Girard-Perregaux İkonik Saati: Laureato Perpetual Calendar
Saat

Girard-Perregaux İkonik Saati: Laureato Perpetual Calendar

Başarıyla eşanlamlı olmayı sürdüren Laureato koleksiyonu, modern ruhundan ve sportif şıklığından ödün vermeden saat yapımcılığı klasiklerini yeniden yorumluyor.

42 mm çapındaki çelik bloktan oyulan ve Manufacture Girard-Perregaux’nun her zamanki özenli tavrıyla yüzeylerine parlatma ya da mat işlemi uyguladığı saat aynı nitelikleri ve bitirme kalitesini paylaşan bir bilezikle bileğe takılıyor. Çeliğin eşsiz ışıltısı ve asimetrik konfigürasyonuyla Laureato Perpetual Calendar mimari cazibeye sahip, güçlü bir saat olarak statüsünü ortaya koyuyor. Bu modern saate yapılan son dokunuş; beyaz göstergelerin çarpıcı bir kontrast yaratarak öne çıktığı Clous de Paris kabara deseniyle süslü mavi kadranı.

18-12/21/t_81035_11_431_11a_2.jpg

Doğuştan Soylu

Laureato seçkin bir bakış açısının himayesinde doğdu. 1970’lerde Milanolu bir mimarın tasarladığı saat kısa sürede bir sanat, tarih ve form şaheseri, bir saat yapımcılığı ikonu olarak kendini kanıtladı. Tasarım öyle sağlam temellere oturuyordu ki 2016’da çıkan ve 2018’de daha da zenginleşen Laureato’nun sonraki nesilleri daha gelişmiş özelliklerle bezendi. Bazı yüzeyleri parlak, bazıları da mat olan metalik bileziği; tasarımla sorunsuzca bütünleşen boynuzlarıyla kasası; bir daireyle çevrili sekizgen şeklindeki bezeli: Bu modelle ilgili her şey tatminkar orantılara ve ergonomik tasarıma duyulan tutkuyu yansıtıyor.

Bu saat tasarımı, yaklaşımı fonksiyonel parçaları hem koruyan hem de ihtiva eden özgün tarzıyla aynı anda birçok fonksiyonu barındırmasına karşın yoğun ama karmaşadan uzak bir çehreye bürünmesini şart koşuyor. Tıpkı bir mimarın detaycı vizyonu gibi… Yakından gözlemleyip deneyimleyebileceğiniz üzere asıl mesele Laureato Perpetual Calendar’ın sınırlı alanında konsantre bir düzen yaratmayı başarmak. Üstelik daimi takvimin içerdiği sayısız gösterge hesaba katıldığında kadranın okunabilirliği ve gösterge ayarlarının yanı sıra saat sahibinin günlük yaşamına rahatça uyum sağlama yeteneği de çok önem taşıyor. 

18-12/21/clup_81035_11_431_11a_2-1545406204.jpg

Yeniden Düşünmek

Laureato Perpetual Calendar’ın kalbinde saat için özel olarak geliştirilen kalibre mekanizması GP01800-0033 var. Tamamen Manufacture Girard-Perregaux çatısı altında geliştirildi, üretildi, tamamlandı ve monte edildi.

Saatler ve dakikalara ilaveten günü, tarihi, ayı ve ister artıkyıl olsun ister olmasın yılın doğal akışını gösteriyor. Daimi takvim ayların düzensiz döngülerini, yani Şubat ayının 28 ya da 29 gün çekmesini veya geri kalan ayların 30 ya da 31 gün çekmelerini takip etme becerisine sahip. Sadece her 100 günde bir elle düzeltilmesi yeterli.

Bitirme işlemlerinin çekiciliği

Ancak GP01800-0033 kalibrenin yüzey bitirme işlemleriyle gelenekselden bir kopuş sergilediği söylenemez. Mekanizmanın ana plakası Manufacture Girard-Perregaux’nun La Chaux-de-Fonds’teki atölyelerinde dairesel grenleme ve Côtes de Genève deseniyle dekore edildi. Eşikler ve kalibrenin otomatik kurma özelliğinin anahtarı rotor da hem Côtes de Genève deseniyle süslü hem de tamamen elde pahlandı. Bu yenilikçi Haute Horlogerie mekanizmasının birçok zarif ve rafine özelliğinin arasında ince oluşu da var. Sadece 6 mm olan yüksekliğiyle kasanın kalınlığının 11.84 mm ile sınırlanmasına yardım ediyor.

İZLE
Yıldızların gözünden IWC Pilot's Watch
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası