Moda Dünyası Manfred Thierry Mugler’in Ölümüyle Bir Vizyoneri Daha Kaybetti
Moda

Moda Dünyası Manfred Thierry Mugler’in Ölümüyle Bir Vizyoneri Daha Kaybetti

80’lerin ve 90'ların yüksek oktan moda sahnesindeki kilit oyuncusu Mugler, David Bowie’yi Grace Jones’u giydirdi. Döneme hakim geniş omuzlu dar belli silüetlerin öncüsüydü.

Fransız moda tasarımcısı ve modacı Manfred Thierry Mugler'ın vefatıyla, moda dünyası dün en etkili isimlerinden birini daha kaybetti. Resmi Instagram hesabında siyah bir kareyle “Bay Manfred Thierry Mugler'ın 23 Ocak 2022 Pazar günü vefat ettiğini duyurduğumuz için derin üzüntü içindeyiz. Ruhu huzur içinde olsun.” açıklaması yapıldı. Daha sonraki bir gönderide “Mugler modaevi; Bir ‘couturier’, parfümör ve imaj yaratıcısı olarak hayal gücü, dünyanın dört bir yanındaki insanları her gün daha cesur olmaya ve daha büyük hayaller kurmaya teşvik eden bir vizyoner Bay Manfred Thierry Mugler'ın vefatını duyurmanın derin üzüntüsü içinde” yazıldı. 

Bir zamanların bale sanatçısı Mugler, 80’lerin yüksek oktanlı moda sahnesindeki kilit isimlerdendi. Teksaslı süper model Jerry Hall’un ve Grace Jones’un ilham perisi olduğu geniş omuzlu dar belli, döneme damga vuran silüetin öncüsüydü. Kostümcü ve tasarımcı Arianne Phillips, Mugler için: Yeteneği her şeye bedeldi. Leziz, şık, sapkın ve güzel.”

Daha genç jenerasyonlar için Mugler muhtemelen çok satan parfümleri Angel ve Alien, Beyonce’nin Sasha Fierce döneminde yaptığı iş birlikleri ve kusursuz “kaslı adam” fiziği demek. Daha da yakın dönemde Mugler 2019’de MET Gala’daki ıslak görünümüyle Kim Kardashian’ı giydirmişti. Bununla birlikte, 80'ler ve 90'larda defilelerine katılanlar, onu modanın gerçek bir değişimcisi olarak hatırlayacaklar - cazibe yaratma becerisine sahip yetenekli bir modacı ve kadın formunun en iyi nasıl vurgulanacağına dair keskin bir anlayışa sahip. Mugler, çığır açan kadın giyiminin ötesinde, 70'lerin sonlarında keskin omuzlu, “zoot” tarzı takım elbiselerde uzmanlaşan özel bir erkek koleksiyonu da hazırlamıştı. David Bowie için kıyafetler tasarladı ve 1992'de George Michael'ın Too Funky müzik videosu için hem sanatçıyı hem de oyuncu kadrosunu yönetti.

Tasarımcı Marc Jacobs, “BONDS Disco 1980'deki Mugler defilesi, büyük birdönüm noktasıydı.” . "Ben böyle bir şey ne gördüm ne de yaşadım. Cazibe! Moda! Kadınlar! Modanın en inanılmaz şovmen tarafından dünya dışı bir rüyada olağanüstü uygulaması! En çılgın fantezilerini paylaştığın için teşekkür ederiz. Huzur içinde yat Manfred Thierry Mugler.” dedi. 

Moda dünyasının favorilerinden ve daha önce Mugler ile birlikte çalışmış olan Michele Gaubert: "Manfred Thierry Mugler'ın vefatını duymanın şaşkınlığını yaşıyorum. Zamanın tonunu başka kimseye benzemeyen şekilde kuran, inanılmaz vizyona sahip adam. Senin iş birliği yapmaktan onur duyuyorum.” yazdı. 

1948'de Strasbourg'da doğan Mugler'in 21. yüzyılın sonlarında hem podyumlarında hem de kampanyalarında LGBTQ+ topluluğunu savunmasıyla tanımlanan moda hakimiyeti, 2002 yılında kendi adını taşıyan moda markasından ayrılmasıyla sona erdi. , Mugler son yirmi yılını görece inzivaya çekilmiş, ruh halinin onu götürdüğü gibi canının istediği projelerlee geçirdi. 2008'de Beyonce ile ikinci kez I Am dünya turu için çalıştı ve ayrıca 2016'da San Marino'nun Eurovision şarkı yarışması girişinin müzik videosunu yönetti. Menajerine göre bu hafta Mugler bir dizi yeni moda iş birliği duyuracaktı. 

İLGİLİ İÇERİKLER Manfred Thierry Mugler mugler
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası