On Beş Yıl Sonra Bir Taner Ceylan Sergisi
Güncel

On Beş Yıl Sonra Bir Taner Ceylan Sergisi

"Âheste Çek Kürekleri Mehtâb Uyanmasın" söylerken, yazarken verdiği his Kanlıca'daki sergi mekanı Mehmet Emin Ağa Yalısı'na yaklaştıkça daha da anlamlanıyor. 16 Ekim'e kadar İstanbul'da Taner Ceylan'ın İstanbul'unu görebilirsiniz.

 

2019 yılından beri İstanbul’u farklı perspektiflerden gözlemleyerek oluşturduğu sergisinde Taner Ceylan; kentin tarihi yapılarını, farklı semtlerini ve hikayelerini yeniden keşfederken İstanbul’un gizli kalmış cevherlerinden ilham alıyor. Yahya Kemal Beyatlı’nın Çubuklu Gazeli şiirinden alıntı ile “Âheste Çek Kürekleri Mehtâb Uyanmasın” başlıklı sergisinde Ceylan, resimler, heykel ve video çalışması aracılığıyla, şehrin geçmişi ve bugünüyle kurduğu ilişkiyi figürler üzerinden kendi diliyle aktarıyor.

Mehmet Emin Ağa Yalısı’nda yer alan sergi ile dönemin ruhu Taner Ceylan’ın güncel yorumu ile birleşiyor. Serginin mizanseninin oluşturulmasında Ceylan, mekan ve sergileme tasarımı için dünyaca ünlü tasarım ofisi Autoban ile iş birliği yaparken, serginin ruhunu canlandırmak üzere sanatçı ile birlikte çalışan Hikmet Mizanoğlu işlerden ilham alarak mekana özel objeler yerleştiriyor.  

Ceylan 2010 – 2013 yılları arasında ürettiği ve Kasmin Gallery New York’taki solo sergide sergilenen “Kayıp Resimler Serisi” ile başlayan tarih keşfi, Osmanlı Devleti’nin anlatılmayan hikayeleri ve olası halleri üzerine olan çalışmalarını bu yeni seri ile sürdürüyor.

“Âheste Çek Kürekleri Mehtâb Uyanmasın” 16 Ekim'e kadar görülebilir. 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası