iPhone'unuz Depresyonun İlk Belirtilerini İşte Böyle Tespit Edebilecek
Teknoloji

iPhone'unuz Depresyonun İlk Belirtilerini İşte Böyle Tespit Edebilecek

iOS 17 ve bir iPhone ile depresyonun ilk belirtilerini tespit etmek mümkün olacak.

WWDC'nin 5 Haziran Pazartesi günkü açılış konuşmasında yeni bir iPhone tanıtımı yapılmadı. Vision Pro karma gerçeklik gözlüğü günün yıldızıydı ve çoğu gözlemciyi ve kamuoyunu şaşırttı çünkü ünlü Apple akıllı telefonunu ortadan kaldırabilecek tamamen yeni ve fütüristik bir ürün. Bununla birlikte Apple'ın akıllı telefonlarının işletim sistemi olan iOS 17, sunumda oldukça göz önündeydi. Bu sonbaharda, iPhone 15 piyasaya sürüldüğünde yürürlüğe girecek, ancak şimdiden birkaç yeni özelliği biliyoruz.

İki iPhone'u yan yana konumlandırarak göz açıp kapayıncaya kadar kişileri değiştirmeyi mümkün kılacak olan NameDrop'tan burada bahsetmiştik. Bu yeni özellik aynı zamanda içerik paylaşımını da mümkün kılacak ve iki iPhone arasında SharePlay oturumu başlatarak aynı müziği dinlemek, filmi izlemek ya da birlikte oyun oynamak mümkün olacak.

Apple ayrıca, kullanıcıların gelen kutularına bırakılan sesli mesajların gerçek zamanlı deşifrelerini okuyabilmeleri de dahil olmak üzere aramalar ve mesajlaşma için bir dizi değişiklik duyurdu. Buna Canlı Sesli Mesaj deniyor ve kullanıcıların bir mesaj bırakılırken yanıt vermelerine de olanak tanıyor. Zekice bir şey. Daha ciddi bir not olarak da, iOS 17 Sağlık uygulamasını geliştiriyor olacak.

iOS 17'de tıbbi teşhis yok, ancak depresyonu önlemek için endikasyonlar ve yardımlar olacak.

ios_!7Apple

Sağlık uygulaması, toplumumuzda giderek daha önemli hale gelen evrensel bir konu olan ruh sağlığına odaklanacak. Cupertino merkezli firma, iPhone kullanıcılarının özel bir sekmede "günlük ruh hallerini ve geçici duygularını kaydedebileceklerini" söylüyor. Amaç, "ruh hallerini neyin etkileyebileceğini" belirlemek. Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi bu, herhangi bir anda nasıl hissettiğinizi ya da gününüzün ruh hali açısından nasıl geçtiğini söylemenizi içerecek. Ardından, son iki hafta içinde bir şeyler yapmaktan keyif alıp almadığınız, gün içinde kendinizi iyi hissetme durumunuz vb. gibi dokuz sorudan oluşan bir test, ruh haliniz ve ruh sağlığınızın en iyi durumda olup olmadığı hakkında size bir fikir verecektir. Yanıtların ardından depresyon riskini değerlendiren bir sonuç ortaya çıkacaktır. Apple bunun tıbbi bir teşhis olmadığını, ancak mevcut ruh sağlığınız hakkında size bir fikir vereceğini belirtiyor. Firma ihtiyaç duyulması halinde iOS 17'nin depresyon ve anksiyeteyle mücadele etmek için "tıp çevrelerinde sıklıkla kullanılan" hızlı egzersizleri kullanıma sunacağını söylüyor. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, yardım alabileceğiniz yerel hizmetlerin iletişim bilgileri de bulunacak.

Bu yeni iOS 17 özelliği, yeni Vision Pro karma gerçeklik gözlüğünden daha az dikkat çekici olsa da günümüz toplumu ve günlük hayatımızla çok daha ilgili.

GQ FRANSA

İLGİLİ İÇERİKLER iOS 17 apple iphone
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası