Arnold&Son'ın Yeni Saati: Globetrotter Night
Stil

Arnold&Son'ın Yeni Saati: Globetrotter Night

Arnold&Son’ın Dünya’nın gece vaktindeki görüntüsünden ilham alarak tasarlanan yeni saati Globetrotter Night'ı sizin için inceledik.

Arnold&Son’ın yeni saati Globetrotter Night, Dünya’nın gece vaktindeki görüntüsünden ilham alarak tasarlandı. Kristal bir camın altında, gece görünen şehir ışıklarına ve nüanslarına sahip model, toplamda yalnızca 50 adetle sınırlı.

1780'li yıllarda deniz kronometreleri kullanarak okyanusta yön bulmaya devrim niteliğinde denebilecek kadar büyük bir katkıda bulunan John Arnold, "Globetrotter Night’’ saati ile haritacılığa ait ve çizimbilimsel notalarla dolu bu tarihi mirası günümüze yansıtıyor. Saati üç aşamada sizin için inceledik.

19-12/27/a-s-globetrotter-night_soldat.jpg

1) Panoramik Görsellik

Safir, kristal bir camın altında bulunan yay formu, mavi ve gri renkteki yarım kürenin üstünde dururken; bu yarım küre, ekvatorun kuzeyinde bulunan kıtaları, büyük şehirleri ve okyanusları gösteriyor. Gezegen tasarımının kenarında bulunan safir yüzük ise, günün 24 saatini simgeliyor.

Sabah 06.00 ile akşam 06.00 arasında şeffaf olan görüntüye, gece saatlerindeki karanlığı vurgulamak için metal bir işlem uygulanmış. Yarım küre ve safir halka, yarım küreye ait zaman dilimini oldukça özgün bir şekilde sergiliyor. Bir ibre veya diskin eksikliğinde saat, kıtalar sayesinde coğrafi olarak da okunabilme özelliğine sahip.

2) Dünyanın Gece Görünüşü

Globetrotter Night, 45 mm çelik kasa içine alınmış üç boyutlu bir haritanın gerçekçi ve titizlikle yapılmış bir yorumu niteliğinde. Kıtaların ana hatlarını çizmek için yarım küre üzerinde kimyasal gravür kullanılırken, kabartma yapılmış alanlar, elde cilalanmadan önce koyu gri kaplanmış, okyanuslar ise gri-mavi tonda cilalanmış. Son olarak, elle yerleştirilmiş olan gümüş parıltılar, kuzey yarımkürede parlayan şehir ışıklarını temsil eder.

19-12/27/a-s-globetrotter-night_profile.jpg

3) Saatçilik Ergonomisi Açısından

Tamamen Arnold&Son’ın kendisi tarafından geliştirilmesi ve üretilmesinin yanı sıra NAC tipi yüzey işlemlerinin yaygın olarak kullanılması, saate geceye dair bir hava katıyor. Saatteki bu dokunuşlar, Globetrotter Night’a yoğun bir şekilde güç veren A&S6022 otomatik kalibre ile destekleniyor.

Cilalanmış metal maşa formu Côtes de Genève çizgilerinin gri dokunuşuna sahiptir. Rotor ağırlığı, iki tonlu bir görünüm elde etmek için, mat düz bir bitiş kullanılarak ADLC siyahı ve NAC grisi ile kimyasal bir işlem görmüş.

Bu estetik detayların yanı sıra, A&S6022 kalibreyi özel yapan şey ise, üç parçadan oluşması ve kolay ayarlanabilmesidir. İlki, mekanizmayı çalıştırır.; ikincisi yerel saati ayarlar ve saatin saat yönünde ilerlemesini sağlar. Üçüncüsü gezegen döngüsünü ile birlikte saatleri ve dakikaları ayarlar. Başka bir zaman dilimine geçildiğinde, ikinci parça yerel saati ayarlarken dünya saatine de senkronize kalınmasını sağlar.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İLGİLİ İÇERİKLER saat Arnold&Son
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası