Willem Dafoe Fotoğraf: Atsushi Nishijima
Stil

Willem Dafoe'nun Kinds of Kindness Filmindeki Stili Neden Bu Kadar Çarpıcı?

Yorgos Lanthimos'un yakında gösterime girecek üç bölümlük antoloji filminden ilk görüntüler geldi.

Willem Dafoe'nun Hollywood'un cool kralı olduğu herkes tarafından bilinir. Baştan aşağı Prada giydiği biliniyor (markanın uzun süredir elçisi), Dior Homme balıkçı yaka ile adeta evinde gibi görünüyor ve onu doğaçlama bir stil kontrolü için sokakta durdurursanız, muhtemelen o kadar çok marka giyiyor olacak ki hepsini hatırlamıyor bile.

Ve stil anlayışı her zaman ekranda da parlıyor. David Lynch'in Wild At Heart (1990) filminde, tam bir kötü adam modundayken, arkaya taranmış saçları, kovboy gömleği ve süet püsküllü ceketiyle karşımıza çıkıyor. Uli Edel'in erotik gerilim filmi Body of Evidence'ta (1993), Madonna'yla birlikte 1990'ların ince çizgili ve geniş kravatlı kurumsal kılıklarına bürünüyor. Patricia Arquette'in Gonzo Girl (2023) filminde ördek sarısı bir kova şapka, renkli havacı gözlükleri ve sıcak hava balonlarıyla kaplı Hawaii tarzı bir gömlek giyiyor. Ve şimdi, Yorgos Lanthimos'un yakında gösterime girecek üç bölümlük antoloji filmi Kinds of Kindness'ın ilk görüntülerinde, cool'luğun kralı geri dönüyor. Yanık turuncu renkte örgü bir kazak, tozlu pembe, 1980'ler tarzı bir kaban, lavanta rengi pantolon ve çorap ve sandaletler giyiyor. Tarzı çılgınca. Çok sert. Aslında bu eşleşmeler işe yaramamalı ama yarıyor. Ne de olsa bu Willem Dafoe.

Kinds of Kindness'ta çılgın bir uyum içinde olan tek kişi Dafoe değil. Fragmanda, Emma Stone kahverengi bir takım elbise, krem rengi ipek gömlek ve küçük sandaletlerle görülüyor. Jesse Plemons yüksek belli kahverengi kemerli büyük boy bej bir takımla görünüyor. Joe Alwyn ters bir kot şapka takıyor. Hunter Schafer şeftali rengi kaşmir bir kazak giyiyor. Hong Chau incecik gök mavisi kimono giyiyor. Ancak en gerçekçi stil anı Dafoe'nun kendisinden geliyor. Fragmanı izlerseniz, 0.12 civarında, 68 yaşındaki aktörü yukarıdaki gibi aynı tozlu pembe kaban ve havuz kenarında minik turuncu yüzme pantolonuyla görebilirsiniz. 

Kinds of Kindness'ın bir "triptik masal" -yani üç hikayeye ayrılmış- olduğu gerçeği dışında filmin kendisi hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Fragman hiçbir şey ele vermiyor. Bir dizi kusursuz 'fit' serpiştirilmiş, olay örgüsüz, tamamen hissi bir ilişki gibi görünüyor.

Peki ya Dafoe'nun Kinds of Kindness tarzını kendiniz için istiyorsanız? İkinci elcilerde sayısı pembe ceket var, Acne Studios 1980'lerin athleisurewear mor pantolonuna kendi dokunuşunu yapıyor ve Superdry'dan bu gibi yanmış tuğla renkli boğazlıları internette bulmak nispeten kolay. Çorap ve sandaletlere gelince? Marketinize ya da en yakın AVM'ye gidin ve ya babanızın dolabını yağmalayın.

Bu içerik British-GQ web sitesinde yayınlanmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER Willem Dafoe
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası