Kara Şövalye yükseliyor mu, yoksa düşüyor mu?
Popüler (Eski)

Kara Şövalye yükseliyor mu, yoksa düşüyor mu?

Gösterimine sadece haftalar kala son fragmanı yayınlanan The Dark Knight Rises, beklentilerin altında kalan bir final filmi mi olacak?

Tam gaz giden Kara Şövalye yoksa vites mi küçültüyor? Serinin ilk filmiyle Batman'i yeniden yaratan, ikincisiyle eskisinden de büyük bir efsaneye dönüştüren Christopher Nolan, final filmi için beklentileri öyle yükseltti ki son yayınlanan The Dark Knight Rises fragmanı birçok izleyiciyi pek çok yönden tatmin etmedi.

Muhteşem The Dark Knight'ın üzerinden neredeyse 4 sene geçti. Christopher Nolan bu arada bir başyapıt sayabileceğimiz Inception'ı çekti. Inception'ın kusursuz senaryo ve kurgusu doğal olarak Dark Knight Rises ile ilgili beklentilerin tavan yapmasına sebep oldu. Zaten böyle bir yönetmen ve bir üçlemenin finalinden en iyisini beklemek ne kadar yanlış olabilir ki?

Üçlemenin tüm filmlerinde Nolan'ın kadın oyuncu seçmedeki başarısızlığını görmezden gelmek mümkün değil. Ne Katie Holmes, ne Maggie Gyllenhaal gümbür gümbür ilerleyen hikayenin hakkını verecek güçlü karekterler yaratabildiler. Anne Hattaway de ne yazık ki bu iki isimden farklı değil. Batman Begins filminde Christian Bale, Michael Keaton'la; The Dark Knight filminde Heath Ledger, Jack Nicholson'la boy ölçüşebilecek başarılı oyunculuklar ortaya koydular. Ama Anne Hattaway ve Michelle Pfeiffer'ı kıyaslamak bile saçma, en azından bu görüntülere bakıldığında...

Aksiyon sahneleri olmadan bir Batman hikayesi anlatmak tabii ki kötü bir fikir. Bu yüzden uçaklardan sarkan uçaklar, sıra sıra patlayan köprüler, yerin dibine çöken futbol sahaları gayet normal kabul edilebilir. Hatta içinden bir motosiklet çıkan bir Batmobil bile... Ama ya uçan Batmobil? Ama ya "bu bir araba değil, bir uçak" şeklindeki kız tavlama replikleri? Bunlar hiç Batman'e yakışan hareketler mi?

Unutmadan, filmin esas kötüsü Bane rolünde harikalar yaratacağı kesin Tom Hardy; ve o talihsiz ağız maskesi...

Şöyle bir gerçek var ki, Kara Şövalye serisi örneklerinde de gördüğümüz gibi Nolan filmlerinin fragmanları bugüne kadar pek de iyi ön izlenimler vermedi. Bu yüzden üçlemenin son filmine de notunu, oturup izlemeden vermemek gerek. Yine de böyle görkemli bir finalin çok daha iyi bir fragmanı (ve bu ihtimali düşünmek istemesek de çok daha iyi bir filmi) hak ettiği şüphesiz. Efsane sona ererken Kara Şövalye'nin yükselişine ya da düşüşüne 27 Temmuz'da şahitlik edeceğiz.

The Dark Knight Rises

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası