Postmodern Bir Peri Masalından Çıkarılacak Dersler
Popüler

Postmodern Bir Peri Masalından Çıkarılacak Dersler

Günümüzün en köklü kraliyet ailesinden bir prens ve eşi, tüm ayrıcalıklarını geride bırakıp özgürlükler ülkesine taşınmak gibi radikal bir karar verdi. Prens Harry’nin bu radikal değişimine daha yakından bakarken, Sussex Dükü ve Düşesi’nin hayatından ilham almak ya da modern meselelere dair ipuçları çıkarmak mümkün mü? Oprah röportajının yankıları hala sürerken, çift hakkında kafanıza takılan soruların bazılarının yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Sussex Dükü ve Düşesi Prens Harry ve Megan Markle için Buckingham Sarayı’ndan karar çıktı. Karara göre: Çiftin bir yıl süren bir incelemeden sonra İngiliz kraliyet ailesinden resmi olarak ayrıldığı doğrulandı. Çiftin ikinci çocuklarını beklediklerine dair haberleri paylaşmalarının bu kararı hızlandırmış olabileceği de düşünülüyor. 

Bu kararla Meghan ve Harry ulusal askeri, spor ve kültürel organizasyonlardaki rollerini kaybedecek. Fakat daha da önemlisi, Prens Harry’nin Kraliyet Deniz Piyadeleri Kaptanlığı, küçük gemiler ve Kraliyet Donanması'nda dalış da dahil olmak üzere birçok onursal askeri unvanı da kaybedecek olması…

Bunların yanı sıra Prens Harry ve Megan Markle artık finansal olarak bağımsız olmak istediklerini belirttiler; bu da resmi ofis harcamalarının maliyetlerinin yüzde beşini kapsayan egemen bir hibeden fon almayacakları anlamına geliyor. Fakat bu sadece bir kayıp anlamına gelmiyor olabilir. Şayet bundan sonra, kraliyet sorumluluklarını ve yasakları geride bıraktıkları için istedikleri markalar ile ticari anlaşma yapabilecekler. Prens Harry ile evlenmeden önce oyunculuk yapan Amerikalı Megan Markle’ı en son Suits dizisinde izlemiştik. Markle’ın oyunculuğa devam edeceği tabi ki en yüksek ihtimaller arasında.

Her ne kadar Kraliyet ailesinin bir ferdi olmak göz alıcı olsa da özgürlüğüne düşkün biri için tam bir kabusa dönüşebilir. Koltukta oturma şeklinden Monopoly oynama yasağına kadar kısıtlayıcı pek çok kural ile yaşamak… Kraliyet uzmanı ve yazar Robert Lacey, Harry'nin değişimi denemek için özgürlük arzusundan, medyaya olan nefretinden ve Archie için "doğru kararı" vermek istediğinden dolayı böyle bir yol çizdiğinden bahsetti. Çiftin, ''değişmek ve eleştirilmeden daha fazla fark yaratmaya çalışmak'' ifadelerini kullandığını belirtti. 

Çift, ismini oğulları Archie’den ilham alarak koydukları Archewell Vakfı için ilk adımları attı. Bu isim aynı zamanda “eylem kaynağı/ilke” anlamına gelen Yunanca “arche” kelimesinden de esinleniyor. Çift, corona virüs salgını yüzünden bu vakfın faaliyet alanını açıklamayı ileri bir tarihte yapacaklarını belirtse de eğitim ve öğretim üzerine yoğunlaşacakları bekleniyor. Jose Andres'in risk altındaki topluluklara ve afet bölgelerine yiyecek sağlayan Dünya Merkezi mutfağına destek olacaklarını belirttiler. Siyahi kadınlara ruh sağlığı danışmanlığı sağlayan Loveland Vakfı ile de birlikte çalışacaklar. Ayrıca, çevrimiçi toplulukları daha güvenli ve kapsayıcı hale getirmeyi amaçlayan iki hayır kurumunu da destekliyorlar. 

harry-afrika-ziyareti

Prens Harry, 1997'de Prenses Diana ile de tanışmış olan kara mayını mağduru Sandra Tigica ile sohbet ediyor, 2019.

Çiftin, bu yaz döneminde yapılacak olan Prens Philip'in 10 Haziran'daki 100'üncü doğum günü kutlamasına katılacakları bekleniyor. 12 Haziran’da ise bütün aileyi bir araya getiren Trooping The Colour geçidi var. Fakat ailedeki resmi görevlerini bıraktığı için Prens Harry'nin bu törende Buckingham Sarayı'nda diğer aile üyeleriyle birlikte yer alması beklenmiyor.

Aralık ayında yapılan duyurular, aslında çiftin ne kadar meşgul olduklarını gösteriyor. Netflix ve Spotify ile yapılan anlaşmalar, Meghan'ın etkileyici bir iş yapmak için ilk adımı attığını kanıtladı. Geçen senenin sonunda Spotify’da ''yeni yılı kutlamak için ilham veren konuklarla, umut ve şefkat dolu hikayeler” konseptiyle bir podcast yayınladılar. Spotify’ın içerik sorumlusu Dawn Ostroff bu iş birliğiyle ilgili açıklamasında, “Kraliyet çifti dünya vatandaşı konumunda, seslerini güçlü şekilde duyuran kişiler olarak; bunu başaramayan kişilerin seslerini duyurmaya çalışacak” dedi. Çiftimiz, ilerleyen günlerde toplumla ve toplumun sorunlarıyla daha iç içe oldukları projelerle karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Çift Instagram hesaplarından, “Biz bu podcast’ler ile insanların bir an için gerçekten birbirlerini dinlemelerini, dikkatlerini başka yöne çevirmeden birbirleriyle bağ kurmalarını amaçlıyoruz. 2020 yılında yaşadığımız olaylar ve verdiğimiz mücadele bunun ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi.” dedi.

Gelecek projelerini heyecanla takip ediyor olacağız. Çünkü böylesine önemli bir konumda olan çiftin aldığı radikal kararlar bizlere ilham veriyor!  Her ne kadar Kraliyet görevlerinden vazgeçmiş olsalar da eski tutumlarından vazgeçmeyip topluma faydalı olacak çalışmalara devam ediyorlar.  Bu da belki, “Bazı şeyleri geride bırakırken nasıl çevremizdekilere yararlı olabiliriz?” sorusu için bize fikir verebilir…

Meghan-oprah-roportaj

Harry ve Meghan CBS'te yayınlanan programda Oprah Winfrey'nin sorularını yanıtlarken, 2021.

Bu çift için evlilik törenlerinde ettikleri "iyi günde kötü günde" yemini belli ki çok anlam ifade ediyor. Oprah'a verdikleri son röportaja bakılırsa birlikte epey badire atlatmışlar. Biz her ne kadar tam tersini duymuş olsak da düğünde Meghan Kate'i değil, Kate Meghan'ı ağlatmış. Üstelik sadece çiçekçi kızların elbisesiyle ilgili ufak bir pürüzden dolayı! Bu; bir aileden ziyade bir "Şirket" olarak andıkları saray yüzünden yaşadıkları ilk sorun da değil... Anlaşılan o ki Harry ve Meghan'ın bebeklerinin "ten rengi" minik Archie daha doğmadan çok önce tartışılmaya başlamış. Bebeğin "fazla" koyu tenli olması bazı saray üyelerini oldukça endişelendirmiş.

Her ne kadar Kraliçe'nin askeri ünvanlarını alması Harry'nin canını yaksa da Harry, Meghan için tüm bunlardan vazgeçmeye hazırmış. Diana'nın Harry'ye bıraktığı mirasa da güvenerek saray ile tüm finansal bağlarını 2020 yılında sonlandırmışlar. Harry ağabeyi William ve babası Charles ile ilişkisinin çok da parlak olmadığından bahsetmiş. Babası ise Kanada'ya taşındıklarından beri çiftin telefonlarını açmayı reddediyormuş.

Ne diyebiliriz ki! Biz Charles ile mesafemizi Diana'nın hikayesini duyduktan sonra koymuştuk... Meghan; kendini deniz kızı Ariel'e benzettiğini de söylemiş. "Bir prense aşık olduğu için cadıyla anlaşma yapmak zorunda kaldı ve sesini kaybetti" demiş. Ancak bu hikayede Prens Harry, Meghan'ın sesini geri almasına destek olmuş ve her zaman olmaya da devam edecek gibi duruyor. Kraliyet ailesindeki Cadı Ursula kim bilemeyiz (çift Kraliçe 2. Elizabeth'i çok sevdiklerini ve suçlamaların onunla ilgili olmadığının ısrarla altını çiziyor) ama Los Angeles'a taşınma kararlarını "mutlu son" olarak gördüklerini söylemişler. Bize de onlara mutluluklar dilemek ve birbirlerine bu kadar destek olan çiftleri daha fazla görmeyi dilemek düşer! 

Bu olaydan anlıyoruz ki Prens Harry, eşi ve çocukları için çok önemli ancak sonuçları ağır olabilecek bir karar alıp kraliyet ailesindeki hakları, sorumlulukları ve gücünden vazgeçti. Çünkü ailesi için en iyisinin bu olduğuna inanıyor. Sırf bu tutumu bile ilham almamıza yeter…

Söz konusu aile ve aşk olunca yapılmayacak şey yok derler; bu da o hikayelerden biri mi?

 

 

 

 

İLGİLİ İÇERİKLER prens harry Meghan Markle
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası