iPhone 6 yolda

Çıktı çıkacak derken, Apple'ın merakla beklenen yeni nesil akıllı telefonuyla buluşmamıza sadece birkaç ay kaldı.

22 Temmuz 2014

iPhone 6 yolda

Apple'ın iPhone 6'yı 2 – 6 Haziran tarihleri arasında yapılan Geliştiriciler Konferansı 2014'te tanıtması bekleniyordu ama öyle olmadı ve iPhone tanıtımı en erken Eylül yada en geç Kasım ayına kaldı. iPhone 6'nın çıkışının ise iOS 8'in tamamen hazır olmasıyla ilgili olması muhtemel. iOS 8 tanıtıldı ve hem Beta hemde Beta 2 sürümü indirilmeye sunuldu bile. iOS 8’in Beta versiyonunu indirmek telefonunuzun garanti dışı kalmasına kesinlikle sebep olmuyor.

Yayınlanan Beta sürümlerinde, lansmanda tanıtımı yapılan birçok iOS 8 özelliğinin bulunmadığının altını çizmek gerek. Bundan dolayı iPhone 6'nın pazara sunulması iOS 8'in kararlı sürüme ulaşması birbiriyle bağlantılı. Apple iOS 8'in gelişimini iPhone 6'nın doğal lansman tarihine kadar tamamlayabilirse zaten üretimi başlamış olan iPhone 6'yı Eylül ayında tanıtması sürpriz olmayacaktı.

Peki iPhone 6 ile ilgili ne biliyoruz? Bu noktada resmi olarak açıklanan bir bilgi yok ama Apple'a yakın kaynaklar ve tedarikçilerden edinilen bilgilere göre iPhone 6'nın resmi olmayan "kesinleşmiş" özelliklerini dilerseniz şöyle bir üstünden geçelim.

Ekran

Apple yetkilileri iPhone 6 ile ilgili ekran büyüyeceği ile ilgili bir yorumda bulunmaktan kaçınmış olsa da Tim Cook'un Şubat ayında katıldığı bir TV programında "büyük şeyler üzerinde çalışıyoruz" demesi yeni nesil iPhone'un ekranına atıfta bulunulduğu izlenimi oluşturmuş olsa gerek. Yapılan yorumlara göre iPhone 6'nın ekranı 4,7 inç ve 1704x 906 piksel gibi hiç bir standartta olmayan bir ekran çözünürlüğü ile gelecek.

iPhone 6'nın ekranı ile beklenen en büyük yenilik ise 4,7 inçlik ekranın "safir cam" ile gelmesi olacak. Dünyanın en sert materyallerinden biri olan safir cam üretimi için Arizona'da bir fabrika kuran Apple'ın yeni nesil tüm ürünlerinde bu camı kullanması bekleniyor.

Daha Hızlı LTE

Apple'ın A8 işlemcisinde büyük yenilikler yapması bekleniyor. iPhone 5S'te kullanılan A7 yonga seti şu anda LTE şebekelerinde 150 Mbps hızlara çıkabilirken iPhone 6'nın A8 işlemcisi ile 300 Mbps hızlara ulaşabileceği öngörülüyor. Apple'ın A8 işlemcisinin modem hızını A7 işlemcisine göre tam 2 kat daha hızlı yaparak rakiplerine bu bağlamda bir fark atacağını söylemek mümkün.

Kablosuz Şarj

Yıllardır söylenen ama bir türlü gerçekleşmeyen kablosuz şarj donanımı bir şehir efsanesine dönüştü. Apple'ın bu donanımı iPhone 6 ve iWatch için özel olarak geliştirdiği tedarikçiler tarafından dile getiriliyor. Kablosuz şarj teknolojisinin insan sağlığına zararı olup olmadığı ise şimdilik tam bir muamma.

iBeacon

Apple'ın eski CEO'su Steve Jobs da yeni CEO'su Tim Cook da NFC teknolojisini gereksiz olarak görmüş ve bu teknolojiyi komik bulduklarını zaman zaman dile getirmişlerdi. Bu sebeplerden dolayı Apple ürünlerinde pil katili bu çipe yer verilmemişti. Apple kendi ekosistemi içinde ilk nesil iPhone'dan itibaren USB girişi ile video formatı ile hatta ekran çözünürlüğü ile farklı bir duruş sergiledi.

Konu mobil ödeme işine geldiğinde de Apple yine farklılaşmayı bildi ve kendi mobil ödeme sistemini oluşturmayı tercih etti. Halihazırda var olan Beacon teknolojisini alıp bunu kendi işletim sistemine entegre eden Apple yeni oluşuma iBeacon adını vererek hem mobil ödeme için hemde mağazalarında ürünlerinin tanıtılması için kullanmayı seçti. iOS 8 ve iPhone 6 ile birlikte iBeacon ismini çok daha fazla duymaya hazır olun.

A8 İşlemci

Apple A7 işlemcisini geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtmış ve dünyanın ilk 64 bit mobil işlemcisini kullanıma sunmuştu. O tarihten beri hiç bir üretici Apple'ın yaptığı işlemcinin mimari açıdan yanına bile yaklaşamadı. Qualcomm yeni nesil 64 bit bellek veriyolu destekli işlemcilerini duyurmuş olsa da ortada henüz resmi bir örnek bulunmuyor.

Apple'ın A8 işlemcisi ile 4 çekirdekli bir yapıya kavuşacağı ve saat hızlarının 1.3 GHz'den 2.5 GHz'lere çıkacağı Apple'a yakın kaynaklar tarafından dile getirilse de Apple'ın bu saat hızlarına çıkması düşük bir ihtimal.

Qualcomm'un Apple'ın yeni nesil işlemcisi A8'i beklediği ve Snapdragon 805 işlemcisini bundan dolayı piyasaya sunmadığı söylenirken; A7 ve M7 yonga seti ile harikalar yaratan Apple'ın A8 işlemcisi ile de çok iddialı olacağının altını çizmekte fayda var.


PlayStation 5 ile İlk Randevu

TEKNOLOJİ | PlayStation 5 ile İlk Randevu

Dijital İsviçre Çakısı

TEKNOLOJİ | Dijital İsviçre Çakısı

Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

TEKNOLOJİ | Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

TEKNOLOJİ | Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

#GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

TEKNOLOJİ | #GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

Daha Fazla Göster