Kimse Yeterince Ses Etmezken
Popüler

Kimse Yeterince Ses Etmezken

Athena’nın 2014 Kasım’ında yayınlanan albümü Altüst’ün 6. şarkısı Ses Etme’ye çekilen ve iki gün önce yayınlanan klip konuşmaya, izlemeye ve izletmeye değer.

Sözü ve müziği Gökhan ve Hakan Özoğuz tarafından yapılan şarkı neşeli bir ritimle başlıyor, Gökhan’ın vokaliyle birlikte müzik de karanlıklaşıyor. Sözleri de karanlık zaten… Klibi izlerken kaçırırsanız diye buraya koyalım.

Kovalıyorsun kendi kendini

Hayat buysa ben yokum der gibi

Dönüyorsun hep aynı yere

Yeni baştan başlıyormuş gibi

Sar yaranı mikrop kapmasın

Varsa bir bardak su iç üstüne

Geçer geçer biraz aslında

Sonra bir bakmışsın, boş bir oda

Ayartıyor kalbini

Dolaşırsa kanında deli deli

Erirsin de çaresi yok

İncitiyor dur sakın ses etme

Bu satırı sen yazdın bu onun suçu değil

Öyle ol istedin, geber istedin

Teker teker nasıl yazdınsa

Öylesine bakmışsın

İşte o kadar

Kırar gibidir

Sever gibidir

Aslında sever gibidir

Ve gelelim videosuna.

Gönenç Uyanık imzalı video, tokat gibi ve çok cesur. Athena grubunu klipte görmüyorsunuz. Onun yerine İstanbul gece hayatının popüler 'drag queen'lerinden Onur Gökhan Gökçek’i izliyorsunuz. Klip bir trans hikayesi. Son derece (hem de maalesef son derece) bize ait gerçekler var.

Hikaye boyunca sokaklarda, kulüplerde translara bambaşka davrananların, sonra bir araya gelince kendinden farklı olana saldırdığı sahneler çok çarpıcı. Kapalı kapıların arkasında onlarla eğlenirken, sokakta nefretle dövülmesini izliyoruz. Yani trans cinayetlerine giden yolu…

Klip LGBT nefretine karşı bir eleştiri, aynı zamanda bence içinde bundan fazlası var. Çok gerçekçi tespitler var. Her gün gözümüzle gördüğümüz ve ses etmediğimiz gerçekler var. Duruma, döneme göre yapılan sevmeler, sonra dışlamalar, iki yüzlü yanlarımız, içimizdeki çirkin canavar… Yani bence sadece trans cinayetleriyle ilgili değil bu klip, tokat gibi hepimizin yüzüne ve çürük yanlarına iniyor.

Böyle bir dönemde... Zaman geçtikçe daha çok sesimizi yükselteceğimize git gide korktuğumuz, taraf tutmadığımız, susup görmezden geldiğimiz bir dönemde bu kadar popüler bir müzik grubunun bu kadar sert, net, bariz bir göndermeyle ortaya çıkması bana ümit veriyor. Athena eleştirilen tarzda bir sistemin göbeğindeki duruşunu korusa da o sistemin göbeğine sapladığı bu bıçak bana son derece anlamlı ve rock'n'roll geliyor. Hoş, klip muhtemelen yakında yasaklanır…

İLGİLİ İÇERİKLER athena ses etme lgbt
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası