GQ Kitap Kulübü: Nisan

Bu ay mis gibi bir fincan kahveye eşlik edecek kitaplar belli oldu. Patti Smith'in büyük aşkı, Juno Diaz hikayelerinde çapkınlık ve Nurseli Yeşim Sünbüloğlu ile siyaset...

11 Nisan 2013

GQ Kitap Kulübü: Nisan

Herkesten önce İngilizcesini okur, havamı atarım diyenlere 3 kitap

This is How You Lose Her / Junot Díaz

En ünlü kitabı Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı, Türkçeye çevrilmişti. Memlekete dev bir göktaşı düşmezse herhalde bu da çevrilir. Dominik asıllı Amerikalı yazar Díaz’ın yeni kitabı, çıktığı günden beri en çok satanlar listesinin tepesinde. ABD’de gazeteciler harıl harıl şu soruya yanıt aramakla meşgul: Her biri Çehov ayarındaki hikayelerden oluşan bir kitap nasıl oluyor da bu kadar çok satıyor? Yunior isimli kahramanımızın aşk, sadakat, çapkınlık meseleleriyle imtihanını anlatan dokuz öykü var kitapta. Biz bunların her birinde ayrı bir çalım yer, ters köşeye yatırılırken, Díaz fileleri havalandıra havalandıra yoluna devam ediyor.

Bahara uygun eskimeyen 3 kitap

Çoluk Çocuk / Patti Smith (Domingo)

Sene 1967. Hayatlarının ve kariyerlerinin başında iki genç sanatçı. Tanışıyor, çok iyi dost oluyor, ölüme dek sürecek bir ilişkiye başlıyorlar. Biri müzik sahnesinde, diğeri fotoğrafçılık âleminde isim yapmaya çalışan Patti Smith ve Robert Mapplethorpe’un hikayesi bu. Smith’in sözcüklerini e-kitap formatında okumanın, kitabın kimi zaman şen, kimi zaman hüzünlü ruhuna uyan bir hafifliği var. Yardımcı oyuncular arasnıda William Burroughs ve Allen Ginsberg de var. Andy Warhol’un Fabrika’sı ve Chelsea Oteli ise mekanlardan bazıları. Bir dostluk, aşk ve birbirini kaybetme öyküsü.

Ben ağır takılmak isterim diyenlere 3 güncel kitap

Erkek Millet, Asker Millet / Derleyen: Nurseli Yeşim Sünbüloğlu (İletişim)

Askerlik hakkında konuşmalıyız. Ne kadar erken, o kadar iyi. Herkesinki farklı olsa da, askerliğin bir deneyim olarak erkeklerin (ve kadınların) hayatında tuttuğu yer az çok benzeşiyor. Erkek Millet, Asker Millet işte tam da bu deneyimi sorguluyor. Makaleleri Nurseli Yeşim Sünbüloğlu bir araya getirmiş. Söz alanlar arasında Murat Belge, Ayşe Gül Altınay, Tanıl Bora, Arus Yumul gibi dinlemeyi her zaman sevdiğimiz isimler var. Kitabın yazarları “Askerlik yapmayana adam denmez” lafının köklerine iniyor; siyaset, sosyoloji, tarih gibi geniş alanlarda cesaretle yürüyor.

Kitap Kulübü'nün seçtiği, okumadan geçmemeniz gereken dokuz kitap GQ Türkiye Nisan sayısında ve iPad edisyonunda


Pandemi Sebebiyle Ertelenen Filmler

POPÜLER | Pandemi Sebebiyle Ertelenen Filmler

Sizin İçin Stalkladık: Tenisçi Daniil Medvedev

POPÜLER | Sizin İçin Stalkladık: Tenisçi Daniil Medvedev

Meditasyona Başlamak İsteyenlere Öneriler

POPÜLER | Meditasyona Başlamak İsteyenlere Öneriler

Spotify'da Buluşalım

POPÜLER | Spotify'da Buluşalım

Yılın En ‘Beyoncé' Olayı (Şimdilik)

POPÜLER | Yılın En ‘Beyoncé' Olayı (Şimdilik)

Prens Harry ve Meghan Markle Kraliyet Büyüsünü Bozdu

POPÜLER | Prens Harry ve Meghan Markle Kraliyet Büyüsünü Bozdu

Daha Fazla Göster