$1.1 Milyonluk Saat
Saat

$1.1 Milyonluk Saat

Cartier Cheich ancak açık artırmada karşınıza çıkabilecek bir saat. Ve markanın satılan en pahalı ikinci saati olarak tarihe geçti.

Cartier Cheich, günlerce süren çevrim içi teklif verme sürecinin ardından 1,1 milyon dolara satıldı. Saat, şimdiye kadar satılan en pahalı Cartier rekorunu kırmayı kaçırdı. Mayıs ayında Cartier'nin başka bir modeli (Crash) 1,65 milyon dolara alıcı bulmuştu.. Yine de, 1 milyon doların üstü, bir Cartier kol saati için büyük bir olay. Crash ve Cheich, bu rakamı aşan iki Cartier kol saati (bir zamanlar Franklin D. Roosevelt'e ait olan bir Cartier Tank, 2007'de 1,6 milyon dolara satıldı). Cartier'nin bu yüksek meblağlara ulaşmaya başlaması, övünülesi bir durum. Sotheby's, Cheich'in Avrupa'da bir müzayedede satılan en pahalı Cartier olduğunu iddia ediyor. 

1985'te, bir buçuk metrenin biraz üzerinde olan ancak orantısız (ve komik bir şekilde) büyük bir BMX bisiklet süren motosikletçi Gaston Rahier, ünlü Paris-Dakar rallisini iki yıl üst üste kazandı. 6.200 millik zorlu yarış, bir motosiklete veya bir dizi arazi aracından birini seçen yarışçılardan Fransa üzerinden Afrika çölüne ulaşmasını bekliyor. Yarış o kadar acımasızdı ki, sadece birkaç yıl önce Rahier'in başarısının neredeyse imkansız olduğu düşünülüyordu. Fakat eve, üst üste zaferlerle ve zaferlerine yakışır bir ödülle döndü; Çöl kaşiflerinin kendilerini güneşten korumak için giydiği kumaşı veya “cheich”i taklit eden bir kasa tasarımına sahip, yarış için yapılmış çok özel bir Cartier “Cheich” saati. O saat - o tasarım - neredeyse 40 yıldır yok. 

Cartier

 

Saatler, yarış kazananlar için alışılmadık ödüller değil. Rolex 30 yılı aşkın süredir Daytona'nın kazananlarına 24 Hours Daytona hediye ediyor. Indy 500 kazananları özel edisyon Tag Heuer'a sahip. Ancak, bu saatler tipik olarak farklı bir logo ile markalanır ve daha fazla özellik ihtiva etmez. Cartier ilham alırken daha dramatik davrandı ve Paris-Dakar ambleminden çok daha öteye geçti.

Cartier, kasanın arkasına bir marka kazımak yerine, tüm saati cheich giyen bir kişi (güneşe ve kuma karşı korunmak için kafasına sarılan kumaş) ile yarışın logosuna dönüştürdü. Kendine özgü modelleri ve son zamanlarda Crash ve Pebble gibi müzayede evlerinin sevilenleri ile de ün yapan Cartier modeli, piyasadakilere benzemiyor. Cheich, beyaz, sarı ve rose altının birleşiminden oluşarak bir cehich'in tüm katmanlarına ve kıvrımlara sahip. Crash, sıvı, akışkan şekli nedeniyle seviliyorsa, Cheich bu etkiyi artırıyor Ayrıntılı kıvrımlar, aniden rüzgarda dalgalanmaya başlayabilirmiş gibi görünüyor.

Sadece dört Cartier Cheich varlığı biliniyor . Bunlardan biri 80'lerin başında Hubert Auriol'a verildiği söyleniyor ve şimdi kayıp olarak listeleniyor. Diğer ikisi Cartier'nin arşivinde, açık artırmada satılan direkt olarak Rahier'nin.  

Cartier

Saatin bu derece nadir olmasının nedeni, Cartier Challenge Turnuvası'nın başladıktan kısa bir süre sonra hızlı ve trajik bir şekilde sona ermesi. 1986'da, yarışın kurucusu Sabine'in helikopteri Mali'de bir kum fırtınasına yakalandı; ve kendisi meydana gelen kazada hayatını kaybetti. Son derece popüler bir Fransız şarkıcı olan Daniel Balavoine de kazada üç kişiyle birlikte öldü. Cartier Challenge iptal edildi. 

Saat söz konusu olduğunda, koleksiyoncular romantik bir şekilde parçanın taşıdığı “hikayeye” değer verir. Evet, bu saatin güçlü bir hikayesi var. Ancak bunun ötesinde Cheich gerçekten eşsiz bir saat (Diğer üç model tam olarak bu kadran tasarımına sahip değil.) Daha fazla üsretilmemiş olması gerçekten üzücü - Cheich şimdiye kadar yapılmış en havalı saatlerden biri.

GQ US

İZLE
GQ Sonbahar 2022: Metin Akdülger
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası