İstanbul’un en renkli 12 günü başlıyor
Popüler

İstanbul’un en renkli 12 günü başlıyor

37. İstanbul Film Festivali, 6-17 Nisan tarihleri arasında şehrin havasını değiştirecek.

İKSV tarafından Vodafone Red sponsorluğunda düzenlenen festival bize sadece iyi filmler vaat etmiyor. Aynı zamanda sadece festivale özel hazırlanmış performanslar, tematik sergiler ve konserler de 12 gün boyunca İstanbulluları bekliyor. Kaçırmamamız gereken neler var, bir bakalım.

 

FESTİVALE ÖZEL KONSERLER

%100 ARABESK

Arabesk, yapımından 30 yıl sonra, yeniden beyazperdede izleyicisiyle buluşuyor. 9 Nisan 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek olan Arabesk şerefine, Türkiye’de arabesk müziğin en unutulmaz, en çarpıcı isimleri Cahide’de sahneye çıkacak; üstelik sinema dünyasından isimlerle birlikte: Gülden Karaböcek, Tüdanya, İstanbul Arabesk Project, Ayta Sözeri, Demet Evgar, Serkan Keskin, Umut Kurt, Melisa Doğu

9 Nisan, kapı açılış 21.00, Konser Concert 22.00, Bilet 125 TL

Cahide Müzikhol Cumhuriyet Cd. No:52 Harbiye-Şişli

18-04/04/37iff-100-arabesk-poster.jpg

ANKARA ROCKS!

Festival kapsamında 12 Nisan ve 17 Nisan günleri gösterilecek olan, Ufuk Önen’in yönettiği Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks! filmi, müzisyenler ile Ankara arasındaki aşk-nefret hikayesine vurgu yapıyor. Demir Demirkan, Son Feci Bisiklet, Kalben, Razor, konukları Ufuk Önen, Özge Fışkın, Asena Özçetin eşliğiyle filmin ve Ankara’nın şerefine Salon İKSV’de sahneye çıkıyor.

12 Nisan, kapı açılış 20.30, Konser 21.30, Ayakta Tam 60 TL, Ayakta Öğrenci 45 TL

Salon İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp C. 5 Şişhane-Beyoğlu

18-04/04/konser_ankara.jpg

FESTİVAL SOHBETLERİ

BERGMAN 100 YAŞINDA

Sinema tarihinin en etkili, en tartışılan, en unutulmaz filmlerinden bazılarında imzası bulunan Ingmar Bergman’ın Türk yönetmenler tarafından seçilen 9 filmi bu yılki festival programında Volvo Car Turkey sponsorluğunda Bergman 100 Yaşında bölümünde yer alıyor. Bu efsane sinemacı, Bergman Merkezi’nin yöneticisi Jannike Åhlunds ile festivalin danışmanlarından sinema yazarı Nil Kural moderatörlüğündeki ve İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle düzenlenecek olan bu festival sohbetinde enine boyuna tartışılacak.

7 Nisan Cumartesi saat 16.00, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstiklal C. 161 Beyoğlu

18-04/04/soylesi_bergman.jpg

YEŞİLÇAM’DAN BUGÜNE

Türk sinemasının köşe taşları, “öykücülüğümüzün Toros zirvesi Osman Şahin”, “Yeşilçam’ın en üretken muzip yönetmeni” Aram Gülyüz ve yapımcı Arif Keskiner, bu çok özel sohbette duayen sinema yazarı Atilla Dorsay moderatörlüğünde bir araya geliyor. Atilla Dorsay ile bu yıl festivalin Sinema Onur Ödüllerini alacak olan bu üç özel ismin sohbetini Yeşilçam’ı sevenler kaçırmasın.

8 Nisan Pazar saat 16.00, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstiklal C. 161 Beyoğlu

18-04/04/soylesi_yesilcam.jpg

ELEŞTİRMENLER NEDEN VAR?

Hasan Cömert moderatörlüğünde Fatih Özgüven, Mehmet Açar, Kutlukhan Kutlu, Senem Aytaç ve Yeşim Tabak gibi Türkiye'nin değerli sinema kalemlerinin katılacağı söyleşide film eleştirisinin bugünü ve işlevi konuşulacak. Eleştiriye yönelik farklı yaklaşımlara sahip yazarlar, kendi deneyimlerini izleyicilere aktaracaklar.

9 Nisan Pazartesi saat 16.00, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstiklal C. 161 Beyoğlu

18-04/04/soylesi_elestirmenler.jpg

FESTİVAL SERGİLERİ

SERGİ: MUHSİN AKGÜN–FESTİVAL STÜDYOSU

Ağırlıklı olarak portre ve performans fotoğrafları çeken Muhsin Akgün’ün fotoğrafları Radikal, Milliyet, Hürriyet’ten New York Times, The Guardian, Le Monde, Irish Times’a birçok ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı. İstanbul Film Festivali için yürüttüğü özel proje kapsamında, festivalin Ulusal Yarışma ve Yarışma Dışı bölümlerindeki filmlerde rol alan yeni nesil oyuncuların portrelerini çeken Muhsin Akgün’ün sergisi meraklılarını bekliyor.

4-28 Nisan, her gün 10.00-18.00 arası, Galeri Işık Teşvikiye, Fevziye Vakfı Mektepleri, Teşvikiye C. 152, Şişli

SERGİ: MİTLER

Mediha Didem Türemen'in solo sergisi Mitler, Ingmar Bergman’ın 2018 yılı boyunca devam edecek 100. yaş kutlamaları kapsamında yapılacak. Bergman'ın Yedinci Mühür filmindeki korkunun, günümüz insanının karşılaştığı başka bir korkuya karşılık geldiğine, aslında sözcüklerimizin çağlar boyu aynı kaldığına, sorunumuzun değişmediğine işaret eden ve "Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür" diyen Ingmar Bergman'dan ilhamla Mitler sergisi, “Bergman'a saygıyla" notuyla Bergman Vakfı, Adahan İstanbul ve Mixer Galeri işbirliğiyle gerçekleşiyor.

3-23 Nisan, Adahan İstanbul, Asmalı Mescit Mah. General Yazgan Sokağı No:14 Beyoğlu

18-04/04/sergi_mitler.jpg

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası