Saat Alırken Nelere Dikkat Edilir, Zor Yoldan Öğrenen Uzmanlardan Tavsiyeler
Saat

Saat Alırken Nelere Dikkat Edilir, Zor Yoldan Öğrenen Uzmanlardan Tavsiyeler

Eğer bir saat satın almak istiyorsanız, gerçekten ezber bozan ipuçları için doğru yerdesiniz.

Geçenlerde Manhattan'ın saat ve mücevher pazarlıklarına ev sahipliği yapan Elmas Bölgesi'ndeki ejderha inine saat almak gibi bir niyetim olmadan girdim. Eski bir bordo kadranlı Cartier Santos Galbee, 47. Cadde'nin hızlı tantanasına kapıldığımda adımı haykırıyordu. Elim boş çıktım ama satın almaya çok yakındım. Hiç para bırakmamamın tek sebebi neydi? Bir arkadaşımın telefonu can simidim oldu (teşekkürler David Sharp).

Hepimiz o yollardan geçtik. Beğendiğiniz bir şey mi gördünüz? Yürümeden önce koş. Ancak konu saat satın alma konusunda en iyi uygulamaya geldiğinde, bu çılgınlığın bir yönetimi var. Cartier koleksiyonunuzu bir hevesle başlatmaya karar vermeden önce, kıymetli parçanızı ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini burada bulabilirsiniz.

Dürtüye boyun eğmeyin

Zamana karşı yarışmak her zaman en iyisi değil ve ne istediğinize dair hiçbir fikriniz olmadan bir mağazaya girerseniz, büyük olasılıkla kendinizi horolojik bir kalp kırıklığına hazırlamış olursunuz. Saat meraklısı ve Thornton Hundred Motorcycles'ın kurucusu Jody Millhouse, "Pazarlamaya bakarak saat almayın" diyor. "Mikonos'ta içkili bir öğle yemeğinden sonra Hublot mağazasının önünden geçtim ve kız arkadaşım bir göz atmam için beni ikna etti. 'Sorun değil, bana satış yapılamaz, ben satıcıyım' diye düşündüm. Kredi kartımda 18 bin sterlin ve titanyum bir Big Bang ile oradan ayrıldım. O zamanlar saatler hakkında hiçbir şey bilmediğimden, Jay-Z, rapçiler ve futbolcularla ilişkilendirmeler gibi duyduklarımdan etkilenmiştim. Ancak eve gidip saati takmaya başladığımda arkadaşlarım onaylamadı. Bazı araştırma ve konuşmalardan sonra saati sevmemeye başladım. Ardından sevmemem için bir neden daha verildi: Birkaç ay içinde yüzde 50 değer kaybı. Sonunda akran baskısına boyun eğdiğimde, Watchfinder'a ekledim. Yine de Hublot satıcısı harikaydı, onu hala Instagram'da takip ediyorum."

Doğru zaman

Saat Alırken Nelere Dikkat Edilir, Zor Yoldan Öğrenen Uzmanlardan Tavsiyeler

Burada saatin çalışıp çalışmadığını kontrol etmekten bahsetmiyoruz. Tıpkı borsada olduğu gibi, fiyatlar inip çıkar ve yakında bir hükümet krizi olup olmayacağını asla bilemezsiniz. Bu nedenle, lüks online pazar yeri Chrono24'ün CEO'su Tim Stracke, bazen beklemenin akıllıca olduğunu söylüyor. "Bir saati bir hafta, bir ay ya da bir yıl içinde satın almanız fark etmez. Birçok saat bir ömür boyu dayanır ve onlar canlı tutmak isteyeceğiniz bir ortaklık gibi olur. Chrono24'ün yeni endeksini ele alalım - mini bir borsa gibi ama saatler için - gelecekteki markanızın yükselip yükselmediğini görebileceğiniz gerçek zamanlı işlem fiyatlarını yansıtan ücretsiz bir araç. Yani Instagram'da paranızın yetmeyeceği saatlere bakıp kıyamet koparmak yerine, istediğiniz gerçek saati takip edin ve uzun vadeli oynamanın iyi olduğunu bilin."

Kalbinizin sesini dinleyin

Dışarıda çok fazla ses var ve herkes duyulmayı hak ediyor. Ancak mutfakta çok fazla şef (ya da masa başında çok fazla saat ustası) olması gibi bir durum söz konusu. Saat koleksiyoncusu Georgia Benjamin, "Kararınızı etkilemesine izin vermek en büyük hatalardan biri," diyor. "İster bir saat satıcısından, ister koleksiyoncu arkadaşınızdan ya da kankanızdan gelen bilgiler olsun, başkalarının sizi belirli bir yönde etkilemesine izin vermek ciddi bir alıcı pişmanlığına yol açabilir. Şimdiye kadar yaptığım en büyük hata Swatch MoonSwatch furyasına kapılmak oldu. Yedi tanesinin gururlu sahibiyim ve onları ara sıra takıyorum. Eğlenceli ve 6 inçlik bir bilek için daha zarif bir kayışla çok daha iyi, ancak geriye dönüp baktığımda bu parayı havalı bir Studio Underd0g kronografına veya zamansız bir vintage Must de Cartier'e harcamayı tercih ederdim. Bu arada, bir MoonSwatch ödünç almak isteyen var mı?"

Hayalinizin kalıcılığını düşünün

Zevkler değişir. Fikrinizi değiştirmek insanın doğasında var. Ancak bir saat satın almak için mayın tarlasına girerken, bunu bir yıl sonra da sevip sevmeyeceğinizi düşünmeye değer. Dövmeleriniz konusunda daha az seçici olabilirsiniz, ancak söz konusu olan ciddi miktarda para olduğunda, kalıcılık oldukça önemli oluyor. Saat uzmanı Ronak Madhvani, "Zevklerimiz zaman içinde ve kişinin imkanlarına göre değişse de, bir saate sahip olmanın uzun ömürlü olması iyi bir şey," diyor. "Vintage söz konusu olduğunda bu tamamen başka bir deneyim ve bu konuda gerçekten bilgili olmanız ya da tavsiye almanız gerekir çünkü yaşamanız gereken en son his tatminsizlik olur." Bir saat satın almak şekerci dükkanına girmek gibi - kimse ağzınızda kötü bir tat kalmasını istemez.

Boyut önemli, bu yüzden ölçün

Saat Alırken Nelere Dikkat Edilir, Zor Yoldan Öğrenen Uzmanlardan Tavsiyeler

Mezuralar hazır. Bilek ölçünüzü bilin arkadaşlar. Tarih size küçük saatlerin kadınlar için, büyük saatlerin erkekler için olduğunu söyleyecek ve saat markaları nihayet antik çağa hareket çekerken gösterirken, bileğinizi ölçmek söz konusu olduğunda boyutun önemli olduğunu tamamen unutmayalım. Red Bar South East'in kurucusu Kevin Roberts, "Bu gerçekten yaygın bir hata," diyor. "Etkinliklerimizde diğer koleksiyoncularla bir araya geldiğimde, satın aldıkları saat bileklerinde çok büyük veya çok küçük göründüğü için satın aldıklarına pişman olan birileri oluyor." Bunu akılda tutarak, gerçek hayat boyutunu anlamak önemli. "Kalın bileklerim var ve [satın almak istediğim bir saatin] çapının 38 mm olduğunu bilerek hem kırmızı hem de mavi renkte (saat) satın aldım. Bileklerimin boyutunu bildiğim için bunun önemli olmadığına ve yine de iyi görüneceğine kendimi ikna ettim. Ne kadar yanılmışım? Bu iki saate yaklaşık 12 ay boyunca depozito olarak yaklaşık 4000 sterlin bağlamıştım ve bu da satın alabileceğim diğer saatleri kısıtlıyordu. Ürünler sevk edilip teslim edildiğinde 4000 Sterlin daha ödemem gerektiğini hesaba kattığınızda durum daha da kötüydü. Ancak o zaman korktuğum başıma geldi. Aslında 38 mm çapındaki Ming saatler benim için çok küçüktü."

Kutu ve kağıtlar aslında önemli değil

Sektörde çok sık kullanılan iki kelime var. Kutu ve kağıtlar. Esasen, içinde geldiği kutu ve muhtemelen bakmadığınız beraberindeki kağıt kılavuz. Ancak ikinci el ürünlerde, orijinallik ve yeniden satış amacıyla bunların her ikisine de sahip olduğunuzdan emin olmak için bir emsal var. Koleksiyoncu ve uzman Elias Marte, "Kutu ve kağıtlar tamamen bir aldatmaca," diyor. "Her şeyden önce saatin kondisyonunu satın almaya inanıyorum çünkü sonuçta takacağınız şey o. Bence kutu ve kağıtlar abartılıyor. Artık eBay'den boş kağıtlar satın alabildiğiniz için bir saati doğrulamak adına onlara güvenmiyorum. Buna ek olarak, eskiden alıcılar nadiren orijinal kutuyu ve parçalarına eşlik eden kağıtları saklardı. Ve son olarak, çoğu alıcı buna takıldığı için genellikle kutusu ve kağıtları olmayan bir saat için daha iyi bir anlaşma yapabilirsiniz. Bunun yerine bilgili ve güvenilir bir satıcı arayın ve saati açarak mekanizmasını ve iç işaretlerini inceleyin."

İLGİLİ İÇERİKLER GQ Saat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası