Bradley Cooper Met Gala 20216 Bradley Cooper Met Gala 2016, Fotoğraf: Alamy
Stil

Dress Code White Tie: Nasıl Uygun Giyinilir - En İyi İpuçları

Beyaz kravat nedir? Toplumun en resmi kıyafet kuralının tanımını ve kökenini buradan öğrenin. Her akşam etkinliği için doğru kıyafeti bulun ve doğru stili yakalayın.

Davetiyede dress code bölümünde beyaz kravat yazıyorsa nasıl düzgün giyinilir? İşte en iyi ipuçları

Beyaz kravat aslında 19. yüzyılın ortalarında ortaya çıkan ve o zamandan beri en resmi - ve tarihi - durumlar için öngörülen bir kıyafet standardı. Günümüzde kuraldan ziyade istisna haline geldi; zira düğünler, galalar ve suareler için lüks akşam kıyafeti olarak beyaz kravatın yerini black-tie, siyah kravat aldı.

Beyaz kravat ilk kez Viktorya dönemi İngiltere'sinin ilk günlerinde (1840 civarında), ironik bir şekilde dönemin geleneksel gece kıyafetlerine minimalist bir alternatif olarak ortaya çıktı. Stil bilincine sahip züppeler, önceki yıllarda standart olan fırfırlar ve diğer süslemeler yerine siyah ve beyaz renk şemasını ve basit papyonu tercih ederek öncü oldular.

Dress Code White Tie: Nasıl Uygun Giyinilir - En İyi İpuçlarıBradley Cooper - MET Gala 2016, Fotoğraf: Getty

1870'lerde - Amerika'da Yaldızlı Çağ'ın başlangıcı - beyaz kravat üst sınıflar için yaygın bir resmi kıyafetti. Operada, sosyeteye takdim balolarında ve dönemin varlıklı bireylerinin ev sahipliği yaptığı tüm şenlikli partilerde giyilirdi. Kuyruksuz ceket 1880'lerde ABD'de ortaya çıktığında bile sadece akşam yemeği partilerinde ve daha küçük suarelerde giyiliyordu.

Bu içerik ilk olarak  GQ GERMANY web sitesinde yayınlanmıştır.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası