En Zor Bölüm El Birliğiyle Geçilecek!
Güncel

En Zor Bölüm El Birliğiyle Geçilecek!

En sevdiğiniz oyunda keyifle vakit geçirirken, geçmesi imkansız görünen bölümler için strese girmeyin. Sony, yeni sistemiyle sizi oyun devam ederken bir uzmanla buluşturuyor ve bu gerçek kişi tam olarak ne yapmanız gerektiğini söylüyor.

Sony, geçtiğimiz günlerde en kibar deyimle amatör oyuncuların uzman oyunculardan yardım almasına izin verecek bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

BBC’nin haberine göre patentin kapsamı, "bir oyun uygulamasının oyun oynarken bir oyuncuyu gerçek zamanlı olarak uzman yardımına bağlamayı" sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Sony, bu uygulamayı çıkarmasının nedenini; giderek karmaşıklaşan, oyuncuya gerçeğe yakın bir tecrübe yaşatan video oyunlarında “gerçek hayatta olduğu gibi” oyun dünyasında da yardıma ihtiyacımız olmasıyla açıklıyor. 

 

Hattın Diğer Ucunda Kim Olacak? 

Sony’nin araştırmalarına göre kullanıcılar çözmesi imkansız gibi görünen bir noktaya ulaştığında veya hiçbir yol bulamadığında oyunu terk etme eğilimi gösteriyor. Sistem tam da bu noktada devreye giriyor ve uzman oyuncunun (expert) amatör oyuncuya yardımcı olmasına, oyununun zorlu bölümlerinde onları desteklemesine izin veriyor.

Bazı oyuncular için (BEN ve birkaç arkadaşım kesinlikle bu listeye dahiliz), böyle bir sistem, telefonlarını çıkarmadan, kılavuz veya video rehberi aramadan oyunu oynayabilmek, zorlandıkları kısmı geçebilmek için çok çekici. Sistem; her oyuncunun yaşadığı zorluğa göre "uzmanlar" havuzundan bir seçim yapıyor ve zorluk yaşayan oyuncuya atıyor.

“Uzman” kavramının tanımı ise henüz belirsiz belirsiz bir durumda. Ancak patentin içeriğine göre "herhangi bir oyuncunun zorluk yaşadığı oyunun ilgili kısmında en azından bir bölümü oynadıktan sonra bir uzman olarak kaydolabileceğini" öne sürülüyor. Diğer bir deyişle, bir oyuncu ancak bir yeterlilik standardına ulaştıktan sonra uzman olarak kaydolabiliyor.

Bu konsept, belirli oyun aktivitelerini nasıl tamamlayacağınızla ilgili videoları görüntülemenize olanak tanıyan Sony’nin Game Help sistemine benziyor. Ancak bu sistemde, hattın diğer ucunda gerçek bir insan, oyunculara gerçek zamanlı olarak mücadele ettikleri bölümde yardımcı oluyor ve hatta gerekirse oyunun kontrolünü devralıyor. 

 

Discord'un Rolü

Sony’nin 2022 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediği bir diğer yenilik ise Discord’un Playstation’a entegre edilmesi. Discord 2015'te piyasaya sürülen, oyuncuların görüntülü, sesli aramalar veya kısa mesajlar üzerinden iletişime geçmelerine olanak tanıyan ücretsiz çevrimiçi (online) bir sohbet uygulaması (app’i). Teknoloji devi Sony, uygulamaya büyük bir yatırım yaptı ve şu anda şirkette azınlık hissesine sahip. 

Discord, her ay 140 milyondan fazla oyuncu tarafından, özellikle PC ve mobil cihazlarda kullanılıyor. Oyun uzmanları, ortaklığın farklı konsolları ve cihazları kullanan oyuncuların daha kolay etkileşim kurmasını sağlayacağını düşünüyor. Sony’nin CEO’su Jim Ryan bir blog gönderisinde "Dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların birbirleriyle bağlantı kurması, yeni arkadaşlıklar ve topluluklar oluşturmak, eğlenceli deneyimler ve kalıcı anılar paylaşmak için sürekli yeni yollar arıyoruz. Amacımız, Discord ve PlayStation deneyimlerini gelecek yılın başlarından itibaren konsolda ve mobil cihazlarda bir araya getirerek arkadaşların, grupların ve toplulukların birlikte oyun oynarken vakit geçirmesine, eğlenmesine ve daha kolay iletişim kurmasına olanak sağlamak” diyor. Sony artık sadece oynunu oynadıktan sonra kapatan oyuncular değil, dev bir oyun topluluğu oluşturmak istiyor. Görünen o ki başarılı da oluyor.

Ortaklık ise Discord’un; şirketi satın almak için Microsoft’un yaptığı 12 milyar dolarlık teklifi reddetmesinden sadece iki hafta sonra gerçekleşiyor. Microsoft Discord'un Playstation ekosistemine sıkı bir şekilde entegre olmasına izin vererek oyun (gaming) endüstrisinde oluşturulacak büyük bir topluluğu da şimdilik Sony’ye kaptırmış gibi görünüyor. 

 

2021'İN EN İDDİALI 10 OYUNU

2021 Best Games

İZLE
Nathan Drake Geri Dönüyor
İLGİLİ İÇERİKLER sony gaming playstation
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası