Omega Speedmaster Satın Alma Rehberi
Saat

Omega Speedmaster Satın Alma Rehberi

Tarih yaratan kronograf, vintage pazarında hala çok popüler ve yeni versiyonlara ilham vermeye devam ediyor. Sizin için hangisi uygun?

Dünyanın en ünlü ve en çok rağbet gören saatleriyle ilgili herhangi bir tartışmada Omega Speedmaster'dan bahsetmeden çok uzağa gidemezsiniz. Rolex Daytona'dan tam beş yıl önce, 1957 yılında doğan Speedmaster, bugün bildiğimiz kronografların görünümünü oluşturdu. Ayrıca, duymuş olabileceğiniz gibi, Ay'da takılan ilk saat. Speedmaster'ın Apollo görevlerindeki destekleyici rolünden (Apollo 11'de Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarafından takıldı, ancak aynı zamanda Apollo 13 mürettebatının hayatını kurtarmasıyla da tanınıyor) Swatch x Omega Moonswatch olarak modern yan ürününe kadar, çok az saat Speedmaster ile tarihi önem veya kültürel caché konusunda rekabet edebilir.

Saat meraklıları grubu RedBar'ın CEO'su Kathleen McGivney, "Klasik, ikonik bir kronograf düşündüğümde aklıma gelen ilk saat Speedmaster oluyor," diyor. "Piyasada pek çok başka harika kronograf var elbette, ama Speedy bana her zaman bir noktada koleksiyonumda olması gereken bir şey gibi geldi." McGivney, Ay'a iniş tarihinin cazibenin büyük bir parçası olduğunu, ancak mevcut çok çeşitli Speedmaster'lar sayesinde herkes için bir şeyler sunduğunu ekliyor. "Güzel tasarım, harika kronograf işlevi, uzay görevlerinde kullanılan iş gücü mekanizmaları. Çok çeşitli koleksiyoncular için sevilecek çok şey var."

Speedmaster (ya da koleksiyoncu tabiriyle "Speedy") hakkında bilinmesi gereken ilk şeylerden biri, uzay araçlarına pilotluk yapmak için değil, araba yarışlarını zamanlamak için tasarlanmış olduğu. Rolex Submariner su geçirmezlik için neyse Speedmaster da hassas zamanlama için oydu ve temiz, ultra okunaklı tasarımı gelecek on yıllar boyunca kronografların görünümünü belirledi.

Cenevre merkezli vintage saat satıcısı (ve büyük Speedmaster hayranı) Sacha Davidoff, "1957'de piyasaya sürüldüğünde Omega Speedmaster, çerçevesinde takimetre ölçeği bulunan ilk kronograf kol saatiydi - ve bu cümle hakkında ne kadar çok düşünürseniz, bunun ne kadar inanılmaz derecede önemli olduğunu o kadar iyi anlayabilirsiniz" diyor. "Metal kadranlı tüm 'spor' kronografların babası, hatta diğer tüm üreticilerin onu örnek almasının zeminini hazırladı. Bence bu tek özellik, NASA ile ilişkisi ne olursa olsun onu en önemli saat yapıyor."

Speedmaster, altmış yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana, ufuk açıcı (ve çok nadir bulunan) 1957 CK2915'ten 1969 Alaska 1 Prototype'a ve ana-digi Speedmaster X-33 Marstimer gibi modern rifflere kadar yüzlerce varyantta üretildi. Piyasadaki Speedmaster modellerinin çeşitliliği koleksiyoncuları meşgul edecek çok şey sunsa da, çoğu uzman Speedmaster Moonwatch Professional'a ve ondan önce gelen 1950'lerin sonu ve 1960'ların başındaki "pre-professional" modellere odaklanma eğiliminde. Uzmanlar için bir Speedy birkaç temel özellikle tanımlanır: paslanmaz çelik kasa (genellikle 42 mm), siyah kadran, elle kurmalı kronograf mekanizması ve safir yerine hesalitten (diğer adıyla pleksiglas) yapılmış kristal.

Koleksiyonunuza bir Speedmaster eklemek istiyorsanız, biraz araştırma yapmanızda fayda var. Diğer tarihi saatlerde olduğu gibi, Speedmaster'ın da bir galaksi değerinde tarihi, ilmi ve takıntı haline getirilecek detayları ve kaçınılması gereken pek çok tuzağı var - özellikle de 1950'lerden veya 1960'lardan bir model arıyorsanız. Davidoff, "Eğer paranız yetiyorsa, Moonwatch Only'nin bir kopyasını satın alın," tavsiyesinde bulunuyor. "Eski bir Speedmaster satın aldığınız ve her şeyin doğru olup olmadığını anlamaya çalıştığınız gün, birkaç yüz dolar sizi çok daha maliyetli bir hata yapmaktan kurtaracak."

Sürecin hangi aşamasında olursanız olun, bunlar piyasadaki en ilginç ve önemli Moonwatch modellerinden bazıları ve onları güvenilir bir şekilde bulabileceğiniz güvendiğimiz birkaç yer.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER Omega Speedmaster GQ Saat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası