Dune Bölüm 3 John Phillips / Getty Images
Popüler

Denis Villeneuve'ün 'Dune: Bölüm Üç' Filmi Resmen Gündemde, Ama Nükleer Savaş da Öyle

Dune 'un yönetmeni son bir film için Arrakis'e dönmek üzere görüşmeler yapıyor ama önce başka bir kıyamet uyarlaması yapabilir.

Denis Villeneuve, Dune'un hak ettiği başarısını sürdürüyor: Bölüm 2 'nin başarısını vahşi bir kum kurdu gibi kullanıyor. Bugün Variety, Villeneuve'ün Dune' Bölüm 3 'ü Legendary Pictures için çekmek üzere görüştüğünü doğruladı; ancak Kanadalı yazar-yönetmen, Legendary ile potansiyel olarak epik ölçekte ilgi çekici bir başka proje üzerinde de aktif görüşmeler yapıyor.

Dune:Bölüm İki, Villeneuve'ün orijinal Dune uyarlamasını, Paul Atreides'in iki film boyunca rüyalarına giren galaksiler arası kutsal savaşı başlatmasıyla sona erdirdi. Dune:Üçüncü Bölüm muhtemelen Frank Herbert'in ikinci Dune romanı olan ve ilk kitaptan on iki yıl (ve altmış bir milyar kutsal savaş zayiatı) sonrasını konu alan Dune Messiah'ı uyarlayacak. Mesih ve üçüncü Dune romanı Children of Dunewe, 2003 yılında Emmy ödüllü Sci Fi Channel mini dizisi Frank Herbert's Children of D une'a uyarlanmıştı ancak Villeneuve'ün son on yılın en sevilen ve başarılı bilim kurgu uyarlamalarından bazıları olan filmlerinin bütçesi, A-list oyuncu kadrosu ve IMAX kapsamından yoksundu.

Açıkçası, Villeneuve'ün Herbert'in tüm destanını ele aldığını görmeyi çok isteriz, ancak kendisi film serisini " Dune ve Dune Messiah olmak üzere iki kitabın uyarlaması" olarak gördüğünü söylemişti. Bu, derli toplu bir üçleme oluşturacak ve Villeneuve'ün hikaye gerçekten tuhaflaşmadan önce çekilmesine olanak tanıyacaktı.

"İlk romanı ikiye bölmeye karar verdik, yani şimdi üç filmimiz var. Bu filmleri yapmak çok uzun sürüyor. Akıl sağlığım için sadece üç filmin hayalini kurmaya karar verdim," diyor yönetmen Polygon'a yaptığı açıklamada.

Yapım aşamasındaki diğer projenin, Annie Jacobsen'in birkaç hafta önce yayınlanan ve çok satan kurgusal olmayan kitabına dayanan Nuclear War: A Scenario, olduğu bildiriliyor. Jacobsen'in kitabı hem "askeri hem de sivil uzmanlarla" yapılan görüşmelere dayanıyor ve nükleer çatışma olasılığını, bunun neye benzeyebileceğini ve çeşitli büyük ulusların buna nasıl karşılık vereceğini araştırıyor.

Jacobsen The Guardian 'a verdiği demeçte amacının, Kuzey Kore'nin ABD'ye saldırdığı ve ABD'nin de buna karşılık olarak Rusya'yı savaşın içine çektiği teorik bir senaryo etrafında şekillenen bu özel küresel çatışma türünü tipik okuyucular için sindirilebilir hale getirmek olduğunu söyledi. (ABD'den Kuzey Kore'ye uçacak herhangi bir nükleer füzenin Rus toprakları üzerinden geçmesi gerekecek, bu da işin içine giriyor).

"The Guardian'a verdiği demeçte, "Öğrendiklerimin çoğunun gizli olmadığını ama kamusal söylemden çıkarıldığını ya da daha ziyade sterilize edildiğini görünce çenem düştü. "Öğrendiğim şeylerin çılgınlığı ve bunların hepsinin halkın bilmesi için orada olduğu gerçeği karşısında kendimi sürekli şaşırmış buldum." diye ekledi.

Variety'nin haberine göre, Villeneuve sadece bir Nükleer Savaş filminin "yapımcılığını, uyarlamasını ve/veya yönetmenliğini" üstlenmek üzere görüşmeler yürütüyor, ancak bu filmin onun Oppenheimer'ı olacağını hayal etmek oldukça kolay; eşsiz gişe rekortmeni ustalığını benzersiz bir şekilde ürpertici bir gerçek dünya tehdidine uygulayan, yayılan, saate karşı yarışan bir nükleer savaş draması.

Yönetmen şu anda en çok bilimkurgu çalışmalarıyla tanınıyor olsa da, Meksikalı karteller ve çok çeşitli ahlaki inançlara sahip Amerikan FBI ajanları hakkında 2015 yapımı Sicariofilmi nabız gibi atıyor ve 2016 yapımı Arrival 'ı bu kadar harika yapan şeylerden biri de gezegenimize gelen dünya dışı yaşam kavramına dil ve iletişim odaklı, ayakları yere basan bir yaklaşım getirmesi.

Villeneuve'ün ayrıca bir Kleopatra filmi ve Arthur C. Clarke'ın 1973 tarihli bilimkurgu mihenk taşı Rendezvous with Rama'sının bir uyarlaması üzerinde çalıştığı da söyleniyor ki bir zamanlar David Fincher'ın Morgan Freeman'la birlikte yapımcı ve başrol olarak yönetmenliğini üstlendiği bir projeydi. Villeneuve, on trilyon tonluk bir uzaylı uzay aracının Dünya'nın güneş sisteminde ortaya çıktığı hikayenin kendi versiyonunu "steroidliArrival " olarak adlandırdı.

Nuclear War: A Scenario 'nun geliştirme aşamasında dağılması mümkün, ancak Villeneuve bu devasa ölçekteki bir hikayeyi anlatmak için mükemmel bir yönetmen gibi görünüyor ve yıldız film yapımcısı için önceki projelerinde karşılaşmadığı ilgi çekici bir meydan okuma sunuyor. Umarım bu nükleer savaş gerçekten gerçekleşir.

Bu içerik GQ US web sitesinde yayınlanmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER Timothee Chalamet
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası