İstanbul Müzik Festivali iki yıldınızı aynı sahnede ağırlıyor
Popüler

İstanbul Müzik Festivali iki yıldınızı aynı sahnede ağırlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenenlenen 46.İstanbul Müzik Festivali bu sene keman virtüözü Renaud Capuçon ve piyanist Khatia Buniatishvili’yi konuk edecek. 2017’deki Global Citizen Festivali’nde Pharrell Williams, Coldplay, Shakira gibi müzisyenler le aynı sahneyi paylaşan İki ECHO Klasik Ödüllü Buniatishvili için Le Figaro “klasik müziğin pop starı” yorumunu yapıyor. Eleştirmenlerin günümüzün en seçkin kemancılarından olduğu konusunda fikir birliği ettikleri keman virtüözü Renaud Capuçon, 29 Mayıs’ta İstanbul Müzik Festivali kapsamında Khatia Buniatishvili ile birlikte İş Sanat Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

1987 doğumlu Gürcü sanatçı Khatia Buniatishvili, piyano öğrenimine ablası Gvantsa Buniatishvili ile beraber, bir piyano öğretmeni olan annesinin eğitimi ile başladı. Çok geçmeden Khatia’nın olağanüstü yeteneği farkedildi. Genç piyanist, ilk konserini Tblisi Chamber Orkestrası ile 6 yaşında verdi. Genç piyanist, bu performansından sonra pek çok ülkede davetli olarak konser verdi.  Rachmaninoff, Richter ve Gould gibi önceki nesil isimleri benimsedi. Khatia Buniatishvili, Martha Argerich’i en beğendiği piyanist olarak gösterirken onun eşsizliğini ön plana çıkarttı. Tiflis Devlet Konservatuvarı’nda okuduğu sırada Elisabeth Leonskaya tarafından kurulan Genç Gürcü Müzisyenleri Destekleme Vakfı Yarışması’nda büyük ödülü alırken, Kiev’de 2003 yılında düzenlenen Horowitz Uluslar arası Genç Piyanistler Yarışması’nda özel ödüle layık görüldü. 2008 yılında 12.Arthur Rubinstein Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı ve Bir Chopin Parçasının En İyi Performansı ödülüne layık görüldü. Bir çok prestijli festivallerde bulunan sanatçı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk performansını Chopin’in İki Numaralı Konçertosu ile Carniege Hall’da verdi. Ünlü piyanist, 2011-2012 sezonunda The Wiener Musikverein ve Konzerthaus tarafından Yükselen Yıldız adayı gösterildi. 2012’de ECHO Klasik Ödülleri’nde Best Newcomer of the Year Ödülünü alan Buniatishvili, 2016’da ise ECHO Klasik Ödülü’nü kazandı.

18-05/11/03.jpg

1976 Chamberry doğumlu Fransız keman virtüözü Renaud Capuçon, dört yaşındayken, doğduğu şehir Chamberry’de konservatuvara girdi. 14 yaşına geldiğinde kendini Paris Konservatuvar’ında bulan Capuçon, burada geçirdiği beş yıl boyunca sayısız ödül kazandı. Sonrasında Isaac Stern ve Thomas Brandis ile çalışmak için Berlin’e giden sanatçı, Berlin Sanat Akademisi Ödülü’nü kazandı. Kendini virtüöz olarak en üst düzeye taşıyan Capuçon, Berlin Filarmoni Orkestrası  ve Boston Senfoni Orkestrası ile beraber konser verdi. 2012’de Fauré’nin dizeleri için tam oda müziği kaydı ile Nicholas Angelich, Michael Dalberto, Gérard Caussé, Ebéne Quartet ve çellist kardeşi Gautier Capuçon ile beraber oda müziği için Echo Klasik Ödülü’nü aldı. 2013 yılında kurduğu Easter Festival in Aix-en-Province’in Sanat Yönetmenliği’ni yaptıktan sonra 2016’da ki Sommets Musicaux de Gstaad’ın Sanat Yönetmeliği’nde görev aldı. Mart 2016’da Fransız Hükümeti tarafından Chevalier de la Légion d’honneur  madalyasına layık görüldü. Çağdaş bestecilerin müziklerini seslendirdiği 2017 albümü Victoires de la Musique tarafından en iyi kayıt seçilirken, ECHO Klasik Ödülü’nü de aldı.

Efsanevi piyanist Martha Argerich’in bir araya getirdiği Buniatishvili ve Capuçon, ilk kez 2012 yılında Lugano Festivali’nde verdikleri konserde bir araya geldi. İstanbullu müzikseverlerin ilk kez birlikte dinleyecekleri Renaud Capuçon ve Khatia Buniatishvili’nin konseri Berrin Erengül ve Eva Barlas gösteri eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası