Beastie Boys’dan Alınacak 5 Stil Dersi
Stil

Beastie Boys’dan Alınacak 5 Stil Dersi

HYPE No.18 ile kapıldığımız Punk havasında Beastie Boys’un hardcore punk kökleri The Young Aborigines döneminden stil derslerine göz atıyoruz.

Martyn Goodacre

 Hardcore punk grubu The Young Aborigines, 1978’de kuruldu. Vokalde Mike D, basta Jeremy Shatan, gitarda merhum John Berry ve davulda Kate Schellenbach'tan oluşuyordu. Üç yıl sonra, Berry, Shatan ve sonunda Schellenbach'ın ayrılmasıyla bir kadro değişikliği yaşandı ve grup Beastie Boys olarak yeniden şekillendi.

OG üyesi Mike D, rahmetli Adam Yauch ve Adam Horovitz'den oluşan New York City merkezli grup, punk'tan hip hop'a geçiş yaptı ve rekorlar kırmaya devam etti. Grup dünya çapında 20 milyon plak sattı, Billboard albüm listesinde ilk sıraya yerleşen ilk hip-hop LP'sini yayınladı ve hatta Madonna ile turneye çıktı.

“Intergalactic”, “Fight For Your Right” ve “Sabotage” gibi bir çok hitle ünlenirken, hayranlar grubun kaotik gardıroplarından da bir o kadar büyülendi. Mike D'nin sarı üç parçalı bir takım giydiği “Ch-Check It Out”un müzik videosunda, ister grubun toplu olarak eşleşen takımları ve kanarya sarısı Wellington çizmeleri giydiği 1998'de T In The Park'taki sahne… Beastie Boys sürprizlerle doluydu. “Intergalactic” müzik videosunda grubun tehlikeli maddeden korunmak için kullanılan  hazmat giydiği bile görüldü.

Punk kökenleri, hip hop başarısı, grunge tutkusu ve sokak giyimi sevgisi ile grubun tarzı, uyumsuz bir alt kültür şenliğiydi (Martine Rose, Vetements ve Balenciaga'nın şu anda podyumlarda büyük bir sabırla yaptıkları türden bir şey). Bununla birlikte, grubun ilk dönem sahne tarzı daha performans odaklıyken, grubun 2004'te yeniden bir araya gelmesiyle, Bape Tişörtleri, düz paçalı kot pantolonlar ve Nike Rifts'in modern görünümüyle karşılaştık.

Hepsini bir potada eritip, size gruptan ilhamla uygulayabileceğiniz stil derslerini listeliyoruz.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası