İnternetin En Sevilen Gemisi: Ever Given

İnternetin şu sıralar en çok konuştuğu gemi Ever Given, bir haftalık yarattığı kargaşadan sonra nihayet yoluna devam edebildi. Süveyş Kanalı’nda yaşananları ve internette en çok paylaşılan meme’leri sizin için derledik.

06 Nisan 2021

İnternetin En Sevilen Gemisi: Ever Given

Fotoğraf: Getty Images

Bir haftadan fazladır televizyonda, Twitter’da, hatta komik paylaşımlar yapan Instagram hesaplarında bile kocaman bir gemi görüyoruz. Bu geminin meşhur olmasının ve karaya oturmasının endişe vermesinin önemli bir sebebi var. Süveyş Kanalı Mısır’da yer alan dünyanın en önemli ticaret yollarından biri; her gün yaklaşık 53 ticaret gemisinin geçtiği kanalda öyle bir kaza düşünün ki Empire States Binası kadar uzunlukta bir gemi çapraz bir şekilde kanalı tıkamış olsun.

Toz fırtınası ve rüzgar nedeniyle karaya oturan Ever Given, altı gündür yaklaşık 400 geminin Süveyş Kanalı'nda sıkışmasına neden oldu. Dünya ticaretinin %12’sini sırtlayan Süveyş Kanalı’nda yaşanan kaza, küresel piyasada günlük 15 milyar dolarlık bir zarara sebep oldu. Kanalın kapanmasıyla birçok gemi yaklaşık 5000 kilometre daha yolunu uzatarak Güney Afrika’daki Ümit Burnu’nu kullanmak zorunda kaldı. Bazılarına göre bu denli önemli bir tedarik zincirinin işlemesini sağlayan kanalda yaşanan bu bekleme gaz, kahve ve hatta tuvalet kâğıdı fiyatlarının artmasına bile neden olabilir.

Dev ticaret gemisi geçtiğimiz pazartesi günü kurtarıldı ama internetin diline düşmekten kurtulamadı. The Washington Post’un haberine göre römorkör işçisi Eslam Negm, internette paylaşılan meme’lerin işçilerin daha sıkı çalışmasına neden olduğunu belirtiyor. İşte #SuezUnblocked etiketiyle en çok paylaşılan ve beğenilen meme’ler…

 

 


Gucci Ailesi O Filme Sıcak Bakmıyor

POPÜLER | Gucci Ailesi O Filme Sıcak Bakmıyor

Daha Çeşitli ve Kapsayıcı Bir Tören: 2021 BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

POPÜLER | Daha Çeşitli ve Kapsayıcı Bir Tören: 2021 BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

Orijinallerini Aratmayacak 5+1 Spin-off Dizi Önerisi

POPÜLER | Orijinallerini Aratmayacak 5+1 Spin-off Dizi Önerisi

Üniformaların Dışındaki Prens: Edinburgh Dükü’nün Hayatın İçinden Anları

POPÜLER | Üniformaların Dışındaki Prens: Edinburgh Dükü’nün Hayatın İçinden Anları

Brothers’dan Dijital Gastronomi Festivali

POPÜLER | Brothers’dan Dijital Gastronomi Festivali

Sizin İçin Stalkladık: Caeleb Dressel

POPÜLER | Sizin İçin Stalkladık: Caeleb Dressel

Daha Fazla Göster