2022’de Erkekler Neden Küçük Saatler Tercih Etmeye Başladı?
Saat

2022’de Erkekler Neden Küçük Saatler Tercih Etmeye Başladı?

Tüm bileğinizi kaplayan kol saatleri “out” , küçük saatler “in”. Yeni dönemde “erkeklik” algısıyla muhteşem bir uyum içinde olan küçük saat çağına hoş geldiniz.

Saate gerçekten yatırım yapan birinin büyük bir saat arayışında olduğu evrensel olarak kabul edilen bir gerçek. Küçük bir saat fazla feminen kabul ediliyor, bu nedenle 41 mm Tudor Black Bay Chrono, 44 ​​mm Hublot Big Bang ve 43 mm IWC Big Pilot gibi 40 mm gibi benzer kategorideki tamamı spor, çelik ve erkeksi modeler daha çok tercih ediliyor. Bu sebeple de 90'ların ortalarından beri piyasaya hakimler.

Bugün, süper boy saatlere (nihayet); son GQ çekimlerinde aslında kadın modeli olarak kabul edilen Patek Philippe bir saat takan Tyler, The Creator, Henry Golding, Timothée Chalamet ve Bad Bunny gibi isimler tarafından meydan okunuyor. Saatlerdeki trendler, tıpkı moda gibi, toplumun bir yansıması ve ters tepmelere ve değişime açık. Saat influencerı Brynn Wallner (Instagram hesabı @dimepiece), “Modanın her noktasında artık bu var. Harry Styles gibi erkekler geleneksel olarak feminen kabul edilen giysileri ve aksesuarları tercih etmeye başladı. Estetikteki bu genel değişime uyum sağlamak için erkekler de artık daha küçük saatleri denemeye karar verdi” diyor.

Sylvester Stallone, 1995 yapımı Daylight filminde karakterini oluştururken Milano'da 44 mm'lik bir Panerai Luminor saati taktığında bir şeylerin peşindeydi ve bunun "yıldız gücüne" sahip olduğunu ilan etti. Stallone bu Panerai saati kasasının arkasında “Slytech” yazısıyla birlikte Arnold Swarzhzenegger'e hediye etti. Daha sonra bu model, Eraserhead, The Expendables franchise ve Rambo IV gibi filmlerdeki aksiyon karakterlerinin mutlaka edinmesi gereken bir saat olarak karşımıza çıkmaya başladı. Jay Z, Kanye West, 50 Cent gibi rapçiler ve 2000'lerin başında platin satan hemen hemen her rapçi, Jacob the Jeweller'ın 47mm modelini takarak sadece büyük değil daha da büyük saatlerin moda olmasını sağladı. Wallner, “Bunun nedeni çok açık… Büyük saat, büyük adam, büyük eller, büyük... Boşverin… Eğer The Rock iseniz, elbette 44 mm'lik bir saat takın. Ancak gerçek şu ki çoğu erkeğin bilekleri daha küçük ve bu XL saatler geleneksel erkeklik idealine yönelik aptalca bir özlem gibi duruyor” diyor.

Bugün, kırmızı halıda 33 mm Jaeger-LeCoultre Reverso Classic Medium Duoface Small Second takan Timothee Chalamet gibi aktörler Dune ve King gibi filmlerde savaşçıları oynuyor. Hip hop’un efsane ismi Tyler, 19 mm Cartier Obus Quadrant, 27 mm'lik zor bulunan Santos Dumont ve 23 mm genişliğinde bir Cartier Crash’ı koleksiyonuna dahil etmiş durumda.  

tyler_the_creator

Future Publishing/Getty Images

Bu arada aktör Kodi Smit-McPhee, 2022 Oscar Ödül Töreni’nde pudra mavisi bir Bottega Veneta takım elbise ve göz kamaştırıcı bir bileklik üzerinde elmaslarla dolu kadranı ile çok güzel ve kadınsı olan özel bir Cartier giyerek tarihe geçti. Henry Golding, Mohammed Ali'den Jackie Onassis'e kadar herkesin taktığı Cartier Tank modeli, bize Tank'ın cinsiyetten bağımsız orijinal bir saat olduğunu ve her trendin dışına çıkabilen ve yine de şık görünebilen bir simge olduğunu kanıtlıyor. Wallner, "Daha küçük saatler takan erkekler normdan sapmaktan korkmuyorlar. Bu erkekler kişisel bir tarz denemeyi ve aksesuarlarıyla yaratıcı olmayı seviyor. Ayrıca 70'lerden özel, daha küçük bir vintage parçayı bulmak, herkesin sahip olduğu siyah Submariner'ı giymekten çok daha eğlenceli” diyor.

tyler_the_creator

Fears Brunswick 38mm Champagne

İngiliz marka Fears’ın genel müdürü ve aynı zamanda markanın efsane modeli Brunswick’te imzası bulunan rs'ın genel müdürü Nicholas Bowman-Scargill, “Ekonominin de oynadığı bir rol var. 2008'den önce, üzerinde logo bulunmayan hiçbir şeyi satamazdınız ve bu devasa saatlere denk geldi. 2008’deki ekonomik krizden sonra her şey yeniden çok daha incelikli hale geldi. Pek çok insanın paralarını büyük gösterişli spor saatlerinden gömlek kollarının altına takılan daha zarif beyaz altın ve platin saatlere yatırdığını görmeye başladım. İnsanlar daha sağduyulu, kalıtsal ve gösterişli olmayan saatleri tercih etmeye başlamıştı” diyor. Scargill-Bowman için etki ve varlık söz konusu olduğunda, boyut gerçekten her şeyin belirleyicisi değil. "Brunswick evet teknik olarak bilekte oldukça küçük, ancak yine de epey varlıklı görünüyor ve insanlar bunu seviyor” diyor.

Bu nedenle, daha küçük bir saat yalnızca daha havalı ve daha yaratıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda belirgin bir görünüme sahipken incelikli ve sade de bir görüntü elde etmenizi de sağlıyor. Kısacası, küçük bir saat, bir erkek saatinin yapabileceği her şeyi yapabilir. Belki de bu yüzden, I. Dünya Savaşı'nın siperlerinden 1950'lere kadar uzanan dönemde çoğu satin 40 mm’nin altında olmasının nedeni de belki bu yüzdendir. Aksiyonu seven erkekler için geliştirilmiş saatler aslında bir norm değil, bir sapma. Yaşasın küçük saatler!

British GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası