Cartier Santos 2024 Watches&Wonders 2024'te Tanıtılan Santos de Cartier Modelleri, Fotoğraf: Thomas Chene
Saat

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar Hatırlatıyor

Cartier bu yıl Tank'lara ve Baignoire'lara bir nefes aldırıyor ve yeni bir Santos koleksiyonu piyasaya sürüyor.

Cartier'nin Watches and Wonders ön gösterimi sırasında tanıtılan en son yenilikleri üzerine konuşurken Dimepiece'den Brynn Wallner, Atlantik'in öbür ucundan bana "Cartier Santos'u son iki yıldır 'it-boy saati' olarak adlandırıyorum, çünkü sosyal çevremdeki pek çok erkek yakın zamanda bir tane aldı." diyor. "Kesinlikle unisex bir saat ama erkeklerin özellikle Santos'a yönelmesi mantıklı çünkü bu saat ilk kol saati olarak üretildi. Daha akıcı ve orantılı vintage yinelemelerinde bile, bilezik benzeri Panthère ve hatta adına rağmen zarif hissettirebilen Tank gibi diğer Cartier ürünlerinden bazılarına göre kesinlikle daha geleneksel olarak erkeksi bir saat" diye ekliyor.

Cartier'nin stil ve miras direktörü Pierre Rainero, "Santos hemen erkeksi bir his uyandırıyor," diyor. "Yaratıldığı ilk döneme gidersek, çoğunlukta olan ve erkeklere satılan birkaç modelden biri, oysa örneğin Tank başlangıçta erkeklere ve kadınlara eşit olarak gönderiliyordu. Erkekleri belirli modelleri ya da kadınları diğer belirli modelleri takmaya zorlamak gibi bir fikir yoktu, bu nedenle sadece bu tür bir şeklin daha erkeksi bir yetenek ya da buna benzer bir şey ifade ettiğini tahmin edebiliriz. Muhtemelen bu, çok açık kasa veya kadran ve kare şekliyle bağlantılı."

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar HatırlatıyorThomas Chene

Cartier Santos söz konusu olduğunda, kendini gösteren bir donanımdan, sağlam bir çelik veya değerli metal bilezikten ve en kalın kare kadranlardan bahsediyoruz. Micheal Ward, Tom Hiddleston, Tom Cruise ve Jake Gyllenhaal gibi isimlerin taktığı bilinen bir saat, çünkü yapılı fiziklerine uyum sağlarken bileklerine doğru türde dikkat çeken seksi bir hava katar. En son 2024 modellere bir bakış,'it-boy'ların' başını döndürecek.

Yepyeni Santos de Cartier Dual Time, daha önce hiç olmadığı gibi, zamanı aynı anda iki kez gösteren, tamamen çelik, gri kadranlı bir saat olarak öne çıkıyor. Kısa bir tarih hatırlatması, Santos'un adını Alberto Santos-Dumont adında yakışıklı bir adamdan aldığını hatırlatır. 'Özgür ruhlu bir öncü' olarak tanımlanan bu kişi, 1904 yılında pilot saati takarak bir tür uçak uçuran ilk kişi olmuştur.

Rainero, bu yeni Dual Time hakkında "Modelin sadece tasarımı ve kalitesi için arzu edilir olması ve tarihin en üstte yer alması fikrini seviyorum." diyor. Saat 6 yönündeki sayaç, nereye gittiğinize ya da sadece zamanı nerede takip etmek istediğinize bağlı olarak ikinci ve ayarlanabilir bir zamanı zarif bir şekilde göstererek, ortalama bir GMT'den daha şık bir şekilde iki zaman diliminde olmanızı sağlıyor. Yedi kenarlı kalın çelik kurma koluna dikkat edin, daha erkeksi görünemezdi.

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar HatırlatıyorThomas Chene

Wallner, "Saatleri toplumsal normlara göre cinsiyetlendirmek konusunda isteksizim ama bu son referanslar spektrumun erkek tarafına doğru kasıtlı olarak eğilmiş gibi görünüyor" diye ekliyor. "Geçen yıl kalbimizi çalan ultra feminen, ilginç Baignoire bilekliğine karşı, erkeklerin eski Baignoire modellerine akın akın sahip olmasını sağladılar."

Rainero da aynı fikirde, ancak Cartier'de ilk işe başladığı 80'li yılların ortalarında markanın küçük Santos modelleri ürettiğini çok net hatırlıyor. Sanki bugünün bazı erkeklerin küçük saatler takmayı tercih etme eğilimini önceden haber verir gibi,"Erkeklere güçlü bir maskülenlik ifadesi gibi satılırlardı," diyor ve "ama bu muhtemelen sadece bir Santos modeli olduğu için mümkündü." diye ekliyor.

Cartier, biraz daha açık gri kadranlı (daha spesifik olmak gerekirse 'saten cilalı antrasit gri sunray fırçalı') sarı altın/çelik iki tonlu bir numara ve iki kahverengi kadranlı parça olmak üzere üç yeni Santos de Cartier parçasını tanıtıyor - biri saat 6 yönünde tarih penceresi olan büyük (39,8 mm x 47,5 mm), diğeri ise daha küçük boyutu tercih edenler için daha küçük (35,1 mm x 41,9 mm). Tasarım açısından, eğer bu Roma İmparatorluğu'nu düşündüğünüzü itiraf etmek anlamına geliyorsa, öyle olsun - çünkü Roma rakamlarının herhangi bir Santos kasasının içini sarma şekli benzersizdir.

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar Hatırlatıyor

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar HatırlatıyorThomas Chene

Ayrıca, Haziran ayında satışa sunulacak olan sakin ama yine de renkli bir Santos-Dumont dörtlüsü de var. İlk bakışta bunlardan biri standart bir Santos-Dumont gibi görünebilir - kahverengimsi kırmızı (carnelian) kadran, platin kasa, kurma kolunun üzerinde yakut kabaşon. Ancak daha yakından baktığınızda kadranın ters çevrildiğini göreceksiniz, böylece saat iki yönü saat 10 yönüne, saat dört yönü saat sekiz yönüne ve tam tersi. Buna Rewind deniyor, manuel kurmalı mekanizma normalde yaptığının tersine çalışıyor ve 200 adetle sınırlı. Gerçi diğer üçü arka arkaya değil. Yeşil kadranlı parçanın platin kasası ve kadranla uyumlu lake bir çerçevesi var, ardından sarı altın kasalı ve boz gri lake çerçeveli gri bir kadran ve mavi kadranlı pembe altın kombinasyonu var.

"Renkler canlı olsa da, pek çok saat markasının yöneldiğini gördüğümüz pastel tonlar değil" diyen Wallner, Rolex'in OP serisini ve Barbie ile uyumlu pek çok pembe TAG Heuer saatini örnek olarak gösteriyor. Rainero bunun bilinçli bir karar olduğunu söylüyor. "Belirli bir zarafet kavramı adına renkler için bu tür bir nüans istedik."

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar HatırlatıyorThomas Chene

Rainero ekliyor: "Kasası, çerçevesi ve kadranı lake olan modeller, zamanı gösterme temel işlevini değiştirmeden farklı bir zarafet türü önerme konusunda nasıl biraz daha ileri gidebileceğimizi gösteriyor."

Sonuç olarak, 2024 bir Cartier Santos hayranı olmak için harika bir yıl olmaya hazırlanıyor. Rainero, "Düzenli olarak pek çok yenilik sunuyoruz ama bazen biri diğerlerini gizliyor, bu nedenle [bu yıl] Santos için yaptıklarımızı fark etmenize sevindim," diyor. "Bu saat için olasılıkların zenginliğini gösteriyor - zarif olduğu sürece çok işlevsel olabilir."

Hala En Sevdiğimiz 'It Boy' Saati Neden Santos de Cartier? Yeni Modeller Tekrar HatırlatıyorThomas Chene

Bu içerik British GQ web sitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
GQ Sonbahar 2022: Metin Akdülger
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası