçin

Nobuyuki Matsuhisa: Peru’da bir ortağım vardı ve işler pek de iyi gitmiyordu. Alaska’da bir ortağım vardı ve restoran yanıp kül olduğunda yalnızca 50 gündür açıktık. Los Angeles’ta Matsuhisa’yı açarken tek başımaydım ve orası eşimle (büyük patronla) benim evimdi, bir başkasıyla çalışmak istemiyordum. Bob sabırlıydı, görüşüme saygılıydı ve dört yıl bekledi. Bu sürede ona güvenebileceğimi hissettim. 

Sabır bir erdemdir; özellikle de şefler için

RDN: New York’ta ilk Nobu’yu açmak için onu ikna etmem yaklaşık dört yılımı aldı. Başta hazır değildi, bunu anlayışla karşılıyordum. Ancak TriBeCa Grill’i açmıştım ve yeni bir fırsat arayışındaydım. Restoran ortağım Drew (Nieporent) ile Nobu’nun kariyerini yakından takip ediyorduk ve sonunda onu New York’a gelmeye ikna etmeyi başardık.

16-06/23/robert-de-niro-nobu-restoran-gq-1.JPG

Restoran ciddi bir iştir

NM: İşimi icra ederken oyun oynamam. Yaptığımı çok ciddiye alırım. Eğer ortada bir sorun varsa bunu ekibimle konuşurum; sorunu tespit eder ve çözeriz. Şeflerime asla hayır demem. Yeni şeyler denemek istiyorlarsa buyursunlar... Ben yalnız değilim, bir aile gibiyiz ve hep beraber çalışıyoruz.

İsim aynı kalabilir ama her bölge kendine özgüdür

RDN: Nobu tüm restoranlarımıza büyük bir ilgiyle yaklaşıyor. Bu işte ustalaşmak zamanımızı aldı ve artık herhangi bir sorunla karşılaştığımızda baş edebiliyoruz. Eğer bir restoranımız ölü sezonda zorluk yaşıyorsa veya bir şefimizin kişisel sorunları varsa çözümünü bulabiliyoruz. Nobu herkesle ilgileniyor. Benimle ilgilendiğinden emin değilim!

Michelin yıldızları borçları ödemiyor

NM: Şahsen, Michelin yıldızlarını pek önemsemiyorum. Yemek, hizmet, tasarım, atmosfer ve enerji; hepsi birincil derecede önemli. Restoranlarımız iş yaptığı ve insanları memnun edebildiğimiz sürece Michelin yıldızları hakkında düşünmüyoruz.

RDN: Kesinlikle!

Markanın büyümesinin sınırı yoktur

RDN: Uzun bir süredir, otellerine restoran açmak isteyip istemediğimizi soran, kendilerini yeni bir seviyeye taşımak isteyen sayısız otelden teklif alıyoruz. Düşünüyorum: Neden kendi otelimizi açmak varken, markamızın itibarını başka bir otele bağlayıp ortak olalım? Bence bu son derece mantıklı, nitekim Nobu otelleri yakında açılıyor.

Klasik prensibi uygulayın: Nobu yokken yemekleri kim pişiriyor? Nobu ordayken kim pişiriyorsa, o

RDN: Kimse yokken yemekleri ben pişiriyorum!


5 Soruda Hakan Sorar'ın Dijital Sergisi Through the Skin

RÖPORTAJ | 5 Soruda Hakan Sorar'ın Dijital Sergisi Through the Skin

White Lines Başladı: Gerçekten İstediğin Hayatı Mı Yaşıyorsun?

RÖPORTAJ | White Lines Başladı: Gerçekten İstediğin Hayatı Mı Yaşıyorsun?

Şükrü Özyıldız ile Kolektif Röportaj

RÖPORTAJ | Şükrü Özyıldız ile Kolektif Röportaj

Edis ile Kolektif Röportaj

RÖPORTAJ | Edis ile Kolektif Röportaj

Sıkı Dostlar Yeniden Bir Arada

RÖPORTAJ | Sıkı Dostlar Yeniden Bir Arada

Mango'nun Yeni Yüzü Robert Montgomery ile Bir Araya Geldik

RÖPORTAJ | Mango'nun Yeni Yüzü Robert Montgomery ile Bir Araya Geldik

Daha Fazla Göster