Bir Defile Başlamadan Hemen Önceki O 8 Dakikada Neler Oluyor?

Kamera Arkası, Kamera Yanı, Perde Arkası. Bu sözcüklerin hiçbiri Hermès’in 2021 Paris İlkbahar/ Yaz Erkek Moda Haftası kapsamında dün gerçekleşen ‘defilesini’, daha doğrusu ‘Hors – Champ’ isimli canlı performansını tam anlatamıyor. Peki bunu ne anlatabilir?

06 Temmuz 2020

Bir Defile Başlamadan Hemen Önceki O 8 Dakikada Neler Oluyor?

İzlemeye başlamamla birlikte ekranın sol alt köşesindeki LIVE simgesine bakıyorum. Çünkü izlediğimin bir canlı yayın olup olmadığı konusunda şüpheliyim. Canlı yayın diyor ama gördüklerim çalışılmış bir senaryo olamayacak kadar gerçek.

Performans sanatçısı Cyril Teste ve kreatif direktör Veronique Nichanian’ın yeni Hermes koleksiyonu kapsamında tasarladığı canlı yayındayız.

Bu hazırlanmış bir perde arkası videosu veya olup biteni anlatan bir çekim değil.  Normalde kameranın göremediği gerçek anları çekmeyi başaran bir canlı yayın. Bununla birlikte bize bu canlı yayını aktaran canlı yayın setini de canlı yayında görüyoruz. Hermes hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı bir performans sunuyor.

Bu sefer her anı hesaplanmış 8 dakikalık bir defile yerine her anı planlanmış 8 dakikalık bir kulis zamanı var. Daha önce bir defilenin backstage’inde bulunmuş olabilirsiniz ama tekrar edilebilecek kadar planlanmış ve çalışılmış ve bununla birlikte bir canlı yayın esnasında ‘gerçek’ten ödün vermeyen bir performansı çok izlememişsinizdir. Bu yayın sona ermiş olsa da Hermes’in hesaplarından bu kaydı izleyebilirsiniz.

‘Sıra Dışı’ kelimesi genelde pozitif bir algı yaratır. Sıradan ise negatif. Ama bazen en zoru olanı, sıradanı farklı şekilde verebilmek ve hissetirebilmektir. Bu biraz da Hermes’in uzmanlık alanı: yaptığı işi, görünen bir yere koymak yerine hep derinlere işliyor. Dışarıdan bakınca sade gözüken bir kıyafetin altında aslında çok ciddi bir araştırma geliştirme çalışması oluyor, ve aslında o kıyafetlerin o kadar eforsuz bir şekilde basit gözükmesinin sebebi de bundan geliyor.

Hermes yine zamansızlık üzerinden gitti. Rahat, basit, yumuşak ve yaza uygun siluetler. Tabii gücünü dikişte ustalık, formlarda inovasyondan kullanmaktan geri kalmadı. Hafifleşen renkler, taş rengi tonlarla birleşti. Bu performans kendi başına izlemeye değer bir çalışma olmasından öte bir sebepten daha çok önemli. Bu gerçeklik ve doğallık Hermes erkeğinin de karakterini yansıtıyor. Keza o her zaman hazırlıklı ama sahneye çıkma anı gelince tüm doğallığıyla hareket edebilen bir beyefendi.

 Performans sanatı ve tiyatro arasında fark vardır, ve genelde çalışılmış bir performans deyince akla tiyatro gelir. Ama Hermes’in sunduğu çalışılmış bir geçek kesitti. Bir Oyuncu olmayan Veronique Nichanian’ın o canlı çekim sırasında çekildiğini bile bile bütün gerçekliğiyle, hiçbir rol yapmadan orada olması da ayrı bir konu. Aslında pek de değil. Zira Nichanian kıayfetler aracılığıyla her sezon yeni karakterler yaratan bir oyuncu.

Bu defileyi fiziksel olarak izleyemedik, kumaşlara dokunamadık ama düşününce belki de ilk defa bir defile aracılığıyla ilk fırsatta tasarımların detaylarını böylesine yakından gördük.

Veronique Nichanian’a defile öncesi sorulan soru ile bitiriyorum, zira bu sorunun cevabı bir bakıma da Hermes’in 2021 Paris İlkbahar/ Yaz Erkek Moda Haftası kapsamında dün gerçekleşen ‘defilesine’, daha doğrusu ‘Hors – Champ’ isimli canlı performansına karşılık geliyor : Bir defilenin başlamasından hemen önceki o 8 dakikada neler oluyor? Mankenler defilede yürümeden önce, sahneye çıkmadan, o son dakikalarda ne olup bitiyor?

Bu performasın kaydını Hermes.com'dan izleyin, bu sorunun cevabını anlatsa anlatsa o kayıt anlatır.


Bir Koleksiyon Partneri Olarak Los Angeles

MODA | Bir Koleksiyon Partneri Olarak Los Angeles

Sıcak Yaz İçin Rahat Şıklık

MODA | Sıcak Yaz İçin Rahat Şıklık

Raf Simons’dan Yeni Adımlar

MODA | Raf Simons’dan Yeni Adımlar

LV’nin Gelecek Sene En Çok Satacak Ürününü Açıklıyorum

MODA | LV’nin Gelecek Sene En Çok Satacak Ürününü Açıklıyorum

Bir Başka Logo Çılgınlığı

MODA | Bir Başka Logo Çılgınlığı

TikTok, Hedi Slimane Sayesinde Yüksek Moda Sahnesinde

MODA | TikTok, Hedi Slimane Sayesinde Yüksek Moda Sahnesinde

Daha Fazla Göster