Cartier Tank Modelleri Fotoğraflar: Getty Images, Kolaj: Eli Haba
Saat

Cartier Tank Seçme Rehberi

Cartier'nin en ikonik saati, piyasaya çıkışının üzerinden bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen vintage piyasasının gözdesi olmaya ve yeni versiyonlara ilham vermeye devam ediyor. Sizin için hangi model doğru?

Cartier Tank kadar iyi yaşlanabildiğimiz için hepimiz çok şanslı olmalıyız. Louis Cartier tarafından 1917 yılında yaratılan Tank, Steve McQueen ve Andy Warhol'dan Timothée Chalamet ve Donald Glover'a kadar bir asır boyunca stil ikonlarının vazgeçilmez saati. Paralel çizgilerden (Cartier dilinde brankartlar) oluşan kasası, kılıç şeklindeki başka bir dizi ibresi ve mavi safir (veya nadir durumlarda yakut) kabaşonla süslenmiş kurma kolu ile sade ama oturaklı tasarımı, cazibesinin büyük bir parçası.

Klasik saat satıcısı ve Cartier koleksiyoncusu Kevin O'Dell "Cartier Tank'tan daha önemli bir saat olduğunu sanmıyorum," diyor. "Kulağa çılgınca bir ifade gibi geldiğini biliyorum ama zamana bu şekilde direnen başka bir tasarım düşünebiliyor musunuz? Kelimenin tam anlamıyla 1920'de olduğu gibi bugün de aynı görünen, marka için hala popüler bir satışı olan ve asla üretimden kalkmayan? Kelimenin tam anlamıyla bunu söyleyebilecek başka bir saat yok. Tek bir tane bile."

Saat rotasyonunuza yeni model bir Tank eklemek istiyorsanız, mevcut Cartier serisi, çelik Tank Must Solarbeat'ten ultra özel Cartier Privée koleksiyonunun bir parçası olan jauntily-angled gold Tank Asymétrique'e kadar herkes için bir şeyler sunuyor. Vintage Tanklar ise, 1919 Tank Normale'den 2010'ların kıvrımlı Tank Anglaise'ine kadar yüzyılı aşkın bir tasarım yelpazesiyle başlı başına bir dünya. Palm Beach, Florida'daki Wind Vintage'ın Kurucusu ve Sahibi Eric Wind, "Vintage Tankların fiyatları saatin durumuna, modeline ve boyutuna bağlı olarak değişebilir; 1980'lerden kalma altın kaplama (veya 'vermeil') bir Must de Cartier Tank için 1.000 doların altından başlıyor ve platin veya beyaz altın modeller için yüz binlerce dolara kadar çıkabilir" diyor.

Wind, son zamanlarda vintage Cartier'e olan talepteki patlamanın, alıcıların özellikle 1970'lerden önce üretilen Tank'larda, orijinal olmayan parçalardan bir araya getirilmiş bir frankenwatch ile karşılaşmamak için ekstra dikkatli olmaları ve "satıcıdan alışveriş yapmaları" gerektiğini söylüyor. "Vintage Cartier satın almak gerçek bir mayın tarlası, hatta vintage Rolex satın almaktan bile daha zordur," diye uyarıyor. "Zaman zaman eski Cartier saatleri satıyorum, ancak bu Cartier çılgınlığı ortamında çabuk elden çıkıyorlar ve çok iyi durumdakileri bulmak zor." diye ekliyor.

Koleksiyonunuza bir Tank ekleme konusunda ciddiyseniz veya sadece sürekli genişleyen Tank evrenini daha iyi tanımak istiyorsanız, işte bilmeniz gereken hem yeni hem de tarihi en önemli modeller ve onlarla karşılaşabileceğiniz yerleri listeliyoruz.

Bu içerik GQ US web sitesinde yayınlanmıştır.

Rolex evreninde dair giriş seviyesinde detaylı bilgi edinmek isterseniz 'Yeni Başlayanlar İçin Rolex Rehberi' içeriğine göz atabilirsiniz.

 

İZLE
GQ Sonbahar 2022: Metin Akdülger
İLGİLİ İÇERİKLER Cartier tank de cartier
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası