46. İstanbul Müzik Festivali Filarmonica Della Scala'yı konuk ediyor
Popüler

46. İstanbul Müzik Festivali Filarmonica Della Scala'yı konuk ediyor

Klasik müziğin en görkemli orkestralarından Filarmonica Della Scala, müziğin genç ve dahi şefi Daniel Harding ve Grammy Ödüllü piyano virtüözü Daniil Trifonov aynı sahneyi paylaşıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Müzik Festivali 46. yılında “aile bağları” teması ile klasik müzik severlerle buluşuyor. 23 Mayıs-12 Haziran arasında gerçekleştirilecek festivalin konukları arasında yer alan şef Daniel Harding yönetiminde, dünyanın en önde gelen orkestralarından Scala Filarmoni Orkestrası ve Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov ile birlikte 27 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda klasik müzikseverlerle buluşacak.

Bu yıl müzikseverleri aile ilişkileri arasındaki müziğin izini sürmeye, müziğe dair anılarını yeniden hatırlamaya ve keşfetmeye davet eden 46. İstanbul Müzik Festivali, daha önce 2009 yılında ağırladığı dünyanın önde gelen orkestralarından La Scala Filarmoni Orkestrası’nı bir kez daha sahnesinde ağırlayacak. Kuruluşundan bu yana, 35 yılda 50 ülkeyi kapsayan 160 şehirde 600'den fazla konser veren orkestra, şef Daniel Harding yönetiminde ve Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov eşliğinde sahnede unutulmaz bir konsere imza atacak.  

18-05/25/screen-shot-2018-05-25-at-161723.png

1982 yılında kurulan La Scala Filarmoni Orkestrası, Ricardo Muti’nin 2005 yılına kadar yürüttüğü daimi şefliğinde dünyanın tüm prestijli salonlarında konserler verdi. Her yıl 40.000 dinleyicinin katılımını sağlayan Concerto per Milano’ya ev sahipliği yapan orkestra, İstanbul Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek konserlerinde Paris Orkestrası’nın daimi şefliğine getirilen Daniel Harding’in şefliğinde, çağımızın en önemli genç piyanistlerinden, 2016’da Gramophone Yılın Sanatçısı, 2017’de ECHO Klasik Ödülü ve 2018 yılı başında da Grammy alan Daniil Trifonov’un solist olacağı gecede bir araya geliyor.

Klasik müzik dünyasında “genç dâhi” olarak anılan Daniel Harding, sadece 1 yıl içinde Warsaw’s Chopin Competition, Tel Aviv’s Rubinstein Competition ve Moscow’s Tchaikovskiy Competition gibi dünyanın en önemli üç yarışmasından ödüllerle ayrılan, Daniil Trifonov’un piyanoda eşsiz eserleri icra edeceği gecede dinleyiciler Trifonov’un üstün tekniği ile hassas ve derin yorumuna da şahit olacaklar.

La Scala konseri, 27 Mayıs Pazar akşamı Yapı Kredi’nin yüksek katkısıyla ve Bell Şirketler Topluluğu ve Organik Group’un gösteri eş sponsorluğunda Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.  

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası