Süper sosyal medya uzmanları
Teknoloji

Süper sosyal medya uzmanları

Uzmanlık üzerine okuyarak değil, kan, ter, gözyaşı ile ediniliyor. Bu anlamda iyi bir sosyal medya uzmanının da süper kahramanlarla ortak özelliklere sahip olması gerekiyor.

Dayanıklılık

Sosyal medya uzmanı strateji üretmek ile markanın kendisini ve pazarı tanımanın yanında sayfa yönetiminden de sorumludur ve bu sayfaların offline dünyadaki karşılığı aslında call center'lardır. Müşteri her zamankinden daha haklı olduğu Facebook ve Twitter sayfalarında, markanın sayfalarını yöneten uzmanımız hem stratejinin gereğine uyarak markanın diliyle konuşur, hem de bitmek bilmeyen tüketici şikayetlerine olabildiğince makul bir dille karşılık verir. Daha acı olansa bu yorumların hangi saatte hangi arada geleceğinin bilinmemesidir. Bu da sürekli tetikte olmayı, dayanaklı ve dirayetli olmayı gerektirir.

Wolverine tam da bu özelliğin süper kahraman. Wolverine'in dayanıklılığını sağlayan şey vücudundaki adamantium kaplı kemikler. Gerçi bugünlerde bir adamantium bulmak kolay değil.


Hız

Sosyal medya uzmanının hızlı karar alması ve uygulaması gerekir. Ancak hızlı olmak panik olmayı gerektirmez. Panik olunacağı durumda hiç aksiyon almamak ve beklemek daha doğrudur. Yine de hızın iyice önem kazandığı dijital dönemde yüksek hıza ayak uydurmak ve hem kullanıcıları hem de markayı hızlı bir şekilde tatmin etmek puan kazandırır.

Flash her sosyal medyacının bilmesi gereken süper kahramanlardan. Evrenin en hızlı insanı olan kahramanımız, yalnızca koşarken değil düşünürken ve tepki verirken de aynı şekilde hızlıdır.

Liderlik

Sosyal medya uzmanının lider olması gerekmediğini düşünenler liderlik tanımını mutlak iktidar sahibi ya da otoriter olmakla karıştırıyor olmalı. Lider olmak tek başına olmak değil, bir takımın parçası olmak ve takımın görevini daha verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olmaktır. İktidar aslında takımın tamamındadır ve sosyal medya ekibindeki her kişi bir diğerine yardım ederek markayı ve kullanıcıları memnun etmelidir. Bu görev bazen strateji oluşturmak, bazen varolan stratejiyi eksiksiz sürdürmek ve daha iyiye götürmektir.

Hulk, Thor ve Iron Man gibi kendisinden üstün adamların yanında Captain America, Avengers ekibinin lideri olmuştur. Hem strateji üretmek hem de ekibin diğer üyelerini daha iyi hale getirmek anlamında Captain America örnek alınası bir karakterdir.


Silahlar


Sosyal medya uzmanı olmak yalnızca sayfa yönetmek demek değildir ve ama perde arkasında kalan işlerden dolayı bu durum pek de fark edilmez. Windows ve Chrome ya da Firefox bilerek yalnızca tweet atılır, status girilir. Bir uzmanın ise daha fazlasını bilmesi gerekir: Excel'de formül yazmak, Powerpoint ile sunum yapabilmek, Photoshop ile görsel oluşturmak, Google Analytics raporu hazırlamak, sosyal medya takip araçlarını kullanabilmek ve daha niceleri. Yani sosyal medya uzmanı aletleriyle yaşar.

Gotham'ın kara şövalyesi Batman'in alterego'sunda zilyoner Bruce Wayne oluşu ya da çocukluğunda yaşadığı travma kadar bahse değer tarafı aslında hiçbir süper kahraman özelliğine sahip olmaması ancak dövüş sanatlarına ve silahlarına olan hakimiyetidir. Batman'i Batman yapan sırtındaki pelerin, vücudundaki koruyucu kıyafet, belindeki tırmanış aletleri ve zorlu koşullarda ona destek olan Batmobil'dir.

Aletlerinize sahip çıkın, onları sevin.

Çılgınlık

Hayatın her alanında olduğu gibi sosyal medyada da asıl mesele çizginin dışında olmaktır. Bu kadar rekabetin olduğu yeni bir sektörde sürekli kalifiye eleman eksiği olduğunu duyabilir ve her yerde sosyal medya uzmanı arandığını görebilirsiniz. Ancak asıl çizginin dışında ve belli bir tarzı olan sosyal medya uzmanları hem ajanslar hem de markalar tarafından el üstünde tutulur. Diğerleri ise mevsimlik işçi muamelesi görürler.

Batman'in en büyük düşmanı olan Joker de gücünü çılgınlığından alır. Herhangi bir süper kahraman özelliği yoktur ama çizginin dışında düşünür ve kendisi daimi olarak kalıbına sığmaz, taşar. Kimyasal dolu bir kazana düşmüş olması onu delirtmiştir ancak bizim düşecek asit kazanı bulma şansımızın az olması, çizginin dışında olmak ve farklı düşünmek anlamında Joker'den öğreneceğimiz bir şeyler olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

O zaman sevgili Joker'den tüm kavuşamayanlara gelsin:"Neden bu kadar ciddisiniz?"

Gelişmiş hafıza

Sosyal medya uzmanı yalnızca markaları ve sosyal ağları bilmekle kalmamalı ve sinema, spor, magazin, moda, siyaset gibi konularda az çok fikri olmalı, gündemi takip etmeli. Hem günlük konularda hem de teorideki bilgilerini bir arada kullanması gerekeceği birçok sunum, toplantı, marka temsili, mülakat vb sosyal medyacının hayatını kurtaracak ve onu diğerlerinden farklı kılacaktır.

Batman'in bir diğer ezeli düşmanı olan Bane'in en göz önünde olan özelliği kasları ve almak zorunda olduğu venom sıvısı olsa da kendisi aslında çizgi roman dünyasındaki en zeki karakterlerdendir. Bane, çocukken girdiği hapishanede yıllarca farklı disiplinlerden ve bilimsel araçlardan faydalanarak kendisini entellektüel anlamda geliştirmiş ve dışarı çıktığında hem dövüş sanatları hem de mental olarak her türlü mücadeleye hazır hale getirmiştir.

Bu süper kahraman özellikleri yanında herhangi bir süper kahramanda rastlamadığım ama süper bir sosyal medya uzmanında yer alması gereken özellikler olarak meraklı olmayı ve trendleri takip etmeyi, sektörel çevre sahibi olmayı, farklı ve hatta dijitalden alakasız konularda bilgi edinmeyi, pazarlama, satış, tarih, psikoloji ve sosyolojiden de nasibini almış olmayı sayabilirim.

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası