Erkeklerin yerine düşünen kadınlar
Moda

Erkeklerin yerine düşünen kadınlar

Benan Bal, Neslihan Gezent ve Nihan Buruk 2015-16 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının arkasındaki hikayeleri ve fikirleri anlatıyor.

NİHAN BURUK

İLHAM KAYNAĞIM NASRETTİN HOCA

2007’de Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil bölümünden mezun olduktan sonra özel dikim atölyesinde NIAN isimli koleksiyonunu hazırlamaya başladı. İstanbul moda haftalarına katılımları bulunan tasarımcı, 2015-16 Sonbahar/Kış kreasyonunu Berlin Moda haftasında gözler önüne serdi.

 

YAŞAMDAN BESLENMEK

Tasarımlarımı hayata geçirirken yaşamın kendisinden ve insana dair konulardan ilham alıyorum. Temalarımı farkındalıklarım üzerinde oluşturarak koleksiyonumun felsefesini yazıyor ve kreasyonumla birleştiriyorum.

KARA MİZAHIN GÜCÜ

Günümüz toplumunun hızlı değişen güncel haberlere karşı takındığı tavrı kara mizahla ifade etmeye çalıştım. Bu fikirden yola çıkarak Nasrettin Hoca’nın bir durum karşısında dolaylı yoldan verdiği cevaplardan esinlendim ve kendi karikatürümü çizerek defilemin arka planında sergiledim.

KÖKLERİNE SAHİP ÇIKAN, ARAŞTIRMACI KARAKTER

2015-16 Sonbahar/Kış koleksiyonumun temelini yünlü kumaşlar, Anadolu motifleri, büyük oval siluetlerle dönemin ve mekanın belirsizliği oluşturuyor. Günümüz insanının yasaklara karşı gelen araştırmacı ruhunu yansıtan siyah ağırlıklı kombinasyonlar, haki paltolar, geleneksel motifli tespihler ve yeleklerle köklerine sahip çıkan bir profil.

BASKIDAN KURTULUN

Bu kış erkek gardırobunda mutlaka bulunması gereken parça bence siyah palto. Erkeklere tavsiyem şapka takmaya başlamaları, uzun paltolarıyla sırt çantası gibi aksesuarlara yönelmeleri. Genel olarak üzerlerindeki baskıyı böyle kırabileceklerini düşünüyorum.

DENEMEKTEN KORKMA

Bu sektöre girdiğimde denemekten korkmamak gerektiğini, sürekli değişimin aslında yol almak ve gelişmek olduğunu öğrendim. Yeni başlayanlara günümüzde tasarım konusunda sadece yeteneğin yeterli olmadığını, moda pazarlama eğitiminin çok önemli olduğunu söylemek isterim.

SATIŞ NOKTALARI ARTMALI

Türkiye’de tasarımcıların pazar alanımız maalesef çok kısıtlı. Bu konudaki yetersizlik beni yurtdışında pazar arayışına sokuyor. Türk tasarımcıların seri satışının olduğu noktaların artması çözüm olacaktır.

SOKAK STİLİNİN DİNAMİK TARZINI SEVİYORUM

Siyah, transparan ve dekoltesi olan parçalar, benim tarzımı yansıtıyor. Geçmişte filmlerden etkilenerek giydiğim şeyler ve romantik elbiselerle moda kurbanı olmuşluğum var.

İLK TASARIM ÜRÜNÜM

Kendime ilk aldığım tasarım ürün, Marithé+François Girbaud marka paltoydu. Kalıbı ve tasarımı inanılmazdı.

15-10/05/1-copy.JPG

BENAN BAL

 

KENDİNİZE AYNA OLUN

2007’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım bölümünü bitirdikten sonra LaSalle International Moda Tasarım ve Pazarlama bölümünden mezun olan Benan Bal, kariyerine ünlü markaların tasarım ekibinde yer alarak başladı. 2012 yılında kendi ismini taşıyan koleksiyonunu tanıttı. Birçok tasarım yarışmasında derece aldı ve bu yıl itibarıyla koleksiyon tanıtımına Floransa Moda Haftası’nı da ekledi.

 

İLHAM KAYNAĞIM, BENİM

İlham nasıl olur sorusunu üniversitede yaklaşık üç yıl işledik. Aslında tam olarak öyle bir şey yok, yaşam zaten her şeyin kaynağı. Bu sebeple tasarımlarımı hazırlarken ilham ben oluyorum, aklımda ne varsa o karşınızda. Algılarımı bulunduğum her ortamda açık tutuyorum. Beni heyecanlandıran her şey koleksiyonumun bir parçası olabilir.

ÇOK SIKI BİR GÖMLEK KOLEKSİYONUMUZ VAR

2015-16 Sonbahar/Kış koleksiyonumun en önemli detayları keskin hatlara sahip olması. Geometrik formlar bana çok yardımcı oluyor. Bu sezon çok sıkı bir gömlek koleksiyonumuz var. Onun dışında, tasarlarken en zevk aldığım seri, tişört serisi oldu. Bunlara sahip olan erkeklerin kendilerini özgüvenli hissettikleri kesin. Koleksiyonda kombine etmesi çok kolay ve özel parçalar bulunuyor.

GARDIROBUN OLMAZSA OLMAZI

Bence erkek gardırobunda mutlaka olması gereken en temel parça iyi bir takım elbise. Özellikle de kruvaze ya da yelekli olmalı. Ayrıca jean pantolon, beyaz tişört ve çok iyi bir kruvaze palto bulunmalı.

SAKAL MODASI BİTSİN

Erkeklerde çok sık duyduğum, hassas oldukları bir konu var. Fazla şık olmaktan korkuyorlar. Her şeyden önce bu konuda rahat olun. İnsanın kendisinden daha önemli bir şey var mı? Siz kendinize ayna olmalısınız. Saygı duyulmak istiyorsanız, o özeni kendinize de gösterin. Mesai harcayın, araştırın, deneyin ve alışveriş yapmaya üşenmeyin. Ve artık, bu yıl sakal modasından arınsak mı? Erkeklerin gerçek yüzünü görmek istiyoruz.

AZİM ŞART

Moda, zor bir alan. Tasarımcı olmak isteyenler; tasarım, üretim ve pazarlamanın her aşaması hakkında bilgi sahibi olmalı. Tekstil sektörünü iyi tanımalı ve kendisine bir yatırımcı bulmalı. Bunlardan biri eksik olduğunda diğerlerinin bir anlamı kalmıyor. Bunların yanında, azim de şart.

BU ÜLKEDE MODANIN GELİŞMESİ İÇİN...

Tasarımcıları teşvik edici programların daha güçlü ve gerçekçi olması gerek. Okullarda marka dersleri daha fazla olmalı, tekstil teknolojisi daha çok gelişmeli. Sektör ve tasarımcı buluşmaları bakanlık tarafından zorunlu hale getirilmeli. Yoksa hiçbir firmanın tasarımcılara kapılarını açma ve kendini geliştirme gibi bir derdi yok. Ne yazık ki her geçen gün, aradaki bu mesafe açılıyor.

STİL İKONLARIMIN BAŞINDA MADONNA GELİR

Madonna stil ikonlarımın başını çekiyor. Onun dışında Michael Jackson, Cher, Tina Turner, Doors, Guns N’ Roses, Loreena McKennitt diğer örnek aldığım ikonlar. Onların üzerine henüz bir isim gelmedi. Sadece çılgın olmaları değil, yaptıkları müzikle verdikleri enerji de çok önemli. Günümüzde çok fazla çılgın var ama onlar kadar özel insan yok.

BEN DE MODA KURBANI OLDUM

Aşırı bol pantolon çok çirkin bir şey. Lise döneminde ben de bu moda hatasına kananlardandım. O zamanlar saçlarımı da tamamen ördürüp gezerdim. Tam bir moda kurbanı olmuşum.

İLK TASARIM ÜRÜNÜM

Bir parfümdü. Ortaokuldaydım ve Jean Paul Gaultier o dönemin yıldızıydı. Versace’nin Red Jeans adlı parfümü de çok popülerdi. Sıkıp sıkıp onun Paris’teki atölyesini hayal ederdim.

1920’LERİN KADINIYIM

1920’ler sade ve şık olan tek dönem. Kadını sert vücut kalıplarından arındırmış o yılları seviyorum. Bu dönemde erkekler de kruvaze ceketleri ilk kez kullanmış.

YALNIZLIĞA İHTİYACIM VAR

Yalnız kaldığımda gittiğim ilk yer evim olur. Mesleğim üretime dayalı olduğu için bol bol yalnızlığa ihtiyacım var, evim de şehirden epey uzakta. Bu nedenle gün içinde kendimi bir an önce oraya atmayı seviyorum.

15-10/05/3-copy.JPG

NESLİHAN GEZENT

 

STİLİN KİLİT NOKTASI, TAVIR

2010’da İstanbul Teknik Üniversitesi Fashion Institute of Technology (FIT) Moda Tasarım bölümünden mezun oldu. New York’ta Anna Sui ve Cynthia Rowley’de stajını tamamladıktan sonra Calvin Klein’da tasarım asistanı olarak çalıştı. Bir buçuk yıldır Beymen’de Artistik Direktörü Murat Türkili ve tasarımcı Aslı Abbasoğlu yönetiminde hayata geçirilen Academia markasıyla Beymen tasarım ekibinin bir parçası olarak kariyerine devam ediyor.

 

TREND DEĞİL, YAŞAM TARZI

Bizim için koleksiyonu tasarlarken trendlerden çok, hayal ettiğimiz kişinin yaşam tarzı önem taşıyor. Sunacağımız ana fikrin derinliği koleksiyonun tüm DNA’sını etkilediği için altkültürler, çevremizde gelişen olaylar ve yeni akımlar ilham kaynağını oluşturuyor.

KOLEKSİYONUN HİKAYESİ

Academia erkek koleksiyonu uzun zamandır beklenen ve bizim de büyük heyecanla oluşturduğumuz bir proje. Bu ilk koleksiyonda hikayeden çok, genel bir tavır yaratmak istedik. Kişinin trendlerden bağımsız olarak, kendini özgür ve zevkli bir şekilde yansıtması bizim için önemli bir çıkış noktası oldu. Buna uğraşılmış görüntüden uzak ama kendi içinde özgün ve yaratıcı bir erkeğin hikayesi de diyebiliriz.

ÖNEMLİ OLAN MODERN GÖRÜNTÜ

Academia’nın 2015-16 Sonbahar/Kış erkek koleksiyonu zamansız parçaların güncel moda detaylarıyla zenginleştirilmiş hali. Modern görüntüsünün yanında konforu da ön plana çıkarıyor. Rahat ama sıradışı formlar tasarımın temelini oluşturuyor. Gri eşofman altları, deri pantolonlar, bomber ceketler ve fermuar detaylı sweatshirt’lerin yanı sıra Academia ruhunu en iyi şekilde yansıttığını düşündüğümüz “biker” deri ceketleri ve yıldız baskılı ipek gömlekleri de unutmamak gerek. Tamamlayıcı olarak özel kesimli gri melanj eşofman altı ve zımba detayıyla sezonun vazgeçilmez klasiği olan balıksırtı palto.

MODERN TAVRIN ANAHTARI

Kalıplaşmış, ezberlenmiş, kolay tahmin edilebilir bir şıklık anlayışı yerine yaratıcı stili tek bir ürünle gösteren, uğraşılmamış görünümler çok daha çekici. Mükemmel kumaşı ve kesimiyle dikkat çeken şık bir palto içine giyilen düz tişört, modern bir tavrın anahtarını oluşturabilir.

FİKİRLERİNE SAHİP ÇIK

Bugüne kadar aldığım en iyi tavsiye, stildeki kilit noktanın her şeyden önce tavır olduğu. Gerçek göz alıcı stilin kendiliğinden ve doğal olarak ortaya çıktığına inanıyorum. Moda sektörünün en zorlayıcı tarafı herkesin yorumuna açık olması. O yüzden bu sektörde yer almak isteyenlerin kendi fikirlerinin oluşması ve onlara sahip çıkması çok önemli.

MASKÜLENLİK BARINDIRAN FEMİNEN

Günlük hayatımda rahatlık benim için çok önemli ama sarkastik baskılı tişörtlerden ve geometrik kesimlerden de vazgeçemiyorum. Genel olarak feminen ama kendi içinde maskülenlik barındıran bir stilim olduğunu söyleyebilirim.

İLK TASARIM ÜRÜNÜM

Hâlâ çok severek giydiğim, kalp logolu, çizgili Comme des Garçons tişörtüm, “basic” olmasına rağmen ufak detayları ve mükemmel formuyla dolabımın bugün de en özel parçalarından biri.

70’LER BİTMEZ

Moda için büyük önem taşıdığını düşündüğüm popüler 70’ler algısının yanı sıra özellikle post-punk, new wave ve glam rock gibi altkültürler bence günümüze hâlâ ilham veriyor.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası