Tank de Cartier Saatin Değeri Neden Bu Kadar Yüksek?
Saat

Tank de Cartier Saatin Değeri Neden Bu Kadar Yüksek?

Bundan tam 104 yıl önce Tank de Cartier saat, şu an bir sembol haline gelen dikdörtgen kasasıyla zamanın normlarına meydan okudu.

Tank de Cartier saatinden bahsetmek, sadece Fransız firmanın kataloğundaki güzel bir modelden bahsetmek demek değil. Tank'e atıfta bulunmak aynı zamanda dünya çapında saat tarihinin en tanınmış ve efsanevi örneklerinden birinden bahsetmek demek. İlk kez günyüzüne çıktıktan bir asır sonra, geleneksel kadranlardan farklı olan bu silüet, hala sektörün meraklıları ve uzmanları arasında eskimeyen bir konu.

Tam olarak söylemek gerekirse 104 yıl... Tarihin en önemli kol saatini tasarladıktan sonra, ilk olarak Napoli Kraliçesi Caroline ve Napolyon'un küçük kız kardeşi için bir mücevher olarak tasarlanan Santos modeli, daha sonra da bu kol saatine adını veren Brezilyalı pilot Alberto Santos-Dumont için tasarlandı. Ayrıca Brezilyalı pilot bu modelin halka satışa sunulmasını sağlayan kişi olarak da biliniyor. Böylelikle Fransız üretimi Tank saat oluşturuluyor. Fransı devi, kolektif hafızada kalıcı olmak için başarısını tekrarlamaya karar veriyor ve sanıyorum hedefe ulaştığını söyleyebiliriz. 

Bununla birlikte, Cartier Tank'ın tasarlandığı zamanlar, yirmi yıl sonra tekrarını gördüğümüz şiddetli bir savaşın parçası olarak hatırlanıyor. 1917, Avrupa'da Birinci Dünya Savaşı'nın bitmesinden tam bir yıl önceydi. O yılın Mart ayında 1. Dünya Savaşı; 1923'te sona erecek olan Rus Devrimi'nin ilk adımı olan Şubat Devrimi'ni takiben Rus hükümetinin düşmesi nedeniyle zaten zayıflamaya başlamıştı.

İronik olarak, bu dikdörtgen modelin doğumunun milyonlarca insan için çok trajik bir olay olduğu ortaya çıktı. Sanırım sadece Tank'ın İspanyolca'da 'tank' anlamına geldiğini söylememiz yeterli olur. Gerçekten de, Fransız firmanın kurucusunun torunu Louis Cartier, savaşa katılan Renault FT-17 tanklarının havadan görüntüsünü hayal ederek, tarihin en önemli saatlerinden biri haline gelecek olan modelin ilk taslağını çizmiş.

İnzgiliz GQ’nun saat uzmanı Cam Wolf'un söylediği gibi, "Cartier, bir kuşun uçuşu sırasında bu yolculuğu nasıl gözlemleyebileceği konusunda oldukça gerçekçi bir yaklaşım çiziyor: Dört köşesinden hafifçe çıkıntı yapan halkalarla donatılmış kare bir kasa, Renault tanklarının bir izi." Bir ilham kaynağı olarak başlayan şey, Tank'ı haritaya yerleştirecek bir pazarlama taktiği haline gelecekti, çünkü I. Dünya Savaşı sırasında bir Amerikan generali olan John Pershing, onu bileğine takan ilk şanslı kişi olacaktı. Yirminci yüzyılın başlarına kadar kol saatlerinin esasen kadınsı olarak kabul edildiğini de unutmayalım.

Cartier_Tank

Timothy A. Clary

Bu savaş sona erdiğinde (en azından bir sonrakine kadar), bu modelin popülerliği sönmeye başladı. 1919'da mücevher ve saat evi, halka satmak için altı yeni parça üretmeye karar verdi, bir yıl sonra bu rakam 33'e yükselecek ve yıllar içinde artarak devam edecekti.

Tank de Cartier saati çok geçmeden seçkinlikle eş anlamlı hale geldi. Pop art'ın en büyük temsilcisi Andy Warhol, -saatin etkisi hakkında size bir fikir vermek isteriz-, o zamanlar moda olduğu için Tank'ını bileğine siyah deri bir kayışla bağladığını söyleyecek kadar ileri gitti. Onunla birlikte, bu hayranlar kulübüne Galler Prensesi Diana yani Lady Di de katıldı; Jacqueline Kennedy, gazeteci ve yazar Truman Capote ve tercüman Gary Cooper ve daha pek çok isim… Tarihin ünlü isimleri saatin dairesel silüetini reddeden bu dik başlı modele karşı koyamadılar. Aynı şekilde bugünün ünlüleri de kendilerini bu modelden alıkoyabilmiş değil: Rami Malek, Michelle Obama, Kanye West ve Conrad Khan…

O zamandan beri, Cartier Tank'ın tarihine yeni bölümler eklemeyi bırakmadı. Model; yaratıcısına bir teşekkür mahiyetinde 1922'de piyasaya sürülen, daha yumuşak kenarlara sahip Tank Louis Cartier, 1921'in Tank Cintrée'si, dijital Tank Guichet, döner kasalı Tank Basculante, Tank Basculante gibi her zaman kökenine sadık kalarak defalarca yeniden yorumlandı. 104 yıllık bu saatin mirası devam ediyor ve bir son yazmaya hiç niyeti yok. 2.880 ile 110.000 Euro arasında değişen fiyatlar, yeniden satış pazarını alevlendiriyor. Son karar? Cartier Tank’ı bu kadar özel yapan şey: nesiller arası ve ölümsüz olması.

GQ Spain

İZLE
GQ Sonbahar 2022: Metin Akdülger
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası