Meta-Saat Nedir?
Saat

Meta-Saat Nedir?

Nft, Metaverse ve Blokzincir, 2022’de İsviçre saatlerinin de radarına girdi. Adeta bir Christopher Nolan filmindeydik.

Hamilton’ın PSR MTX modelinin sayfasına girdiğimde çok eğleniyorum. Son “Matrix” filminde kullanılan bu saatin sayfasında “Matrix”in yeşil kodları akıyor. Bu bana başka bir ihtimali de hatırlatıyor: 300 küsur yıldır süren İsviçre geleneksel saatçiliğinin yanında “evren ötesi”ne, “gerçeküstü”ne adanan saatler üretilen başka bir anlayışı.

Urwerk, Isaac Asimov, Trilobe Frank Herbert’in “Dune”u için saat üretirken bilimkurguya, Christiaan de van Klaauw uzay saatleri üretirken uzaya uzandık. Bu saatlere bakarken Christopher Nolan filmi izliyor gibiydik. Ve sonra 2022 içinde gündemin ana konusu da radarımıza girdi: Metaverse, NFT ve blokzincir.

Neler oldu birlikte hatırlayalım: Nisan ayındaki Watches and Wonders’ta IWC, metaverse’teki IWC Diamond Hand Club dünyasını sunmuş, yeni renkli seramik pilot saatlerinden birini satın alan her müşteriye bir NFT verileceğini açıklamıştı. Bir saat NFT’sini ilk satan marka Jacob and Co. hem fiziksel hem de dijital-NFT Astronomio Metaverso saatlerini duyurmuştu (bu saat, saatçiliğin Oscar’ı ödülüne giren ilk NFT saat oldu).

Hublot NFT dünyasına çağdaş efsanevi Japon sanatçı Takashi Murakami’nin iki eseriyle girdi. Vacheron Constantin, saatlerinin orijinalliğini teyit etmek için değiştirilemez token nimetlerini kullanırken Franck Muller ve Frederique Constant da NFT dünyasına giren markalardan biri oldu, hatta bir tanesinin sahibi de benim. Panerai de saatin dijital pasaportu olsun ve müşteriler İtalyan temalı deneyimlerle sanat eserlerinden oluşan dijital dünyaya girebilsin diye 50 adet Radiomir Eilean Experience Edition’la uyumlu bir dizi NFT yayınladı.

TAG Heuer da akıllı saatlerini bir ileri noktaya taşıdı. Caliber E4 sahibinin ücretsiz ulaşabileceği güncellemeyle akıllı saat üzerinden hareketli ve durağan NFT’lerinizi görüntülemeniz, kripto cüzdanlarınıza bağlanmanız mümkün olacak. Bu saatte NFT yeniden boyutlandırılıp saat ekranında da kullanılabilirken en ilginç detay şu: Blokzincirine bağlanarak NFT’leri doğrulama imkanınız da olacak. Bu saatleri Bitcoin’le alma şansınız da var.

meta_saat

Chronoswiss’in Open Gear ReSec Sugar Rush metaverse saati ise favorilerim arasında. Çünkü bu saat için Luzern’deki Chronoswiss fabrikası Decentraland metaverse evreninde yeniden inşa edilmiş. 100 adet dijital saati Decentraland’in şeker avatarlarında kullanabilirsiniz. Ustalar saati şöyle anlatıyor: “Steroidler üzerinde modern bir mekanik şekerci dükkanı.” Bu saatle ilgilenenlerin konum -101,8’deki Decentraland sanal atölyelerine gitmesi gerekiyormuş.

Bu yazıyı yazmama vesile olan saatten önce Rolex tarafındaki dedikoduyu da es geçmeyeyim: Rolex’in kendi NFT, metaverse ve kripto evreni için ticari marka başvurusu yaptığı öğrenildi. Yani seneye Rolex’ten NFT ve özel sanal müzayedeler bekleyebiliriz. Yılın son ve en kapsamlı hamlesiyse 14 Aralık tarihli duyuruyla H. Moser and Cie.’den geldi. Tamamen karekoddan oluşan Vantablack simsiyahı bir kadranı ancak böyle bağımsız bir marka üretebilirdi şüphesiz. Saatin adı Genesis, yani yaratılış ya da başlangıç. İkili koddaki ismi ise şöyle: 01100111 01100101 01101110 01100101 01110011 01101001 01110011. Bu saatle birlikte kullanıcısına bir ekosistem sunuluyor. Blokzincir kimlik doğrulaması, dijital varlık sahiplerine ayrıcalıklar, ömür boyu sigorta ve garanti, kendi özel metaverse alanını sunma, bu ekosistemin imkanlarından bazıları.

Fiziksel, sanal ve dijital boyutları birleştiren ekosistemde markanın ve üretim evinin tarihini keşfedip yeni bir boyutta Moser ekibiyle tanışabileceğiniz bir metaverse alanı kurulmuş. Sanal bir deneyim yaşanabilmesi için de modern ve minimal bir İsviçre dağ evi tasarlanmış. Sanal dünyanın karekodlu fiziksel uzantısı ise 50 adetle sınırlı fiziksel (Endeavor Center Seconds) Genesis saat. Saatin 3D baskıdan ötürü pikselli görünen titanyum kurma kolu ve bezeli de güzel bir ayrıntı. Kolunuza taktığınız saatin karekodunu okutun ve evren ötesine adım atın.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası