İki Dünya Tek Evren: Shadow and Bone'dan Ne Umduk, Ne Bulduk?

Fantastik dünya tutkunlarını sevindirecek son haber, Leigh Bardugo’nun iki farklı kitabının birleştirilmesiyle oluşturulan Netflix’in yeni serisi Shadow and Bone’dan geldi. Peki The Witcher’ın sezon finali yapmasıyla fantastik dizilere hasret kalan izleyici aradığını Ravka Krallığı’ndan bulabilecek mi?

26 Mayıs 2021

İki Dünya Tek Evren: Shadow and Bone'dan Ne Umduk, Ne Bulduk?

Dizi iki farklı kitap serisinin birleştirilmesiyle oluşturulduğu için kitaplara ne derece bağlı kalındığı akla gelen ilk soru. Birbirinden tamamen farklı iki evrenin birleştirilmesi bazı fanları memnun etmese de dizideki hikâyenin genel olarak kitaplarla tutarlı olduğunu söylemek mümkün. Dizinin, A Nightmare on Elm Street, Bird Box gibi önemli yapımların senaristi Eric Heisserer’in elinden çıkması, başarılı bir yapım izleyeceğimizin sinyallerini veriyor.

Dizideki General Kirigan, namıdiğer Darkling size de bir yerden tanıdık geldi mi?  The Chronicles of Narnia ve Picture of Dorian Gray gibi başarılı yapımlardan tanıdığımız Ben Barnes yine bir fantastik dünyanın içinde karşımıza çıkıyor. Barnes’e eşlik eden diğer başrol oyuncusu ise yıldızı henüz parlayan yetenekli oyuncu Jessie Mei Li.

Jessie Mei Li’nin canlandırdığı ve dizide bir yetim olarak karşımıza çıkan Alina Starkov karakteri orduda görev almaktadır. Ravka Krallığı, ülkenin tam orasında bulunan “Fold” adı verilen karanlık ve tehlikeli bölge yüzünden ikiye ayrılır. Bu evrende, “Grisha” adındaki çeşitli doğaüstü yeteneklere sahip kişiler de bir nevi silah gibi kullanılarak bu alandaki canavarlar ile mücadele eder. Bir süre sonra Alina’nın diğerlerinden farklı bir gücü olduğu ortaya çıkar. Aniden farkına varılan bir güç ile Fold’u yok etme görevi omuzlarına binen Alina’nın başarılı olup olmayacağı hem General Kirigen’ın hem de izleyicinin merak konusu. Genç kızın güçlerini kullanmak için eğitilmesi, bu esnada Grisha’ların güçlerini tanımaya başlamamız ve Alina’nın Malyen ile olan arkadaşlığı izleyicinin diziyi sevmesindeki sebeplerden sadece birkaçı…

Kitap serisinden gelen kemik kitlenin elbette diziye yönelttiği bazı eleştiriler var. Dizinin en çok eleştirilen kısmı Crooked Kingdom’daki karakterlerin romanlardan çok daha farklı işlenmesi. Freddy Carter’ın canlandırdığı Kaz karakteri, kitap serisine hâkim pek çok seyirci tarafından oldukça pasif ve sönük bulundu. Karga ekibinden Jesper, sempatik tavırları ve tabanca kullanmadaki sıra dışı yeteneği ile herkesin favori karakteri olabilir. Fakat sezonun son bölümlerinde anlıyoruz ki bu karakterlerin hikayesi de oldukça yüzeysel işlenmiş. Bu yüzden aklımızda belirgin ve cevaplanması gereken soru işaretleri kalmaya devam ediyor. (Kaz’ın bastonunun sırrı ne?)

Gölge ve kemik

Dizinin zamansız bir krallıkta geçmesi ve genel olarak savaş temasının işlenmesi, mekânın ve kostümlerin o atmosferi gerçekçi kılması için başarılı olmasını zorunlu hale getiriyor. Bir izleyici olarak sanat ekibinin çıkardığı işi gayet göz doyurucu bulabilirsiniz. Bu tarz fantastik evrenlerde daha çok Batı Avrupa'ya özgü mimari, askeri gereçler gibi detaylara alışık olsak da bu dizide daha çok Çarlık Rusya’yı anımsatan ögeler göze çarpıyor.

Belki de dizideki en etkileyici karakter General Kirigan. Kirigan’a hayat veren Ben Barnes, kötü karakterleri canlandırmak için yaratılmış diye düşünmekten kendinizi alamayabilirsiniz. Kirigan’ın o manipülatif ve baskın kişiliğinin yanında naif tarafının da yer yer vurgulanması, katmanlı karakter hissini biraz olsa da verebiliyor.

Diziye gelen ilk tepkiler genelde olumlu yönde; Leigh Bardugo, şimdilik fanlarının güvenini boşa çıkarmadı diyebiliriz. İlk sezonuyla dikkatimizi çekmeyi başaran Shadow and Bone’un ikinci sezonununda Alina, Kargalar Çetesi ve tabii ki Milo’nun iş birliklerini izlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz!

 

NETFLIX DIŞINDAKİ PLATFORMLARDA İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 DİZİ 

NORMAL PEOPLE


Sahtesi En Çok Aranan Marka: Rolex

GÜNCEL | Sahtesi En Çok Aranan Marka: Rolex

Barışı Bitcoin mi Sağlayacak? Jack Dorsey Öyle Düşünüyor

GÜNCEL | Barışı Bitcoin mi Sağlayacak? Jack Dorsey Öyle Düşünüyor

Jeff Bezos: Gerçek Bir Uzay Kovboyu

GÜNCEL | Jeff Bezos: Gerçek Bir Uzay Kovboyu

74.Cannes Film Festivali'nden Akılda Kalanlar

GÜNCEL | 74.Cannes Film Festivali'nden Akılda Kalanlar

Naomi Osaka:“Ya şampiyon olacaktım, ya da parasız.”

GÜNCEL | Naomi Osaka:“Ya şampiyon olacaktım, ya da parasız.”

Jason Sudeikis Rahat Stiliyle Bu Kez Mesaj Veriyor

GÜNCEL | Jason Sudeikis Rahat Stiliyle Bu Kez Mesaj Veriyor

Daha Fazla Göster