George R.R. Martin’in Game of Thrones Finali ile Ne Kadar İlgiliydi?
Popüler

George R.R. Martin’in Game of Thrones Finali ile Ne Kadar İlgiliydi?

House of the Dragon ilk bölümüyle Game of Thrones heyecanı yine yükseldi. "Prequel" seri için sonunu bildiğimiz hikayeyi mi izliyoruz gibi temel bir yorumda takılı kalmayın.

Game of Thrones’un son dönemlerindeki en büyük eleştiri, dizinin George R.R. Martin'in kitaplarının güvenli sınırları dışında kaldığında, baş yazarlar David Benioff ve D.B. Weiss tarafından kültürel bir fenomen haline gelmesini sağlayan kaliteli kurgu ve fantezi mecazlarını alt üst etme formülünü tekrar tutturamamasıydı. Martin dizinin son yıllarında gayet diplomatik ve destekleyiciydi. Fakat şimdi açıkça belirtti ki; ilk dört sezonun aksine - ki hepsinde bölüm yazıp, senaryolara yardım edip, oyuncu seçimlerine karışıp, seti ziyaret etmişliği biliniyor- diğer romanlar için çalışmaya başlayınca Weiss ve Benioff kontrolündeki diziden adım adım uzaklaşmış. Martin, New York Times'a, "5. ve 6. sezonda ve kesinlikle 7. ve 8. sezonda akışın dışındaydım" dedi. Neden diye sorulduğunda Martin, "Bilmiyorum, Dan ve David'e sormalısın" dedi. (İkili, Times'ın yorum talebine yanıt vermedi.)

Martin, HBO'nun 21 Ağustos'ta prömiyeri yapılan ve Game of Thrones olaylarından 200 yıl önce Targaryen ailesindeki kırılmalara odaklanan yeni prequel serisi House of the Dragon için akışa geri döndü. Times'a göre, dizinin yapımcılarından Ryan Condal, Martin ile yakın bir şekilde çalışıyor: Dizi, Targaryen tarihine odaklanan iki kitaplık bir serinin ilki olan Martin'in 2018 spin-off romanı Fire & Blood'a dayanıyor. Martin, diziyi oluşturmak için eski arkadaşı Condal'ı seçti ve ikisi, gösteri ilerledikçe sık sık görüştü.

Bu arada Martin,  Song of Fire & Ice serisinin son iki romanı üzerinde çalışmaya devam ediyor: Beşinci kitap olan A Dance with Dragons'ın yayınlanmasından bu yana 11 yıl geçti. Tamamlanma tarihi açık kaldı, ancak Martin, Benioff ve Weiss'in destanın TV versiyonu “sonundan çok farklı olacağını” eklemek için kendi yolunu seçti. 

İzleyenleri ikiye bölen finale daha yakın olan önceki röportajlarda, üçü arasındaki konuşmalarla finalin hala yazılmakta olduğunu ve  yolun aydınlandığını ima etmişti, bu, son röportajında, destanın sonunun büyük ölçüde değişeceği fikrini ilk kez güçlü bir şekilde dile getiriyor.

Final 2019'da yayınlandığında, Martin web sitesinde bir televizyon dizisini tamamlama ve bir kitap serisini sonuçlandırma parametreleri arasındaki önemli farklar hakkında yazmıştı. “David ve Dan'den çok farklı bir ortamda çalışıyorum, asla unutmayın. Bu son sezon için altı saatleri vardı” diye yazdı. "Bu son iki kitabım bitirmeden aralarında 3000 sayfa senaryo doldurabilir ve daha fazla sayfa, bölüm ve sahne gerekirse, onları ekleyeceğim."

Görünüşe göre bir gözü romanlarında, diğeri dizilerinde ve rekabette. Independent ile yakın tarihli bir röportajda Martin, Amazon'un yeni Yüzüklerin Efendisi serisi ile Ejderha Evi arasındaki sık sık tartışılan karşılaştırma hakkında konuştu. “Umarım her iki yapım da başarılı olur. Yeterince rekabetçiyim. Umarım daha başarılı oluruz. Altı Emmy kazanırlarsa – ki umarım kazanırlar – umarım biz yedi tane kazanırız” dedi. “Ama sonuç, fantezi için iyidir. Fanteziyi seviyorum. Bilim kurgu seviyorum. Televizyonda bu türde fazla yapım istiyorum.”

İZLE
Nikolaj Coster-Waldau kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası