Neon Işıkların Yüksek Enerjili Çekiciliği
Güncel

Neon Işıkların Yüksek Enerjili Çekiciliği

Bulunduğu ortama anında yüksek enerji veren neon ışıklar her daim güncelliğini koruyor. Neon ışıklar Türkiye'de ilk kez gazino kültürüyle 1940'larda görülse de, tarihi daha eski, peki geleceği ne gösteriyor?

Bugünkü haliyle neonun ilk kullanımı 1910’lu yıllarda Fransız Mucit ve mühendis Georges Claude tarafından ilk modern neon tüp aydınlatma şekliyle 1910 yılında Paris Motor Fuarı’nda tanıtıldı. II. Dünya Savaşı’na kadar çok hızlı bir şekilde ilerledi, özellikle Avrupa ve ABD’de meydanlar neon tabelalar ile donatılmıştı. Türkiye’de ise neon’un kullanımı 1940’lı yıllara dayanıyor. Ülkemizde devasa boyutlarda çatı ve yol tabelaları meydanları, gazino duvarlarını süslerdi.

Pop kültürün bir yansıması olarak neon ışıklarının son yıllarda çokça tercih edildiğini söyleyebiliriz. Neon ışığının bulunduğu ortama verdiği enerjinin yüksek oluşu ve özel bir el işçiliği ile üretilmesi onu değerli kılıyor. Bunun yanında modern sanat galerileri ve sanatçıların güçlü tasarımları neonu diğer dekoratif ışık elamanlarından ayrı bir noktada tutuyor.

ateş neon

Neonu kendine özgü bir sanat olarak değerlendirebiliriz; farklı girişimler ve akımlar çeşitlilik açısından önemli ancak neonu bize göre en değerli kılan tasarımın gücüdür. Mesela kült olmuş bir neon ile sıradan alfabetik bir tasarımın yapımı aynı özeni, dikkati ve işçiliği gerektirir. Ama neonu sıradan bir ışık olmaktan çıkararak esere dönüştürecek en önemli konu iyi bir tasarıma sahip olabilmesidir.

1964 yılından bu yana Türkiye’deki en eski neon üreticilerinden biri olarak dokunduğumuz her yeri cam sanatıyla aydınlatıyoruz. Celal Doğan Ateş, markayı kurduğunda, yola İstanbul’un en renkli yerlerinde ve reklam işlerinde şehrin bir ucundan görülebilecek renklerde neonlar yaparak başladı. Tabii şehirler şimdiki gibi aydınlık olmadığı için çok daha fazla fark ediliyordu bu aydınlatmalar. Genellikle reklamcılık sektöründe yaygın kullanılan ve tanınan bir ışık kaynağı olan neon üzerine inovatif adımlar atmaya devam ediyoruz. Geliştirdiğimiz yeni markamız neooon ile konsept tasarımlar ışığı altında mimarlar, sanatçılar ve neon ışığını seven herkese neon tüplerden oluşan hazır setler üretiyoruz.

Neonun bundan sonraki kuşaklara aktarımı ve ışığının hiç sönmemesi için dünyanın en güzel kültür kenti İstanbul’a çok yakın bir zamanda neon müzesi kazandırmak için çalışmalarımız hızla devam ediyor.


ateş neon

İLGİLİ İÇERİKLER Neon Işık neooon
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası