Moda Dünyası Motocross’ta
Motosiklet

Moda Dünyası Motocross’ta

Birçok moda fotoğrafçısı ile editör bu sene motocross’a verdi kendini. Sebebi ekonomik kriz mi, politik kriz mi, bir tür kreatif çalışma mı bilmiyorum ama biz hepimiz bu ara Kilyos Motocross Park’ta takılıyoruz.

Moda dergilerinde motocross trendlerini ya da o trendleri hoş göstermek için yanına boy boy fotoğrafları yerleştirilen top modelleri görmeye alışıktık; fakat Türkiye moda sektöründe bir fark var: Birçok moda fotoğrafçısı ile editör bu sene motocross’a verdi kendini. Sebebi ekonomik kriz mi, politik kriz mi, bir tür kreatif çalışma mı bilmiyorum ama biz hepimiz bu ara Kilyos Motocross Park’ta takılıyoruz.

 17-07/21/fullsizerender-1500647667.jpg

Motocross Park Kilyos, eski milli motocross yarışçısı, hatta bir dönem Türkiye Motosiklet Federasyonu başkanlığı yapmış olan Süleyman Memnun’a ait. Benim de hocam o. 90’lı yıllarda sürekli Türkiye şampiyonuydu. Hatta Tunus ve Dubai yarışlarında yarışan ilk Türk. Şu an benim gibi son derece acemi olan birine ders veriyor olmak onu kahrediyor mu diye sık sık soruyorum ama işini sevdiğini söylüyor.

 17-07/21/img_7176.JPG

Motocross Park Kilyos

 

Kilyos’taki bu mekan ise gerçekten görmeye değer. Bana göre bir nimet. Motocross parkurlarının yanı sıra Kilyos’tan Belgrad ormanlarına, Kısırkaya’ya hatta Karadeniz’e doğru uzanan ormanlara garip geçişleri var. Bu geçişleri ne arabayla ne de koşuya falan gittiğinizde görmeniz mümkün değil. Her ders yeni bir yeri ilk defa keşfediyorum ve hâlâ bitmiyor. Kimi yerler tropik ormanı, kimi yerler Highlander filmini, kimi yerler Amerikan viyadüklerini anımsatıyor. Sırf oraları görmek için bile ders almaya değer kanaatindeyim.

 17-07/21/vsco-photo-1.jpg

Kim var orada?

 

Bu arada moda dünyasından başka kimi orada görürüz derseniz; mesela son dönemde tüm GQ kapaklarını çeken Koray Birand ya da yine ülkenin önde gelen moda fotoğrafçılarından Emre Doğru’yu haftada en az üç-dört gün orada görmeniz mümkün. Emre uzun zamandır bu işi yapıyor; Koray’sa henüz birkaç aydır... Ama o kadar uzun saatler boyunca çalışıyor ki birçok zorlu hareketi çözmüş durumda. Tamer Yılmaz da arada bir uğruyor ama daha çok bizi ziyaret etmek için; - ki o da zamanında oğluna eğitim aldırmış.

 17-07/21/vsco-photo-1-1.jpg

Özetle motocross

 

Kısaca ‘MotoX’ denen bu motosiklet sporu, yol dışında ve kapalı parkurlar dahilinde, doğal engeller kullanılarak gerçekleştiriliyor. Motocross, motorcycle ve cross country sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor. Pistler genelde keskin dönüşlerin yer aldığı çok geniş ve engebeli alanlardan oluşuyor. Özellikle pistlerin çamurlu olduğu dönemler bu parkurlar çok eğlenceli oluyor. Tepelerden uçuluyor, çamurlardan geçiliyor, atlanıyor, zıplanıyor… Eğer bir gün atlama-zıplama konusunda bir cambaza dönüşmeseniz bile dağlık alanlarda, toprakta, engebeli yolda motosiklet kullanmayı öğrenmek için bile bu eğitime değer. Müthiş bir konsantrasyon, müthiş bir deşarj olma yöntemi... Üstelik içinde bolca doğa var ve kıyafetleri de çok ‘stylish’.

 17-07/21/vsco-photo-1-2.jpg

Kıyafet demişken

 

Gördüğüm en güzel ve stil sahibi üniformalar motocross için yapılanlar olabilir. Türkiye’de çok seçenek yok ama yurt dışından sipariş verebilirsiniz. İki web sitesi de önereyim tam olsun: btosports.com ve www.flyracing.com… Özellikle Fox ve Fly’ın formaları favorim.

17-07/21/screen-shot-2017-07-21-at-172833.png 

www.motocrossparkkilyos.com

İZLE
#GQgaraj S1 B1: İyi Bir Macera Garajdan Başlar
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası