House Of The Dragon 2. Sezon Hakkında Bildiğimiz Her Şey
Güncel

House Of The Dragon 2. Sezon Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Thrones'un en beğenilen bölümlerinden bazılarını yönetmesiyle tanınan yardımcı dizi sorumlusu Miguel Sapochnik, bir anlaşmazlığın ardından yapımdan ayrıldığını bildirdi.

Bu yazı House of the Dragon'un birinci sezonu hakkında spoiler içermektedir.

Bir zamanlar prestijli fantastik televizyonun zirvesi olarak kabul edilen Game of Thrones, hayal kırıklığı yaratan son sezonuyla izleyicilerde oluşturduğu kredinin aslan payını kaybetti. Ancak HBO'nun kitap uyarlaması, House of the Dragon, selefinin israf ettiği saygının çoğunu geri kazandı. Zaman zaman biraz yavan kalsa da, ilk sezon Thrones'un son bölümlerine göre belirgin bir gelişme gösterdi ve çoğu kişinin beklediğinden daha parlak günlere yaklaştı.

Game of Thrones'un son dönemleri bir felaket olsa da, bu durum Dragon'a olan ilginin azaldığı anlamına gelmiyordu. Aksine, izlenme rakamları HBO'nun rekorlarını alt üst etti ve Dragon'un prömiyeri kanalın tüm zamanlardaki en çok izlenen yapımı oldu.

İlk bölüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra ikinci sezonun onaylanması sürpriz değildi. HBO'dan Francesca Orsi, "Targaryen Hanesi'nin destansı hikayesini ikinci sezonla hayata geçirmeye devam edeceğimiz için daha heyecanlı olamazdık" dedi. 

Ancak işin ilginci, ikinci sezona başlarken dizinin üst yönetiminde bir sarsıntı yaşanacak. Thrones'un önemli isimlerinden Miguel Sapochnik ve Dragon'ın prömiyer sezonundaki yardımcı yapımcısı, ikinci sezon için görevinden ayrılacak.

Sapochnik yaptığı açıklamada "Son birkaç yıldır Thrones evreninde çalışmak benim için bir onur ve ayrıcalıktı" dedi (kaynak: The Hollywood Reporter). "Elbette [House of the Dragon'un ortak yaratıcısı] Ryan Condal ve ekibine ikinci sezon ve sonrasında başarılar, onlar için en iyisini diliyorum."

Sapochnik'in ayrılışı geçen yıl Ağustos ayında duyurulduğunda dostane olarak nitelendirilse de, Puck News'ten Matthew Belloni'nin haberine göre, eski yapımcı "eşi ve onun diziye katılımı konusunda yaşanan uzun süreli bir anlaşmazlığın ardından ayrıldı." Söz konusu oyuncu Alexis Raben, bAlicent'ın nedimesi Talya rolüyle dört bölümde yer almıştı.

Habere göre, "diziye yakın iki kaynağa" göre, HBO'nun Raben'i tecrübesizliğini gerekçe göstererek (House of the Dragon birinci sezon Raben'in tek yapımcılık kredisi) ikinci sezon için yapımcı olarak tutmayı kibarca reddetmesinin ardından (Puck'a göre, HBO yorum yapmayı reddetti.) işler patlak verdi. Raporda ayrıca, kanalın "durumu yatıştırmaya çalışmak" için bir arabulucu bile getirdiği, ancak Sapochnik'in sonunda diziyi bırakmaya karar vermesiyle çabaların boşa çıktığı iddia ediliyor. 

Condal, Variety ile yaptığı görüşmede, ikinci sezonun çekimlerinin 2023'ün başlarında yapılmasını ve prömiyer tarihinin "belirlenmesini" beklediklerini açıkladı. Tek bir takvim yılı içinde bütün bir Thrones sezonunu bir araya getirmenin neredeyse imkansız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yapımcı özellikle aynı yıl içinde tüm bunların olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor. 

İşte House of the Dragon ikinci sezon hakkında bildiğimiz diğer her şey.

İZLE
Nikolaj Coster-Waldau kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası