Şarap mahzeni kurma rehberi
Popüler

Şarap mahzeni kurma rehberi

Eğer evinizde kullanmadığınız bir odanız varsa onu bir şarap mahzenine dönüştürmek çok da zor değil.

 

Şarap içmeyi, tadını çıkarmayı, arkadaşlarınızla sohbetinize eşlik etmesini seviyorsunuz ama onu nasıl saklamanız ve korumanız gerektiğini bilmiyorsanız, belki de artık kendi mahzeninize sahip olmanın vakti gelmiştir. Evde kullanılmadığı için terkettiğiniz o oda mükemmel bir mahzene dönüştürülebilir.

Şarap loş ışık sever: Beyaz, kırmızı ya da roze farketmez; şarap doğrudan ışığı sevmez. Odanın sıcaklığı da tabii ki çok önemli. 13 -18 derece arasında loş ışık alan ve hafif nemli bir yer şarabı saklamak için ideal. Mesela serin, nemli ve penceresiz bir bodrum katı mükemmel bir seçenek olabilir.

Odada bulunan halıyı kaldırmanız sizin avantajınıza. Halı nemli ortamda kaldıkça küf oluşmasına neden olur. Bunu önlemek için karo kaplı bir yüzeyi tercih etmelisiniz.

Bundan sonraki aşama odadaki sıcaklık ve nemi korumak için kapıyı değiştirmek. Standart evlerde bulunan ahşap kapılar şarabı saklamak için uygun koşulları sağlamıyor. Onun yerine ısı yalıtımı yapılmış bir kapı tercih etmelisiniz.

Eğer penceresiz bir oda kullanacaksanız o halde tavana gömülü spot ışıklar sizin için doğru tercih olabilir. Suni ışık şarabı bir yandan doğru şekilde yaşlandırırken bir yandan da güneş ışığı gibi zarar vermez. Fakat suni ışığında rengi ve derecesi çok önemli. Karartma ayarlı anahtar ve doğal ışık tonlarında bir renk seçmeniz bu noktada çok önemli.

Kendi evinizde küçük bir mahzen kurmanın en zorlu basamağı duvar yalıtımını yapmak. Odanın nem ve ısısını koruması için en iyi seçenek ses stüdyolarında da kullanılan köpük plakalar olabilir. Hem döşemesi kolaydır, hem de bir gün fikrinizi değiştirip odayı başka şekilde kullanmak isterseniz kolayca kaldırabilirsiniz.

İşin en zor kısmını bitirdiyseniz; artık yavaş yavaş keyifli aşamalara geçebilirsiniz. Odanın büyüklüğüne göre kaç şişe şarap saklamak istiyorsanız ona uygun sayıda şarap rafı almanız gerekecek. Burada önemli olan şarabın saklandığı odadaki nem ve serinliğe uygun, kolay kolay yıpranmayacak bir ahşap tercih etmek. Maun ağacından yapılmış raflara bu konuda güvenebilirsiniz.

Bundan sonra ise tek yapmanız gereken ağız tadınıza uygun bir şarap seçip, tadını çıkartmak.

İZLE
Muhteşem Adamlar kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası