Pera Palace Hotel Jumeirah'ta Çay Saati
Popüler

Pera Palace Hotel Jumeirah'ta Çay Saati

Türkiye'de ilk çay saati etkinliklerini gerçekleştiren Pera Palaca Hotel Jumeirah, 125 yıllık geçmişini çay ile kokunun uyumunu anlatan bir etkinlikle misafirleriyle paylaştı.

Etkinlikte ünlü çay markası Ronnefeldt ve parfüm butiği La Déesse hangi çay türü ile hangi kokunun birbiriyle uyumlu olduğuna değindi.  

  • Otelin 1892’de açılış nedeni, doğu ile batı arasındaki köprü olan Orient Express’in egzotik kültürüyle eşleşen çay Chai, parfümde de pembe biber ile aynı dokuyu taşıyan Ormonde Jayne / Isfarkand ile birleşiyor.

  • 1920’lerde Pera Palace’ın müdavimleri arasında yer alan Agatha Christie’nin gizem dolu bir o kadar da geleneksel tavrı, dönemin ve şimdinin vazgeçilmez çayı Earl Grey ile bir araya geliyor. Bu çayın özü bergamot, sizi Maison Francis Kurkdjian / Aqua Universalis parfümünün dünyasına çağırıyor.

  • 40’lı ve 50’li yıllara geldiğimizde, Türkiye’ye baleyi getiren İngiliz Kraliyet Balesi kurucularından Dame Ninette de Valois’ın ziyareti otelde adeta bir asalet rüzgarı estiriyor. Bu dönemde Pera Palace yasemin kokulu kadınların katıldığı şaşaalı balolara da ev sahipliği yapmaktadır. Naif ve bir o kadar da güçlü kokusu ile bilinen yaseminin büyülü dünyası ve bıraktığı etki bize bu kadınları hatırlatıyor. Çayda Jasmine Pearls, parfümde Killian / Love and Tears bu atmosferin tamamlayıcıları.
  • 70’lerin başlangıcından 2000’e kadar ise tüm dünyada ve Türkiye’de değişim rüzgarlarının estiği bir dönem. Zsa Zsa Gabor, Jacqueline Onassis, Giorgio Armani, Karl Lagerfeld ve Julio Iglesias gibi isimler bu yıllarda Pera Palace’ın unutulmaz misafirleri arasına girmişlerdir. Bu dönem, zihinlerinizde zor ve sert bir çayla özdeşleşiyor; kurutma aşamasında yanan çam odunlarının çıkardığı dumanla tütsülenen füme tadıyla bilinen Lapsang Souchong. İsli ve sıra dışı parfüm Etat Libre D'Orange / Rien ile de tamamlanıyor.
  • 2000’li yılların ilk döneminin ortaları ise Pera Palace için bir yenilenme dönemi olmuştur. Renovasyon sonrasında İstanbul’un en renkli bölgesi Pera’nın kültür-sanat ikonu haline gelen Pera Palace, “keyif” kavramının tam anlamıyla hissedildiği, ebedi dostlukların buluşma noktası olarak ön plana çıkmaktadır. Bu dönemi temsil eden çay ise; siyah çayın tahtını sarsan yeşil çaylardan yaban mersinli, limon otlu Huckleberry Friend! Eşsiz parfüm böğürtlenli Keiko Mecheri / Wild Berries ile yakalanan uyum, şefin seçkisi orman meyveli mini pasta ile tamamlanıyor.
İLGİLİ İÇERİKLER Pera Palace Hotel Çay Saati
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası