Six Pack Estetiğiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler
GQ Tanıtım

Six Pack Estetiğiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bir erkekte ‘atletik ve fit bir vücut’ denince, akla ilk gelenlerden biri baklavalı karın kasları yani Six Pack oluyor. Pek çok erkeğin hayalini süsleyen bu baklavalar öyle kolay çıkmıyor ortaya. Diyetler, spor salonlarında harcanan uzun saatler bile yetmiyor bazen. Hedef ulaşmak için özveri şart. Baklavalarına hayran olduğunuz birinin bunu estetikle gerçekleştirdiğini bilseniz ne düşünürsünüz? Evet artık bunun da estetiği var. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olan Op. Dr. Salih Onur Basat, erkeklerin bu operasyon hakkında merak ettiklerini anlatıyor.

Karın kasları, her erkeğin ve hatta kadınların da hayali. Ancak erkeklerde bölgesel yağlanmanın en yoğun gerçekleştiği bölge ne yazık ki karın. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmak bile karın kaslarının istenilen ölçüde belirginleşmesi için yeterli olmayabilir. Hedefe ulaşamamak sağlıklı beslenme ve spora karşı olumsuz düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olur ve kişi göbek bölgesini saklayacak kıyafetler tercih ederek hedefinden daha da uzaklaşır. Six Pack estetiğiyle baklavalı karın kaslarına ulaşmak mümkün. Yine de bu estetiği olmadan önce ideal kilonuzda ya da bu kiloya yakın olmanız gerektiğinin altını çizmem gerekiyor. Yani bir ölçüde hayallere ulaşmak dahi özveri gerektiriyor.

 

Six Pack estetiği nasıl planlanıyor?

 

Six Pack estetiği de diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi kişiye özel planlanarak yapılır. Çünkü kişinin fiziksel durumu, kas yapısı ve bölgesel yağlanma miktarı operasyonun nasıl yapılacağında belirleyicidir. Operasyonu genel anestezi altında yaptığımız için operasyon öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri hastalarımızla paylaşıyoruz. Operasyon öncesi kontrollerde kişinin genel sağlık durumunda herhangi bir sorun olmaması durumunda operasyonu yapıyoruz. Yaptığımız planlamaya göre operasyon yaklaşık iki ilâ dört saat sürüyor. Erkeklerde Six Pack estetiğiyle kombine olarak jinekomasti operasyonu da yapılabiliyor veya karın bölgesinden alınan yağların kol, omuz ve göğüs bölgesine enjekte edilmesiyle daha kaslı bir görünüm elde edilmesi mümkün oluyor. Bu tür uygulamaları da operasyona dahil ettiğimiz zaman sürede değişiklikler olabiliyor. Amacımız her zaman daha mükemmele ulaşmak, bu doğrultuda gerek kombine operasyon alternatifleri gerekse operasyon sonrası süreçle ilgili tüm hastalarımıza detaylı bilgi aktarıyoruz.

 

Operasyon nasıl yapılıyor?

 

Six Pack estetiği temelde bölgesel yağlanmalara müdahale etmek için yaygın olarak kullandığımız Hi-Def Liposuction uygulaması ile yapılıyor. 4D vücut şekillendirme olarak da adlandırdığımız bu yöntem kesinlikle kilo verme uygulaması olarak düşünülmemeli. Hi-Def Liposuction uygulamasında yağlanmanın olduğu bölgeye ultrason dalgaları vererek yağ dokularının parçalanması sağlanır. Sonrasında da parçalanma sonucunda sıvı hale gelen yağ dokuları titreşimli kanuller aracılığı ile vücuttan çıkarılır. Bu teknikte yağ dokusunun parçalanması sayesinde bölgede deformasyon oluşma oranı oldukça azdır. Teknikte yağ dokusunun çıkarılma sürecinde PAL yönteminde kullanılan titreşimli kanüllerin tercih edilmesi de operasyon sonrasında bölgede daha düz bir görüntü oluşmasına yardımcı olur. Six Pack estetiğiyle alınan yağ dokuları özel işlemlerden geçirildikten sonra göğüs, kol ve omuz bölgesine enjekte edilerek daha kaslı ve yapılı bir görünüm elde edilebilir.

 

İyileşme sürecinde nelere dikkat edilmeli?

  

Hi-Def Liposuction işleminde operasyon sonrasında bölgede ortaya çıkabilecek düzensiz görüntüyü engellemek ve iyileşme süresini hızlandırmak için Vaser (Ultrasonic Liposuction) ve PAL (Powerassisted Liposuction) yöntemlerini birlikte kullanıyoruz. Bu sayede bölgedeki kas ve bağ dokular hasar normalden çok daha az hasar görüyor ve operasyon sonrası meydana gelebilecek morluklarda ciddi bir azalma sağlanıyor. Operasyondan sonra yapılan uygulamaya göre tavsiyelerimiz değişiyor. Korse kullanımı bu operasyon sonrasında yaptığımız önerilerinden biri. Bölgede tam olarak iyileşme gerçekleşene kadar ağır hareketlerden uzak durulmasını da tavsiye ediyoruz.

 

Sonuçlar ne zaman alınıyor?

 

Six Pack estetiği yaptırmanın en güzel yanlarından biri iyileşme sürecinin, etkilerin belirginleşmesinin de kısa sürede gerçekleşmesi. Operasyon sonrasında bölgede kısa süreli şişlik ve ödem meydana gelse de bunların ortadan kalkmasıyla arzu edilen görünüme kavuşuluyor. Operasyondan yaklaşık olarak bir-bir buçuk ay sonra hayallerinizdeki görünüme sahip olmanız mümkün. Ancak bu operasyonun etkilerinin kalıcı şekilde devam etmesi için sağlıklı beslenme ve spor çok önemli.

 

 

Yazının tamamı GQ MOTY 2020 Özel Sayısında...

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası