Kim Jones'dan İkonografik Bir Kolaj
Moda

Kim Jones'dan İkonografik Bir Kolaj

Dior Men Yaz 2024 defilesi için yaratılan gri sonsuz alanda bakışlar ilk model için salonun bir ucuna kilitlenirken aniden tüm taban simetrik şekilde ışıklanıyor, açılan bölmelerden asansörle tüm koleksiyon yavaşça yükselirken şaşkınlık sonrası spontane bir alkış kopuyor.

Kim Jones, adeta sonu gösterilen bir filmde hikayenin nasıl buraya geldiğini anlatıyor. Aslında bu koleksiyon bir kolaj. Önce bütününü görüp sonra teker teker modelleri inceledikçe bir araya gelişine heyecanlanıyoruz. Feminenden maskülene, salondan sokağa aslında trend olan ne varsa Dior ikonografisiyle alanı adımlıyor.  

DiorKoleksiyon bu kez sadece Mösyö Dior’a selam vermiyor. Farklı dönemlerin artistik direktörleri Yves Saint Laurent, Gianfranco FerrÉ, Marc Bohan siluetlerden işlemeler kendini gösteriyor. 

DiorFeminen detaylar kadar, kesimiyle iddialı düz takımlar, Kim Jones’un kendi hayatında sıkça kullandığı polo yakalar, ‘harrington’ ceketler art arda sıralanıyor. Sıkça tüvit, işleme ve illa ki meşhur ‘cannage’ motifi üst üste kullanılıyor. Özellikle ‘cannage’ kazakların günlük hayatına Dior eklemek isteyenlerin talebini tek parçayla karşılamakta başarılı olacağını düşünüyorum. Aksesuardaki doku zenginliği bir önceki koleksiyondan renklerle de ayrılıyor. Dior da diğer moda evleri gibi çok çeşit sunuyor ve bu Maison’a dahil olmak istiyorsanız illa ki bir yerde sizi tavlıyor. 

DiorYaz 2024 koleksiyonu için Kim Jones’un hazırladığı kolajda geçmiş saygı yüksek, lakin 5. yılını kutladığı bu sezon artık biraz da Dior da oluşturmaya başladığı mirasına referans verip geçmişin kahramanlarıyla yan yana durabileceğinin haklı bir seçkisi. 

Bu içerik GQ Türkiye Yaz 2023 sayısında yayınlanmıştır. 

İZLE
Kaan Yıldırım Yaz 2022'de Yolda
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası