Bir çağın kahramanı: Usain Bolt
Popüler

Bir çağın kahramanı: Usain Bolt

Geçtiğimiz günlerde Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 100 metre finali spor tarihine geçecek olaylardan birine sahne oldu. Rüzgarın oğlu Usain Bolt son bireysel 100 metre finalinde ABD’li rakibi Justin Gatlin’e geçilerek yarışı üçüncülükle tamamladı.

Günümüzün en başarılı sporcularını listelesek birinci sıraya yazabileceğimiz ilk isim kesinlikle Usain Bolt olur. 2008 yılında 9.72 koşarak bütün atletizm tarihini etkileyen Bolt, kazandığı üst üste üç olimpiyat oyunuyla birlikte tarihin en iyisi olmayı başarmıştı. Peki, ne oldu da yenilmez olarak görülen Bolt kariyerinin son bireysel finalini kaybetti?

17-08/08/unknown-2.png

Aslında çok uzağa gitmemize gerek yok. 2016 yılında Rio Olimpiyat Oyunları öncesi yaşadığı sakatlıklar ve ağrılar Usain Bolt için emeklilik sinyali gibiydi. Yaptığı açıklamalarla atletizmden eskisi kadar zevk almadığını ve antrenman yoğunluğuna dayanamadığını belli ediyordu. Yine de 2016 Rio Olimpiyat Oyunları kariyerinin en güzel zamanlarından biriydi. 100 ve 200 metre finalinde altın kazanan Bolt, 4x100’le de kazanarak tarihin en büyük sporcularından biri olduğunu göstermişti. Bütün spor kamuoyu onun artık yenilmez olduğunu düşünüyordu. 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası’nın da favori ismi yine Usain Bolt olacaktı.

17-08/08/unknown.png

2017 yılına geldiğimizde herkesin gözü yine onun üzerindeydi ve yarışacağı 100 metre finali, son bireysel finali olma özelliğini taşıyordu. Herkes Bolt’un kazanacağını düşünürken spor tarihine geçecek olaylardan biri yaşandı. Usain Bolt, çoğu yarışında kötü startlar alıyordu. Start takozuna bir türlü alışamamıştı. Ancak Jamaikalı atlet, geriden gelerek yarışları kazanıyordu. Bu özellik belki de onun en dikkat çeken noktalarından biriydi. Bu yarışta da kötü bir start alan Usain Bolt bu sefer toparlanamadı ve Justin Gatlin ve Chistopher Coleman’ın arkasında üçüncü oldu. Bu yarış kaybettiği ilk ve son yarış oldu. Ancak Jamaikalı sporcunun büyüklüğüne gölge düşüremedi. Yarışı kazanan ABD’li Justin Gatlin’in geçmişinde birçok doping olayı bulunuyordu ve sporcu piste her çıktığında tepkilerin odağındaydı. Yarışı Justin Gatlin’in kazandığı kesinleşince tepkiler çığ gibi artmaya devam etti. Ancak tam bu sırada spor sahalarında ender görülen olaylardan biri gerçekleşti. Gatlin zafer turunu gerçekleştirmeye hazırlanırken Bolt’un yanına giderek önünde eğildi. Usain Bolt, 2008’den beri insanları 10 saniyeliğine bambaşka dünyalara götüren ve bu 10 saniyenin hakkını sonuna kadar veren bir isimdi. Kazandığı zaferlerle birlikte sadece Jamaika’nın değil tüm dünyanın gurur duyduğu bir sporcuya dönüştü. Usain Bolt, gelecek günlerde şampiyonada takımlar 4x100 metre kategorisinde de yarışarak faal spor hayatını sonlandıracak. Ancak Bolt, yarattığı figürle birlikte her zaman hatırlanacak.

17-08/08/unknown-1.png

Fotoğraflar: @usainbolt, Alasdair McLellan, GQ Amerika

İLGİLİ İÇERİKLER usain bolt
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası