Adını Karayip Korsanlarının Şehrinden Alan Marka: Port Royale
Popüler

Adını Karayip Korsanlarının Şehrinden Alan Marka: Port Royale

Port Royale, koleksiyonlarında geçmişin gücünü, günümüzün dinamizmiyle harmanlayarak, polo tişörtler üreten bir marka. Esasen doğayı koruyan, denizci ruhunu şehrin karmaşasına adapte eden, küçük detaylar ve kaliteyle asıl farkın yaratıldığına inanan markanın kurucu ortağı Emre Akdoğan ile sohbet ettik ve Port Royale ile ilgili tüm detayları öğrendik.

 

Markanızın adı 17.yy’daki bir korsan şehrinden geliyor. Bunun tasarımlarınız üzerinde etkisi var mı? Nasıl?

Port royale’in DNA’sında renklilik, enerji ve özgür ruh var. Karayipler’de bir korsan şehrinin soyut ve çok renkli çağrışımları var. Bu eğlenceli ama şık havayı sezonun desen ve renk trendlerinden ilham alarak oluşturulan temalarla (etnik, geometrik, marine temalı vs.) birleştirdik. Ortaya canlı ve renkli, ama en önemlisi giyimi kolay bir koleksiyon çıktı.

 

Polo yakaları markanızda ön plana çıkarıp hayatın içine daha fazla sokmaya çalışmanızın sebebi nedir?

Polo yaka, gömlek ve t-shirt evliliğinden doğan bir üründür. Erkek modasında hem iş hem sosyal hayata uygun giyinmeyi seven erkekler için şık ve rahat ürün bulmak çok kolay değil. Polo-shirtler ise bu açığı harika kapatıyor. Buradan hareketle Port Royale fikri doğdu ve her sezon koleksiyonlara başka ürünler de eklendi. T-shirtler, uzun kollu trikolar, mayolar vs…

 

Kış koleksiyonunuzda oldukça canlı renkler kullanmışsınız bu cesaretinizi nereden alıyorsunuz?

Kış modası geleneksel olarak daha düz ve daha mat renklerden oluşur. Tabii, bizim de koleksiyonumuzda benzer ürünler var. Ancak Port Royale kış aylarında da imzası olan temadan çok uzaklaşmıyor; canlı renkler ve desenler ürünlerimizde sıkça kendini gösteriyor - kış renklerine uyarlanmış hali ile tabii- Örneğin yeşil, mavi, mor her sezonun olmazsa olmaz renkleridir, bunların yanına sezonun trend renkleri de eklenir.

 17-01/02/img_5869.jpg17-01/02/img_5866-1483361954.jpg17-01/02/img_5867.jpg17-01/02/img_5868-1483361885.jpg

Tasarımlarınız polo yaka ile mi başladı yoksa en başından beri koleksiyonunuzda trikolar, keten indigo tasarımlar ve mayolar da mevcut muydu?

Port Royale, polo yaka üzerine kurulmuş bir markadır. Doğumundan bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki sezonlarında da polo yakayı her zaman göreceğiz. Ancak burada polo yaka olarak yola çıkarken amacımız bu alanda farklılık yaratmaktı. Farklı kumaş kaliteleri, farklı kumaş birleşimleri ile örnek desenli indigo- kumaş yakılarak yapılan tamamen özel bir tekniği kullanmak.

 

Koleksiyonunuzda mavi ve mor renklerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Neden?

Mavi özgürlüğü, mor asaleti simgeliyor. Her iki renk de çok fazla ton içerdikleri için tasarımda ciddi bir yer tutuyor. Ancak bizi tanımlayan başka renkler var. Esas hedeflerimizden biri erkeklerin günlük ihtiyaçlarına da cevap verebilecek bir marka olmak; bu yüzden lacivert, siyah ve antrasit renklerini her zaman kullanıyoruz. Bu sebeple desenlere ve daha ‘sivri’ tonlara yer verdiğimiz kadar klasik renklere da yer veriyoruz.

 

Aynı model üzerinde ürün gamınızı nasıl çeşitlendiriyorsunuz?

Renkler , desenler ince nüanslar, tasarım detayları ve farklı kumaş alaşımlarıyla ürün gamını çeşitlendiriyoruz. Ama çok önem verdiğimiz bir konu; kumaş kalitesi ve form. Tüm elementleri doğru oranda kullandığınızda hem kendi içinde dengeli hem çeşitliliği bol bir koleksiyon çıkıyor ortaya.

 

Tasarımlarınızda kullandığınız renklerin doğayı, denizi ve şehrin karmaşasını sembol ettiğini söylüyorsunuz. Bunlar Türkiye’deki erkek profilinin sizde yarattığı izlenimler mi? Neden?

Port Royale’in arkasında dünyanın önde gelen markaları ile beraber çalışmaktan gelen bir tecrübe, birikim var. Tamamı Türk uzmanlar tarafından üretilen ve yönetilen bir marka. Her ne kadar marka yurtdışında satılıyor olsa da Port Royale markası Istanbul’da doğan bir marka ve Türk erkeğini tabii ki çok iyi tanıyor. Bu adam iyi giyinmekten hoşlanıyor, Italyan moda dokunuşlarına da sıcak bakıyor. Çok sosyal bir yapısı var. Ufak bakış farklılıkları olsa da temel prensip hiç değişmiyor: “Bir erkek giyindiğinde kendini şık, özgüvenli ve rahat hissetmelidir.” Port Royale işte tam bunu sunuyor!

 

Her koleksiyonda olup dolabınızda olmazsa olmaz dediğiniz ürününüz var mı? Var ise hangisi ve neden?

Küçük farklı yorumlarla yenilenecek fakat kalıp ve kumaş kalitesi olarak her sezon Port Royale koleksiyonunda olacak; likralı pike modelimiz ve 100%pamuk vintage parça boya modeli markanın olmazsa olmazlarından. Ve tabii imzamız olan desenli pololar çok yönlü kullanımı ile modern bir erkek için vazgeçilmez..

 

İLGİLİ İÇERİKLER port royale polo tişört
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası