Harry Winston'ın Yeni Saati: Opus 14

Harry Winston’ın efsanevi Opus Koleksiyonuna en son eklenen saati ilhamını 1950’lerin sembolü jukebox müzik kutularından alıyor.

28 Kasım 2018

Harry Winston'ın Yeni Saati: Opus 14

Opus Harry Winston’ın, en tutkulu sıra dışı saat koleksiyonerleriyle paylaştığı bir yolculuk olarak karşımıza çıkıyor. 2015’te Harry Winston, bu benzersiz destanın on dördüncü bölümünü yazdı. İki vizyoner saat üreticisi Franck Orny ve Johnny Girardin ile ortaklık yaparak marka, hayal gücünün sınırlarını daha da zorlayabilmek için istisnai bir şans sundu. Her şey, üzerine tamamen orijinal bir saat tasarlanacak boş bir levha ile başladı. Kod adı: Opus 14.

 18-11/28/11.jpg

Opus 14

Opus 14, en iyi mekanik inovasyonu çarpıcı bir oyunbazlıkla bir araya getirir. Modelin silueti, tek bir bloktan kesilmiş safir kristalin altında, 54,7 mm çapında 18k altın kasa içine yerleştirilerek bir araya getirilmiş bir görsel sürprizler bütünüdür. Hem tasarımı hem otomat komplikasyonuyla bu yeni tasarım, düzeneği minyatürleştirilmiş bir jukebox’ı hatırlatır. Her detay Opus 14 saatinin ruhuna biçim verir: saat 9 konumundaki stilize edilmiş yerel saat göstergesi, farklı kadranlar üzerindeki plak tarzı yüzeyler, 14 rakamını taşıyan iki renkli arma, kırmızı ile gölgelendirilmiş retrograd dakika kemeri, saat imlerinin stili ve mavi tonu. Bu ögeler, rock'n roll dönemini ve sembolik diner tarzı restoran estetiğini olduğu kadar Route 66’yı da anımsatır. Bu ruh, kendisi de jukebox’tan esinlenmiş sunum kutusuna da işlemiştir.

Jukebox düzeneğinin minyatürleştirilmesi bir ilktir ve Harry Winston patentlidir. Her biri belli bir gösterge olan, bir hazne içine yerleştirilmiş dört disk barındırır: yerel saat, GMT saat, tarih ve Bay Harry Winston’ın imzasını taşıyan bir yıldız, Hollywood Walk of Fame yıldızlarına bir gönderme.

18-11/28/12.jpg

Kasanın kenarında saat 9 konumundaki seçici etkin hale getirildiğinde istenilen gösterge seçilir. Bu hareket, tüm haznede aşağı ve yukarı doğru bir hareket başlatarak seçilen diski serbest bırakır. İlk kez basıldığında saat 4 konumundaki düğme bir kolu harekete geçirir; bu kol diski alarak okunması için platforma yerleştirir. Yerel saati gösteren disk saat 9 konumunda dururken, seçili GMT, tarih veya yıldız diski bu platformda konumlandırılır.  Disk yerini aldıktan sonra düğmeye ikinci kez basıldığında kol yeniden harekete geçerek diski hazneye geri koyar.

18-11/28/13.jpg

Bu mekanizmanın Harry Winston’a özel karmaşıklığı ve Opus koleksiyonunun kimliği iki farklı güç rezervinde yatar. Bu rezervlerden biri 68 saate kadar saat ölçümü otonomisine sahipken diğeri, ileri ve geri beş disk hareketini sağlar. Güç rezervleri ayrı olsa ve birbirinden bağımsız olarak işlese de, ortak bir kurma mekanizması ile çalışırlar. İlaveten, saat 12 konumundaki kulaklarda yer alan düğmelerle kullanıcı, tarihi ve GMT’yi düzeltebilir.

Opus 14 saatini oluşturan 1.066 aksam bu benzersiz saate bu şekilde hayat verir. Sadece 50 parça ile sınırlı Opus 14, Opus destanının sıra dışı modellerden oluşan serisine mükemmel biçimde uyum sağlar.


Şık Görünüm ve Yüksek Fonksiyonalitenin Buluştuğu Aksesuar: Dalış Saatleri

SAAT | Şık Görünüm ve Yüksek Fonksiyonalitenin Buluştuğu Aksesuar: Dalış Saatleri

OMEGA’nızı Nato Kayış ile Farklılaştırmaya Hazırlanın!

SAAT | OMEGA’nızı Nato Kayış ile Farklılaştırmaya Hazırlanın!

IWC Schaffhausen, Portugieser Ailesine Yeni Modeller Ekliyor!

SAAT | IWC Schaffhausen, Portugieser Ailesine Yeni Modeller Ekliyor!

Cartier’den Şaşırtıcı Karşılaşmalar

SAAT | Cartier’den Şaşırtıcı Karşılaşmalar

Saat Dünyasındaki Son Gelişmeler

SAAT | Saat Dünyasındaki Son Gelişmeler

Spor Hayatınız İçin En İyi Akıllı Saatler

SAAT | Spor Hayatınız İçin En İyi Akıllı Saatler

Daha Fazla Göster