Apple iOS 17.4 güncellemesi yenilikleri Getty Images
Teknoloji

Apple iOS 17.4 Ezber Bozuyor - Bu Özellikler iPhone'u Değiştiriyor

Apple iOS 17.4 güncellemesi çok sayıda yeni özellik ve iyileştirme sunuyor.

Apple'ın iOS 17.4 güncellemesi App Store'a önemli değişiklikler, yeni emojiler ve çok daha fazlasını getiriyor.

Apple, özellikle Avrupa'daki iPhone kullanıcıları için bazı heyecan verici değişiklikler getiren ve uzun zamandır beklenen iOS 17.4 güncellemesini yayınladı. En büyük yeni özelliklerden bazıları AB vatandaşları için ayrılmış olsa da, güncelleme dünyanın geri kalanı için de önemli eklemeler sunuyor.

Apple App Store'u açıyor, yeni emojiler ekliyor ve Podcasts uygulamasını geliştiriyor

iOS 17.4'teki en önemli yeni özellik şüphesiz üçüncü taraf uygulama mağazalarına verilen destek. Bu sayede Avrupa Birliği'ndeki iPhone kullanıcıları ilk kez resmi uygulama mağazası dışındaki kaynaklardan uygulama indirebilecekler. Bu değişiklik, AB Dijital Piyasalar Yasası mevzuatının bir sonucu ve iPhone'da yıllardır yapılan en önemli değişikliklerden birini temsil ediyor. Bununla birlikte, bunun yalnızca AB'deki kullanıcılar için geçerli olduğunu unutmamak gerek.

Apple artık kullanıcılara varsayılan tarayıcıyı kendileri ayarlama seçeneği de sunuyor. Bu nedenle iOS 17.4, Safari ilk kez açıldığında farklı bir tarayıcı belirlemek için kullanılabilecek bir seçim iletişim kutusu görüntüleyecebilek. Buna ek olarak Apple, sistemini diğer tarayıcı motorlarına da açıyor. Daha önce, iPhone'da yüklü olan tüm tarayıcılar Apple'ın Webkit motorunu kullanmak zorundaydı - Chrome ve Firefox dahil. 

18 yeni emoji: mantar, misket limonu ve yanan bir anka kuşu

Dünya çapındaki kullanıcılar için iOS 17.4, mantar, ve yanan bir anka kuşu da dahil olmak üzere 18 yeni emojiyi de içeren bazı yeni özellikler de sunuyor. Buna ek olarak, Apple'ın Podcast'ler uygulaması artık bölümler için yazılı transkriptler sunarak kullanıcıların podcast'i okumasına ve aynı zamanda sesli içeriği dinlemesine olanak tanıyor.

Apple, iOS 17.4 ile birlikte iMessage için PQ3 adı verilen ve mesajlaşma programını geleceğe hazır hale getirmeyi amaçlayan yeni bir şifreleme protokolü de sunuyor. Bu protokol kuantum sonrası kriptografiye dayanıyor. Bu sayede iMessage'ın "şimdi topla, sonra deşifre et" tehdit senaryosuna karşı önlem alınması amaçlanıyor.

Bu içerik GQ Germany web sitesinde yayınlanmıştır. 

İLGİLİ İÇERİKLER ios
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası