Burberry İlkbahar/Yaz 2023
Moda

Burberry İlkbahar/Yaz 2023

Burberry, Anna Wintour, Kanye West, Griff ve Stormzy'nin katılımıyla bugün Güney Londra'da büyük bir depoyu adeta ele geçirdi.

Burberry İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunun 19 Eylül Pazartesi günü gösterilmesi planlanmıştı, ancak Burberry, Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından – ve resmi cenaze töreninin planlanan defileye denk gelmesi sebebiyle – kraliyet ailesine hizmet veren Royal Warrant statüsü sahibi bir firma olarak, saygıyla erteleme kararı aldı. Londra Moda Haftası takvimindeki en hareketli gösterilerden biri olacak şekilde ayarlanmıştı (Söylentilere göre Trafalgar Meydanı'nda gerçekleşecekti), İngiliz marka hızla alternatif bir tarih ve yer ayarlaması yaptı.

Burberry İlkbahar Yaz 2023

Lojistik değişiklikler bir yana, Burberry yine de harika bir gösteri sözü verdi ve sözünde durdu. Modanın dev isimleri - Vogue'dan Anna Wintour ve Edward Enninful dahil - İngiliz müzisyenler Stormzy, Griff, Labrinth ve Pa Salieu'nun yanı sıra aktörler Harry Lawtey, Lena Waithe, Gillian Anderson ve Daniel Kaluuya, Bermondsey Londra'nın Güney bölgesindeki hangar benzeri bir depoya akın etti. Kanye West bile (bir çift göz kamaştırıcı, kristal süslemeli parmakarası sandalet ve imzası deri ceket-kapüşonlu kombiniyle) zamanında mekandaydı.

Burberry ilkbahar yaz 2023

Başkentin kalbi Trafalgar Meydanı olmasa da, yine de hayranlık uyandıran bir yerdi. Devetüyü rengi tezgahlar, bej perdelerle (binanın ferforje temelleri açıkta bırakılmıştı) Burberry güzelliğinin bir parçası olan devasa deponun etrafında kıvrılarak yol alırken, ortada The London Contemporary Orkestrası bulunuyordu. Orkestra üyeleri siyah Burberry takımları ve uyumlu “TB” logolu şapkalar takmıştı.

Teatral ve Ye'nin sürpriz katılımı bir yana, herkes 2018'den beri Burberry'nin kreatif direktörlüğünü yapan İtalyan moda dehası Riccardo Tisci'nin neler hazırladığını görmek için oradaydı. Gösteriden önce Nijeryalı müzisyen Fireboy DML GQ'ya şunları söyledi: "Bu çok gerçeküstü hissettiriyor - bu benim ilk defilem ve moda endüstrisindeki en güzel zihinlerin ürünlerini ilk görenlerden biri olacağım, adeta bir nimet . 2022 BET ödüllerinde kırmızı halıda Burberry giydim, bu yüzden bunun bir parçası olmak harika, bir ailenin parçası gibi hissediyorum." Thames Nehri'nin diğer yakasında büyüyen İngiliz rapçi Headie One, Tisci'nin koleksiyonunun açılışı hakkında aynı derecede heyecanlıydı: “Son gösteri çok parlaktı ve bu yaratıcılığın daha fazlasını görmek için heyecanlıyım.” 

Burberry

Givenchy'deki görevinden sonra şirkete katıldığından beri Tisci, birçok insanın tanıdığı Burberry'yi ters çevirdi. Selefi Christopher Bailey, askeri trençkotları, şık dikim takım elbise ve pilili pantolonları, kaşmir örgüler ve beli kısa kesilmiş yün ceketler, krep tabanlı bağcıklı mokasen ve Hockney'den ilham alan renk paleti ile yansıtmayı tercih ederken, Tisci, Burberry'ye keskin kenarlı gotik, daha sokak giyimine yakın bir hava getirdi. Bileklere kadar uzanan pilili etekler, kolsuz deri gabardin yelekler-trençkotlar, uyumlu eteklerle hacimli kapitone ceketler, trençkotların üzerine alınan kolej rugby ceketlerini içeriyordu. Tisci, geçen yıl GQ'ya geleneksel modayı hızlandırma kararıyla ilgili olarak, "Dazlaklara ve serserilere sahip bir ülkeyiz: engelleri yıkmak geçmişimde var, ancak aynı zamanda İngiliz zarafetinin gerçekliği de var" demişti.

Burberry 2023

İlkbahar/Yaz 2023 için, Tisci o ihtişamlı, dik stilden daha fazlasını ortaya koydu. Orkestra, Paul Mellor tarafından özel olarak sipariş edilen bir parçayı seslendirirken Kanye West, Gap'teki sıkıntıları hakkında konuşmayı bıraktı (katılan birkaç konuk tarafından kameraya yakalandı), podyumda ilk kadın giyim görünümleri kendini gösterdi; dantel korsajlar , kalın kesimli etekler, klasik bej, kahverengi ve siyah Burberry ile eş anlamlı hale gelmişti. Yürüyen ikinci model çarpıcı bir şekilde bir araya getirilmiş Naomi Campbell, Anne Boleyn tarzı, bir etek ve gotik, dantel eldivenlerle eşleştirilmiş safari benzeri kısa bir antrenör ceketi (elbette bej) giyiyordu.Erkek modeller, omuzlarına iliştirilmiş ceketler gibi görünen şeylerle bellerine akıllıca sarılmış deri ceketler giyiyorlardı. Güneş yanığı, pas rengi denim bomber ceketleri, Blackletter yazı karakterinde Burberry markasıyla süslenirken, Burberry ekosesi daha koyu, huş kahvesi renginde sunuldu ve özünde dantel işlemeli ve eldivenlerde kullanılan Binicilik Şövalyesi tasarımlarıyla yan yana getirildi. Hem erkek modellerin hem de süpermodeller Irina Shayk ve Bella Hadid'in kareli pantolonların üzerine giydiği elbiseleri ve etekleri gördük. 

Burberry 2023

Bahsettiğimiz bu gotik dokunuşların yanı sıra koleksiyon, Birleşik Krallık'ta herkesin ortak şekilde naiflikle neşelenebileceği anlara referansla noktalandı. Bu sezon için Tisci her şeyi önceki sezonlardan daha "light" tutmak istedi. "Yeni bir duygusallığı keşfettik," dedi şov notlarında tasarımcının söylediğini ayrıntılı olarak incelediğimizde; “Gençliğin, bedenlerini kucaklayan ve ortaya çıkaran insanların özgürleşmesinden ve açıklığından ilham aldım. Bu, bana doğru geliyor ve bu Burberry'yi hissettiriyor.” açıklaması dikkatimizi çekiyor.  Tisci, önceki sezonlarda siyahın hakim olabileceği bir koleksiyona kişilik ve renk katmak için genellikle özgürlüğün, nadir gün ışığının ve hoş anıların göz ardı edildiği büyük İngiliz sahiline yöneldi. Modeller sırayla sahile giden "cosplayer"lardi. Tisci sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu koleksiyon, insanlığın buluştuğu, farklı dünyaların çarpıştığı bir yer olarak plajdan ilham alıyor".

Burberry

Saçları açılmış üç erkek model, deniz mavisi, ayçiçeği sarısı ve kobalt tonlarda gümüş düğmeli kruvaze takım elbiseler içinde yürüdüler, ayaklarında ise aynı şekilde parmak arası terlikler vardı. Bu model, oldukça şaşırtıcı bir şekilde ve belki de tüm Burberry koleksiyonunda ilk kez kullanıldı. Kanye West'inki gibi, bazıları kristallerle donatılmıştı ve yapılı kruvaze takım elbise ile bile eşleşmişti. Tisci'nin İngiliz sahiline ilişkin kişisel vizyonuna uygun olarak güneşlikler ve şapkalar vardı, şişirilebilir can yeleklerinin valfleri yeniden düzenlendi. Yüzük olarak metal, köpekbalığı dişleri koleksiyona biraz daha hareket kattı. Benzer şekilde, Tisci gözlükleri bir mücevhermişçesine yeniden yorumladı.

Burberry

Muhtemelen koleksiyondaki en ilginç parçalardan bazıları, Burberry'nin bugüne kadarki en ikonik ürünü olan trençkot kavramı etrafında toplandı. Thomas Burberry'nin 1940'larda tanıttığı kalın gabardin, Tisci'nin yorumladığı ve sevdiğimiz, dokuma malzemeden kesilmiş kolsuz (yaz için tabii) versiyonları vardı. Kahverengi trençkot, gri ve kömür rengi bir Burberry ekosesi ile süslenmişti ve beli ultra sıkı bir kemerle bağlanmıştı. Bir deri trençkot, kol manşetleri, kemerler ve tokalar ile geleneksel bir motorcu ceketinin özellikleriyle tamamlanmıştı. 

Burberry 

Tisci'nin İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonuyla son modeller hızla ilerlerken, tasarımcı ilk kez göründü ve Burberry bej perdelerden birinin arkasına kaçmadan önce podyumda kısa selamı sırasında alkışlara boğuldu. Tisci'nin arkadaşları - aralarında gülümseyen bir Kanye, Erykah Badu, Stormzy ve Naomi - sahne arkasına koşarak tasarımcıyı bir başka mükemmel koleksiyon için tebrik ettiler.Burası Trafalgar Meydanı olmayabilir ama Tisci Burberry etkisiyle atmosferi yaratmayı başardı.
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası